Otomotiv dünyasının en tanınır modellerinden biri olan lüks SUV, beşinci nesli ile karşımızda.

Gelin yeni nesil modelin en çok dikkat çeken özelliği olan platformundan başlayalım. Beşinci nesil ile birlikte Range Rover, MLA-Flex adı verilen yeni bir altyapının üstünde yükselecek. Ağırlığı azaltması için tasarlanan bu platform, araç içi konforu artırarak sürüş dinamiğini daha etkileyici hale getirmeyi amaçlıyor. Eskisinden çok daha sağlam olan Range Rover, 7 kişiye kadar taşıma imkanı sağlayabilecek.

Yine standart ve uzun aks aralığına sahip gövde tipleri ile satışa sunulacak olan model, standart gövdesinde 5.05 metrelik uzunluk sunuyor. Aracın LWB versiyonu ise tam 5.25 metre uzunlukta.

2022 Land Rover Range Rover
2022 Land Rover Range Rover

Land Rover, global otomotiv sektöründeki “yoÄŸun deÄŸiÅŸim” trendine ayak uydurmamış. Aksine Range Rover’ın tasarım anlamında kökenine sadık kaldığını görebiliyoruz. Ä°lk bakışta güncel model ile olan farklılıkları göze çarpıyor olsa da modelin bir Range Rover olduÄŸunu 1 kilometre öteden anlayabilirsiniz.

Ön yüzde çok daha yumuÅŸak hatlara sahip olan model, sürtünme katsayısını da 0.30’a kadar -ki bu rakam SUV’ler arasında bir rekor- indirmeyi baÅŸarmış. Izgarasında krom dokunuÅŸlara sahip olan modelin LED ön far takımları da yenilik rüzgarından etkilenmiÅŸ.

2022 Land Rover Range Rover

Asıl deÄŸiÅŸim ise Range Rover’ın arka kısmında yaÅŸanmış. Bagaj kapağı üzerinde, iki stop’u birbirine baÄŸlayan bir elemana kavuÅŸan model çok daha çekici görünüyor. Tasarım deÄŸiÅŸikliÄŸinin aksine bagaj kapağının açılış ÅŸeklinde bir deÄŸiÅŸim yaÅŸanmamış. Hala iki parçayla açılan bu kapak, 725 litrelik bir bagaj hacmi sunuyor koltuklar dik konumdayken. 

Kabine adım attığımızda ise Range Rover’ın sadeliÄŸi karşılıyor bizleri. Adeta Tesla modellerine göz kırpan minimalist kabin, geleneksel Range Rover direksiyonu ile tamamlanmış. 13.1 inç büyüklüğe sahip multimedya ekranı, Appla CarPlay ve Android Auto gibi baÄŸlanılabilirilik seçeneklerini içeriyor. 13.7 inç büyüklükteki dijital gösterge paneli ise navigasyon sistemini gözünüzün önüne yerleÅŸtirecek.

2022 Land Rover Range Rover
2022 Land Rover Range Rover

Tam 7 cihaz baÄŸlayabileceÄŸiniz Wi-Fi noktası ve uzaktan güncellemeler de Range Rover’ı yeni nesle taşıyan teknolojiler arasında.

Gelelim en çok merak edilen motor seçeneklerine… Range Rover ailesini elektrikli geleceÄŸe bir adım daha yaklaÅŸtıran Land Rover, yeni nesil modeli bol bol hibrit ile doldurmuÅŸ. Ailenin giriÅŸ seviyesinde yarı hibrit sisteme sahip P360 ve P400 bulunuyor. Dizel kanatta ise D250, D300 ve D350 modelleri satışta olacak.

Ä°kinci basamakta ise ÅŸarj edilebilir hibrit Range’ler ile karşılaşıyoruz. 38.2 kWh’lik bataryaya sahip olan bu motorlar, sadece elektrik gücünü kullanarak 100 kilometre mesafe kat edebiliyor. P440e ve P510e, 105 kW’lık elektrikli motorunu 3.0 litrelik altı silindirli içten yanmalı bir ünite ile birleÅŸtirecek. Land Rover, P510e’nin 0-100 km/sa hızlanmasını 5.6 saniyede tamamladığını açıkladı.

Ailenin elektrik gücü kullanmayan tek türevi olan P530 ise çift turbolu bir V8 motora sahip. Land Rover, bu modelin eskisine göre yüzde 17 oranında daha tasarruflu olduğunu öne sürüyor. Tamamen elektrikli Range Rover ise 2024 yılını bekleyecek.