Yeni Audi TT 2.0 TDI

Audi, salt sportmenliği güçlü performansı ve olağanüstü verimliliği ile temsilen eden yeni TT modeli ve TDI motoru ile birlikte bir kez daha standartları belirliyor. Audi TT 2.0 TDI Coupe quattro ve Audi TT Roadster 2.0 TDI quattro, Audi’nin dizel motor yeniliklerini içeren ilk seri üretim spor otomobilleri. Saygın uyandıran birleşimleri ise 2litre motorlarının 170 HP güç ve 350 Nm tork ile dinamik tahrik üretmeleri ve buna karşın TT Coupe’nin ve TT Roadster’in 100 km. de sadece ortalama 5.3 litre ve 5.5 litre yakıt tüketimlerinden kaynaklanıyor. Bu değerler ise bu segment için gerçekten çok iyi değerlerdir.
Audi aslına bakarsanız yıllardır diğer spor otomobillere de mükemmel dinamizmine karşılık düşük yakıt tüketimi ile örnek oluyor. Audi, 1989’da TDI motor lansmanı ile birlikte Dünya’nın en verimli teknolojisini kullanıcılara sunarak bu konuda kendine çok güçlü bir yer edinmiştir. Bugün, güçlü, geliştirilmiş ve yüksek yakıt verimliliği olan modelleriyle Audi bu segmentte gücünü ve zekasını açıkça ortaya koymaktadır. Bu teknoloji ile AUDI R10 TDI dizel yarış otomobili Le Mans 24 Hour ve American Le Mans Serileri yarışlarındaki başarılarıyla da kendisini muazzam bir şekilde kanıtlamıştır.

Audi’nin dinamik dizel motorları kendisini sadece yarış otomobillerinde değil, seri üretim modellerinde de kanıtlıyor. Örnek olarak 2.0 TDI motoru ile TT Coupe quattro 0 km/sa değerinden 100 km/sa hızına sadece 7.5 saniyede ulaşabilirken 226 Km/Sa maksimum hız değerine de ulaşabiliyor. Audi TT Roadster ise benzer şekilde 223 Km/Sa maksimum hız değerine sahip. Her iki model de 100 km’de 5.5 litre yakıt tüketimleri ile ilgili olarak da sadece 145 gr/km. CO2 emisyonu değerleri ile dikkat çekiyor.

Yeni Audi TT 2.0 TDI

Güçlü, geliştirilmiş ve verimli: 2.0 TDI
Yeni 4 silindir TDI motoru (Motor piston süpürme hacmi = 1,968 cc) tam anlamıyla saygı uyandıran TDI konseptinin kalitesini her yönden arttırarak bizlere sunuyor. Çift kam mili(dual camshaft) ve 2.0 litre modeli ile bir önceki versiyona göre gelişmeler sağlayarak Dünya’nın en çok üretilen dizel motorunu, esas özellikleri yani sürüş memnuniyeti ve verimliliği bir adım daha ileri götürüyor.
Yeni common rail enjeksiyon sistemi her döngüde 5 seri enjeksiyon yapabilen son teknoloji piezo enjektörler ile birlikte geliyor. Bu iyi derecedeki modülasyon yanma çemberinde düşük bir basınç yaratıyor ve bu da önemli düzeyde gürültü düzeyinin azalmasına sebep oluyor. 1,800 bar sistem basıncı ise yakıtın en doğru şekilde kullanılarak verimliliğin artmasını sağlıyor.

Turboşarj da aynı zamanda yeni jenerasyonun bir parçası ve ayarlanabilir kanatçıklar ile torkun arttırılmasını sağlayabiliyor. Emme manifoldu üzerindeki SWIRL FLAPS pozisyonu elektrik motorlarıyla kontrol ediliyor ve hava akışının mevcut yükleme ve motor hızına göre ayarlanmasını sağlıyor. Motor pistonlarının yeri ve kam mili ses dağılımı da aynı zamanda değiştirilmiş ve geliştirilmiştir. Bir önceki modelde de yapıldığı gibi 2 balans milleri krank milinden doğan vibrasyonları da sönümlemeyi sağlamaktadır.

