BMW 5 Serisi yenilenmesiyle birlikte daha önce eleştiri alan noktalarında iyileştirmelere giderek neredeyse eksiksiz bir otomobil halini almış. Premium sınıfta artık işler çok çetin geçecek.

Tasarım

BMW tasarım konusunda artık tüm modellerinde ortak bir dile sahip. Sadece böbrek yapısı bile ona karakteristik bir hava katmaya yetiyor.

2017 Model BMW 5 Serisi Tasarım Konusunda Farklılaşmış

Yeni 5 Serisi tasarımında ise bu anlayışla birlikte sportif bir sedan üretme isteği sonucu, geniş, uzun ve yayvan bir yapıda tasarlanmış. Aracın toplam genişliği fazla olsa da yere yakın yapı sayesinde dinamik bir sedan görünümü elde edilmiş. Büyük BMW böbrekleriyle uyumlu hazırlanan farlar ve arkadaki büyük stoplar hep aracın dinamikliğini öne çıkartırken biraz fazla erkeksi görünmesine neden olmuş. Araca önden bakınca tam bir “erkek otomobili” bile demek mümkün.

Arka tasarım ise 4 Serisi’ne göndermeler yaptığı için daha yumuşak ve zarif.

Yeni BMW 520d boyutları irimsi

Yaklaşık 5 metrelik boyuyla hiç de küçük bir otomobil olmayan 520d, buna karşılık akıcı hatlarıyla büyük bir uyuma sahip. Profilden bakıldığında ön çamurluktan başlayarak kapıları geçip arka çamurluğa uzanan omuz çizgisinin dikkat çektiği araçta kaputta da katlı tasarıma yer verilmiş.

İç Mekan

Sürücü odaklı kokpit yapısıyla yıllardır sürücü odaklı otomobiller ürettiği bilinen BMW, yeni 5 Serisi’nde bu kuralı bozmasa da biraz esnetmiş.

Yeni BMW 520d İç Mekan Konusunda Konfor Odaklı Olmaktan Vazgeçmemiş

Artık kokpit tam olarak sürücüye dönük değil ve kumandaların yerleşimlerinde öndeki yolcu da sıkıntı yaşamıyor. Ancak ne yazık ki ana hatları aynı kalan orta konsol neredeyse 15 yıldır hiç değişime uğramamış gibi görünüyor. Zaten ortak parçalar yoğunlukta olduğu için iç mekan çok özgün değildi, bir de değişim sınırlı tutulunca 5 Serisi’nin yaşam alanı beklentileri karşılamakta zorlanıyor.

 

5 Serisi’nin iç mekanı yerini aldığı modele göre büyüme kaydetmiş. Ancak ne yazık ki sunulan yaşam alanı rakiplerinden geri kalıyor. Özellikle arka kısımda daha fazla alan olmasını beklerdik. Buna karşılık zengin renk ve döşeme seçeneği ile iç mekandaki ferahlık hissi ve kişiselleştirme opsiyonu yeni araçta da sunuluyor. Neredeyse yollardaki tüm 5 Serilerini birbirinden farklı şekilde tasarlamak mümkün. Yeni gövdesiyle öncüsünden daha dinamik bir otomobil halini alan 5 Serisi buna karşılık aileler için de daha kullanışlı bir model olmuş.

Arkasında 530 litrelik kolay kullanımlı bagajı bulunan araç, aynı zamanda dar alanlarda aracı uzaktan kumandayla park etme ve park yerinden çıkartma teknolojisine de sahip.

Motor

Ülkemizde önceki neslinde en çok 1.6 litrelik benzinli motorla satılan BMW 5 Serisi yeni neslinde yeniden 2.0 litrelik dizel motorla ithal edilmeye başlandı.

Yeni BMW 5 Serisi motoru konusunda BMW yetkilileri yaptıkları açıklamada bu motor için önemli indirimler aldıklarını ve bu nedenle yine satışa sunacakları 1.6 litrelik benzinli motorun fiyat etiketinin bu modelle benzerlik taşıyacağını belirtiyor. Durum böyle olunca daha fazla performans ve daha rahat bir sürüş için 2.0 litrelik dizel motor çok iyi bir seçenek olarak göz çarpıyor.

 

4 silindirli ve turbo destekli motor 190 HP gibi iddialı bir güç üretiyor. 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen motor alt devirlerden itibaren yüksek bir hızlanma isteği gösteriyor. Oranları çok iyi ayarlanmış vites kutusu sayesinde performanslı kullanımlara izin veren 520d, 100 km/s hıza ulaşmak için 7.5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Bu değer günümüzde pek çok iddialı küçük HB’den daha iyi bir süre. Aracın yüklü durumdayken hızlanma isteğinin kesilmemesi de sürücüyü performanslı kullanımlara yönlendiriyor.

Bu kadar iddialı olan motor buna karşılık son derece ekonomik yapısıyla da fark yaratıyor. Fabrika verisi 100 km’de ortalama 4.7 litre motorine ihtiyaç duyan 520d, normal sürüş koşullarında 6 litre civarında yakıtla 100 km kat ediyor. Motorun ilk çalıştırılmasından itibaren sarsıntısız ve sessiz yapısı ise iç mekandaki konforu önemli ölçüde artıyor.

Güvenlik

İlk olarak 1998 yılında çarpışma testine alınan ve o dönem 4 yıldız alan 5 Serisi, 2004 yılında yapılan testten de 4 yıldızla ayrıldı. 2010 yılındaki testten 5 yıldız alarak güvenliğini tescilleyen model, 2017 yılındaki güncel neslin testinden de %91 yetişkin koruma değeri ile 5 yıldız almaya hak kazandı. % Serisi aktif ve pasif güvenlik elemanlar konusunda neredeyse eksiksiz.

Konfor & Yol Tutuş

Yol tutuş konusunda uzman olan BMW, 5 Serisi’nde hep sürüş odaklı bir karaktere sahipti. Yeni nesilde bu özellik kaybolmadan konforlu sürüş özelliği de araca dahil edilmiş. Yine direkt ve hızlı çalışan bir direksiyon sistemine sahip olan 520d buna karşılık artık daha fazla süspansiyon konforu sunuyor.

Önceki nesillerde özellikle büyük jantlı versiyonlarda iç mekana bir hayli yansıyan vuruntular yeni modelde neredeyse hiç hissedilmiyor. Farklı sürüş modları ile sürücüsü için optimum ayarlara sahip olan 520d’de test aracındaki gibi M paket tercih edildiğinde ise daha büyük jant-lastikler geliyor. Bu da ona güzel görünümle birlikte çok daha iddialı bir yol tutuş karakteri kazandırıyor. Ancak özellikle ön tamponun bu paketle yere yaklaşması İstanbul gibi kasisli yollarda tamponun sürekli sürtmesi nedeniyle kullanım esnasında sıkıntılar yaşatıyor. İç mekanında gürültüden uzak yapısıyla özellikle otoyol kullanımlarında bir hayli konforlu olan 520d, büyük gövdesi nedeniyle dar alanlarda çok rahat hareket edemiyor. Aracın başlangıç ve bitiş noktaları kamera ile görülse de çıplak gözle anlaşılmıyor.