Bu ilerlemenin kümülatif sonuçları, yüksek 5,000 rpm motor hızı ve yanma çemberlerinde geliştirilmiş termodinamik özellikler olarak verilebilir. Bunun anlamı ise motorun direk olarak radyatörde soğutulmuş geri kazanılmış dışatımda %60 değerine kadar ulaşabilmesine işaret ediyor. Bu sonuçlar aynı zamanda zaten sağlanmış olan Euro 5 standartlarının daha da iyileştirilerek 2.0 TDI ile birlikte işlenmemiş NOx (azot oksitler) emisyonlarının azaltılması anlamına da geliyor.

Dinamik yol performansı
Audi TT Coupe ve Audi TT Roadster’deki 2.0 TDI motoru 4,200 rpm de 170 HP güç üretebilirken, 1,750 rpm ve 2,500 rpm devir hızlarında 250 Nm. Tork değerine de ulaşabiliyor. Bu modeller aynı zamanda sessiz ve düşük vibrasyon ile çalışmalarıyla ön plana çıkarken, en düşük devirlerde bile gücü net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bunun yanında kesinlikle gaz pedalının hassasiyeti de ifade edilmesi gereken özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu özellikleri yanında üstün güç gelişim performansı da kuvvetli spor motoru ile marka karakteristiklerini en iyi şekilde temsil ediyor.

Yine etkileyici bir özellik olarak da 0 dan 100 km/sa hızına sadece 7.5 saniyede çıkabilmesi ve 226 km/sa maksimum hız değerlerini de verebiliriz. TT Roadster ise 7.7 saniyede 0-100km/sa hızına çıkabiliyor ve 223 km/sa maksimum hız değerine ulaşabiliyor.

Yeni Audi TT 2.0 TDI

Dünya’nın ilk dizel spor otomobilleri olan bu modeller sırasıyla 100 kilometrede 5.3 ve 5.5 litre benzin tüketimi değerlerine sahipler. Bunun yanında da 140 gr/km ve 145 gr/km CO2 emisyonları ile de çevre dostu yapılarını göstermektedirler. Tüm bu değerler gösteriyor ki AUDI, bu yeni otomobilleri ile bu segmentte yeni değerlendirme kriterleri oluşturmuştur. TT serilerindeki TDI motoru, dizel pazarında kendisini bir kez daha ispat etmiştir. AUDI her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor.
Sportif performansı destekleyecek şekilde AUDİ, iki dizel motorlu spor otomobillerinde çok etkili 6 kademeli vites kutusu kullanmıştır ve kısa kol sayesinde de sürücüye çabuk, kolay ve doğru vites değiştirme şansı verilmiştir. Transmisyon malzemeleri hafif ve ileri teknoloji magnezyum materyallerinden seçilmiştir.

Yüksek tork değerleri ışığında yeni TT modelleri bütün tekerleri müteharrik(4 çeker) tasarımlandırılmıştır. Sistemin kalbi elektronik kontrole dayanıyor ve aracın arkasına da hidrolik multi-plate kavrama sistemi yerleştirilerek ağırlık dağılımı mükemmel hale getirilmiştir. Bu kavrama motor gücünün %85 ini ön aksa, %15 ini ise arka aksa iletir fakat ekstrem durumlar da ise %100 ünü herhangi bir aksa iletme yeteneğine de sahiptir.

Tüm konsept değerlendirmesi
Aracın ağırlığını düşürme konusundaki çalışmalar aynı zamanda AUDI’nin verimlilik politikasından da kaynaklanıyor. Her iki otomobil de oldukça hafif: 2 + 2 koltuklu TT Coupe sadece 1,370 kilogram, 2 kapılı TT Roadster ise 1,415 kilogram. Bu hafif tasarımların altında yatan sebep ise Audi’nin yenilikçi hibrit gövde yapım teknolojisi. Ön bileşenler alüminyum olmakla beraber Space Frame teknolojisi kullanılmış, arka bileşenler ise çelikten yapılmıştır. Bu teknoloji ve yapım çözümü bize rijitlik ve akslar arasında ağırlık dağılımının kusursuzluğunu simgeliyor.

Audi TT Coupe ve Audi TT Roadster dinamik ve heyecan yüklü spor otomobilleri olarak tanımlanabilir. Bu spor otomobiller etkileyici güçlü tasarımlarını iç tasarıma da yansıtmışlardır. Kokpite baktığımızda flat tipi direksiyon ellerinizi bir eldiven giymişçesine rahat ettirecek gibi gösteriyor ve sportif motifler ile kullanıcılara sunuluyor. Spor koltuklar ise sportif oturma pozisyonu sağlama amaçlı derine yerleştirilmiş. Arka koltuklar gerektiğinde yatarak arka hacmi 290 dan 700 kübik litreye çıkartabiliyor. Roadster ise opsiyonel oalrak 250 litre pratik yükleme bölmesi ile sunuluyor.

Spor süspansiyon sistemi ise aynı şekilde olağanüstü şekilde yenilikler ile geliyor. Ön süspansiyon bir alüminyum subframe’e bağlanmıştır ve 1,572 mm. geniş palet çapına sahiptir.

Yüksek doğrulukta rak ve pinyon hızlanma sistemi de sürücü ve yol arasındaki ilişkinin hassasiyetini önemli ölçüde arttırıyor. Servo yardımı ile hidrolik direksiyonda da yenilikler mevcut. Hidrolik pompa yerine kullanılan elektromekanik sistem çok daha verimli çalışıyor.

Arka akstaki zemberek ve şok absörberleri ayrı alanlara yerleştirilmiştir. Bağlantılar çok güzel bir şekilde birbirinden ayrılmıştır. Fren kuvvetleri de hassaslaştırılarak güvenli ve rahat bir sürüş sağlanmıştır.

Audi TT Coupe 2.0 TDI quattro ve Audi TT Roadster 2.0 TDI quattro tekerlek çapı 16 inç olmakla birlikte 255/55 R16 lastikler kullanılmıştır. Tekerlekler arkasında ise geniş fren diskleri bulunmaktadır. Heyecan verici ve konforlu sürüş deneyiminin güvenlik ile kombine edilmesi için de ESP stabilizasyon sistemi otomobile entegre edilmiştir.

Audi magnetic ride, opsiyonel olarak kullanıcılara sunulan ileri teknoloji bir şok önleyici sistemdir. Şok önleyicilerdeki manyeto-rheolojik akış döngüsü, sistem aktive edildiğinde milisaniyeler içinde manyetik partiküllerin yönünü değiştirir ve böylece akışkanların tüm karakteristikleri üzerinde modifiye imkanı sağlanarak damping(harareti azaltmak) karakterleri iyileştirilmiş olur. Sürücü, ilgili anahtardan “Normal” ve “Sport” seçeneklerini seçebilir.

Donanımda geliştirilmiş ve yenilenmiş özellikler
Her iki yeni TT spor otomobil içinde tam anlamıyla serinin sportif ve geliştirilmiş tarzını sergilediğini belirtebiliriz. Faux alüminyum vurgular gri zemine parlaklık verdiği gibi diğer farklı bileşenlerde iç tasarımı zenginleştiriyor. Spor direksiyon, Napa deri kılıf ile birlikte sunuluyor. İklimlendirme kontrol sistemi(TT Coupe için standart) ısıtma ve havalandırmayı güneşe göre hassas olarak ayarlayabiliyor. Sürücü bilgi sistemi ve koro ses sistemi standart bileşenleri tamamlıyor.
Tüm bunların dışında ise opsiyonel olarak gelişmiş ses aygıtları, elektrik kumandalı ayarlanabilir ön koltuklar, adaptif hafif dinamik köşe aydınlatıcısı ve Audi MMI konsepti uyumlu 2 navigasyon sistemi gibi son teknoloji bileşenler geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

Audi AG Hakkında
AUDI AG, dünya çapında Premium segmentte otomobiller üretir ve geliştirir. Şirket, geçtğimiz 2007 senesinde sattığı 964,151 otomobil ile ard arda 12. rekorunu egal etmiştir. Audi, otomobillerini Almanya’da Ingolstadt ve Neckarsulm’da, Macaristan’da Györ’de, Çin’de Changchun’da ve Belçika’da Brüksel’de üretiyor. 2007 sonunda Audi A6 üretimlerine Hindistan – Aurangabad’da başlandı. Audi yan kuruluşları – Lamborghini S.p.A. üretimlerini İtalya-Bologna’da ve quattro GmBH Neckarsulm’de yapıyor. Şirket şu an için Dünya’da 100 den fazla piyasada aktif durumda. Audi, 45,000 i Almanya’da olmak üzere Dünya’da 54,000 çalışana sahip. AUDİ, meşhur sloganını geliştirmek adına her sene 2 milyar Euro harcıyor. Bununla beraber şirket 2015 itibariyle portföyündeki otomobil modellerini 25’ten 40’a çıkarmayı planlıyor.

AUDI AG, 11 Mart 2008’de Ingolstadt’ta yıllık basın toplantısı ile tüm sonuç ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacak.