Yeni Audi A6

+ Dünya’nın en başarılı sedanı artık daha da iyi
+ Yeni motorlar – Yüksek verimlilik ve güç
+ Yeni teknoloji özellikler ile süspansiyon iyileştirmeleri

Her başarının bir sırrı vardır ve her zaman o sır, temel olarak başarılı insanın ya da kurumların güçlü yanlarında saklıdır. İşte bu sebeple Audi, lüks sınıf otomobili A6’yı bir kez daha geliştirdi. Aktarma organları yanına verimli motorların da eklenmesiyle, yenilikçi teknolojilerin de kullanımına paralel olarak tüm model yelpazesine oranla yakıt tüketiminde %15 civarında bir azalma kaydedildi. Yenileştirilmiş süspansiyon ve yeni ileri teknoloji asistan sistemi sayesinde de sürücüye otomobili daha iyi kontrol etme yetenekleri bahşedilmiş oldu. Ve yeni jenerasyon MMI kontrol sistemi de kendisini bu seride de iyice hissettirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Modernize edilen A6, yazın sonlarında Almanya piyasasında satışa sunulacak.

Bu yeni konsepti, piyasadaki en sportif ve en popüler sedan olarak tanımlayabiliriz. Audi A6, hem Avrupa’da, hem de Dünya’da Premium C paketine kılavuzluk ediyor. Audi, 2007 yılında ateşli rakiplerine rağmen %37’si A6 olmak üzere 234,000 ünite satış gerçekleştirdi. Satılanların çoğu ise altı ya da sekiz silindirli motor, sürekli 4X4 quattro ve lüks opsiyon bileşenleri barındıran modellerdi. Fakat şunu söylemek kesindir ki Audi modelleri Dünya’da her geçen gün daha çok ilgi görüyor.
Otomobilin tasarımı ise A6’nın güçlü kişiliğini, yeni ve cesur bir tema ile ortaya koyuyor. Tek çerçeveli ızgara, tamponlar, hava tahliye kanalları ve sis farları ile muazzam bir tasarım ortaya çıkmış.

Opsiyonel olarak gelen xenon ilave LED gündüz farları ise her biri 6 LED’li olarak yatay olarak tekrar dizayn edilmiş. Audi adaptif ışık, dinamik viraj ışık sistemi, yüksek ışın asistan sistemleri gibi opsiyonlarda otomobilde mevcut.

Renkli alüminyum pervazlar kenarlar boyunca karşıdan karşıya geçerek A6’nın dinamik hatlarını belirginleştirmiş. Sedan’ın geniş iç yapısında biraz değişikliklere gidilerek boyutları: 4.93 metre uzunluk, 1.86 metre genişlik ve 1.46 metre yükseklik olarak dizayn edilmiş. Bagaj bölümündeki zarif kanarlar, tampona entegre edilen krom şerit, geniş difüzör ve düz egzoz boruları ise yenilenmiş arka tasarımı oluşturan öğeler. LED teknolojisi ile tasarlanan çift arka ışıklar da otomobile yeni bir görünüm kazandırmış: İçe doğru daha çok incelen, daralan ve genişleyen bir dinamik görünümlü sedan. Bunun yanında beşi yeni olmak üzere on üç renk seçilebilir kılınmış.

Yeni Audi A6

A6’nın geniş iç hacmi, temiz hatları ve zarif konturlarının yanı sıra mükemmel işçilikleri ile de dikkat çekiyor. Arka koltukların son derece rahat olmasının yanı sıra L-biçimli kafalıklar da sürücünün arkaya bakış açısını genişletiyor ve rahatlatıyor. Opsiyonel olarak, arka koltuklar 2-koltuklu konforlu bir sıra sistemi şeklinde sunulabiliyor. Özenle seçilmiş tüm iç detaylar sayesinde ses düzeyinde, özellikle kritik frekanslarda iyileştirilme sağlanmış.

Gösterge paneli ise yeni yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip ve de görüntüyü vurgulayan yeni bir çerçeveye sahip(opsiyonel MMI navigasyon sistemi rengi). Hassasça yerleştirilmiş krom düzenlemeler ve hatta direksiyon kıvrımları dahil son derece zarif gözüküyor. Ayrıca, bu öğeler isteğe bağlı olarak ahşap ya da alüminyum olarak sunuluyor.

Audi’den beklendiği üzere iç tasarımcılar tüm renklerin ve malzemelerin uyumuna ve birbirleri ile etkileşimine çok dikkat etmişler. Standart koltuklar opsiyonel olarak yeni bir malzeme ile döşenebiliyorlar; spor koltuklar Valcona derisinden tasarlanmış. Kapı kenarlarındaki Dirsek koyma yerleri konforu arttırdığı gibi entegre kafalık sistemi de omurga yaralanmalarına karşı önlem açısından iyi düşünülmüş.

Yeni Audi A6

Audi, dinamik sürücüler için S-line spor paketini sunuyor. Bu paket 18 inç tekerlekler ve spor süspansiyonun yanı sıra sürüş yüksekliğini de 30 mm alçaltıyor. Sportif koltukları, dekoratif dolguları ve döşemesi siyah kesimli iç yapısı ile her zamankinden daha ayrıcalıklı bir tasarım görüyoruz.

A6’nın en güçlü özelliklerinin başında geniş yelpazede sunduğu motor seçenekleri geliyor: 6 benzin ve 4 dizel motorlar direk yakıt enjeksiyonu ve FSI, TFSI ve TDI teknolojilerini dört, altı ya da sekiz silindir ile sunulmuş. Ayrıca manuel vites, kullanışlı tiptronik ya da yüksek verimlilikli multi-tronik olsun her şekilde enerji 2 tekerleğe ya da 4 tekerleğe muazzam bir şekilde aktarılabiliyor. Tüm motorlar güçlü ve verimli. Yeni değerler ile motorlar optimize edimli ve sürüş memnuniyetinden ödün verilmeden yakıt tüketimi azatlıkmış. Tüm A6 ailesinde yakıt tüketimi %15 civarında azaltılmış.

En küçük hacimli benzinli motor 2.0 TFSI ve turboşarjlı dört silindir ünitesi ile 170 BG üretiyor. Diğer taraftan en yüksek hacimli motor ise 4.2 FSI, V8 motora sahip ve 350 BG üretiyor. Audi V6 modelleri yeni 2.8 litre FSI motorlar ya da 190 BG – 220 BG motorlar ile sunulabiliyor. Her iki motor da yenilikçi Audi Valvelift sistemine sahip ve böylece giriş valf zamanlaması daha çok tork üretimi ve daha az yakıt tüketimi için özelleştirilmiş. A6 sedana konulan 2.8 FSI motoru dikkate almadan yakıt tüketim değerlerini kıyaslarsak; 100 kilometrede 190 BG’lik 6 manuel vitesli Audi’nin tüketimi 8.2 litre iken 220 BG multitronic CVT için ise bu değer 100 kilometrede 8.4 litre olarak göze çarpıyor.

Yeni Audi A6

3 litre yer değiştirme ve 290 BG güç çıkışı ile V6’nın özel olarak en heyecan verici aday olduğunu belirtebiliriz. Audi, her bir motoru için kusursuz paketler tasarladı. 3.0 TFSI’nin bir süperşarj ile birlikte kullanılmasının da sebebi buradan ileri geliyor. Bundan böyle turboşarj değil, aslında süperşarj diye bahsetmemiz lazım. Süperşarj teknolojisi artan tüketimler anlamına gelmez. Fakat kısa giriş yolları ani cevap anlamına gelir. Ve düşük devir hızlarında bile çok iyi performans anlamına gelir:2500 1/dak ‘dan 4850 1/dak’ya kadar tork eğrisi geniş bir düzlemde 420 Nm civarında değişir.

3.0 TFSI ise tiptronic ve quattro aktarma organları ile sunuluyor. A6 sedan, 0’dan 100 km/sa hıza 5.9 saniyede ulaşırken elektronik limitli 250 km/sa maksimum hız değerine sahip. Bu, birkaç yıl önce bir sekiz silindir motorun bir çeşit etkileyici performansıydı. 100 km.’de 9.5 litre tüketimi ile Avrupa standartlarına göre süperşarjlı V6 şaşırtıcı derecede ekonomik. Tabii ki bu bir tesadüf değil. Audi’nin başarılı verimlilik stratejisinin bir ürünü.

A6 TDI motorlar ise Audi’nin nasıl sportif performansı verimlilik ile çok iyi harmanladığının kanıtı olarak gösterilebilir. Yakıt, son derece sessiz bir biçimde son derece hızlı piezo enjektörler ile common-rail sistemi ile aktarılır ve enjeksiyon basıncı 1800 bardır. 2 V6 TDI motoru(2.7 TDI-190BG ve 3.0 TDI-240 BG) sırasıyla 380 Nm ve 450 Nm maksimum tork değerlerine sahipler.

Dizel programın alt ucuna baktığımızda ise dört silindir 2.0 TDI motoru görüyoruz ve bu motorda iki versiyon ile sunulmuş: 170 BG ve 136 BG. Temel versiyon ise özellikle e-model olarak bilinen verimli modellerden 2.0 TDIe olarak belirlenmiş. 6 manuel vitesli veya otomatik multitronic şanzımanlı, önden çekişli olarak tasarlanmış ve 320 Nm tork değerine sahip. Multitronic yapıda 0’dan 100 km/saate ulaşma değeri 9.9 saniye ve 204 km/sa maksimum hıza ulaşabiliyor. Manuel vites kutulu versiyon 100 km’de 5.3 litre yakıt tüketimine sahipken karbondioksit emisyonu ise kilometrede ortalama 139 gram.

Bu ibret verici değerlerin anahtarı ve sebebi olarak tabii ki yenilikçi teknolojiler örnek gösterilebilir. Servo direksiyon pompası talep üzerine işletilebildiği gibi, alternatör otomobil yokuş aşağı giderken elektrik enerjisinin rejenerasyonunu sağlayabiliyor. Sürüş yüksekliğinin 20 mm. Alçaltılması ve diğer aerodinamik bileşenlerin iyi ayarlanması sonucu sürüklenme katsayısı da cD= 0.28’e düşürülmüş.

Vitesler ise üst 2 viteste daha uzun kullanılabiliyor. Sürücü Bilgi Sistemli her hangi bir manuel vitesli sistemde, hatta 2.0 TDIe’de bile gösterge tablosunda gösterilen spesifik vites seçilebilir. Mevcut duruma göre en ekonomik vites, bir ikon aracılığı ile sürücüye gösterilir.

Audi quattro 4X4 sürücüsü ise 190 BG ve üstü tüm motor seçeneklerinde standart bir ekipman olarak verilmiş. Manuel vites, 190 BG, 2.8 FSI, yeni tasarlanmış arka uç dizaynı ile en son jenerasyon quattro olarak gözümüze çarpıyor. A6’ya bu nicelikler muazzam sürüş karakteristikleri, olağanüstü kavrama ve üst düzey güvenlik bahşediyor. Normal koşullar altında, tork değerinin %40’ı ön tekerleklere, %60 ı ise arka tekerleklere ayrılır. Mekanik olarak çalışan Torsen diferansiyel ise gücün büyük kısmını aksa transfer ederken duruma göre daha iyi bir çekiş sağlıyor. Ekstrem durumlarda tork %65 öne ya da %85 arkaya aktarılabiliyor.

Yeni Audi A6

A6’nın çok iyi şekilde modifiye edilmesiyle beraber sportif karakterinden ödün verilmeden konfor da arttırılmış oldu. Yeni geniş açılı ön aks amortisörleri, optimize edilmiş valf sistemi ile birlikte çalışıyor. Audi mühendisleri böylece amaçlarına da ulaşmış oluyorlar. Diğer tüm açılardan da baktığımızda süspansiyon yapılandırmasının geliştirildiğini görebiliyoruz.

A6, fabrika çıkışı adaptif hava süspansiyonları ile donatılmış ve böylece sürücü adaptif amortisörlerin karakteristiklerini isteğine göre 3 farklı stilde alabiliyor. Yüksek güç değerine sahip motorlu modeller geniş 17” tekerlek frenleri ile geliyor. Audi, aynı zamanda aşınmasız ve bakım gerektirmeyen lastik basınç görüntüleme sistemini otomobillere uygulayabiliyor. Müşteri, run-flat lastikleri seçebiliyor ve böylece hava basıncında bir düşüş olduğunda 50 kilometre devam edebiliyor.
Tüm bunların yanı sıra Audi bir çok yeni teknoloji destek sistemlerini de otomobillere entegre ediyor. Örneğin Audi side asist ile 30 km/sa üzeri hızlarda güvenli bir şekilde stres yapmadan şerit değiştirebiliyorsunuz. Audi Side Assist, 50 metre yakındaki hedefleri belirleyebiliyor ve şerit değiştirme anında eğer bir potansiyel tehlike var ise dış aynada bir sinyal ile kullanıcıyı uyarıyor. “Audi lane asist” ise sürücünün kendi çizgisinden ayrılmamasını sağlıyor. Radar destekli adaptif sürüş kontrol sistemi ise öndeki otomobil ile aranızda belirli bir mesafe olmasını sağlarken, Audi park etme sistemi sayesinde de bir arka görüşlü kamera ile daha güvenli bir şekilde aracınızı park edebiliyorsunuz.

2002 yılında piyasaya sürülen Audi Çoklu Ortam Arayüz Sistemi(MMI), fonksiyonların mükemmel derecede kolaylık ile kontrol edilmesine izin veren sistemi ile halen çok kullanışlı. A6, en son jenerasyon MMI ‘ın yanında MMI Navigation plus ile müşterilere sunuluyor. Temel yapısına ise dokunulmamış. Merkez kontrol düğmesi halen orta konsolda ön koltuklar arasında bulunuyor ve halen büyük butonlar ile işlemler gerçekleştiriliyor. Yeni kumanda kolu ise kontrol düğmesinden daha iyi iş görüyor.

MMI Navigation plus ise getirdiği yenilikler ile bir çok standartta çığır açacak cinsten. CD/DVD/Navigasyon kombine sürücüsü, 40 GB Harddisk kapasitesi ile büyük miktarlarda MP3 saklamaya ya da 5000 civarında adres kaydetmeye hazır ve müşterilerini bekliyor.

Yeni Audi A6

7 inç yüksek çözünürlüklü ekranı ile bu son navigasyon sistemi gerçekten yenilikçi anlayışın bir eseri. Görüntüler zor ışık koşullarında dahi oldukça iyi ve iyi kontrasta sahipler. Ayrıca sistem opsiyonel olarak bir TV tuner’e sahip ve böylece dijital programları (DVB-T) mükemmel kalitede alabiliyor.
Yeni navigasyon sistemi diğer bir yeniliğe daha sahip. Yeni kuş bakışı modu sayesinde kara parçalarını topografik olarak tam detaylı ve üç boyutlu olarak görebiliyorsunuz. Görüntü ise yeni bir çalışma prensibine sahip: Klima veya koltuk ısıtma gibi spesifik ayarları yaparken artık tam ekran bu işle meşgul olmayacak, sadece bir pop-up pencere açılacak.

Bir çok yeni özelliklerin bulunduğu A6 Sedan ya da Avant versiyonlarında ayrıca 2 ayrı model daha tanıtıldı: çok yönlü A6 allroad quattro ve dinamik S6. A6 Allroad quattro, 290 BG ve 3.0 TFSI motor ya da 2 güçlü V6 TDI dizel motor ile sunuluyor. S6’daki V10 motoru ise 435 BG üretiyor. Spor modellere yansıyan değişiklikler ise iç ve dış tasarımdaki görsel değişiklikler olarak sınırlı kalmış.
Güncellenen Audi A6, Ekim ortası- 2008 civarında Almanya pazarına sunulacak ve müşterileriyle buluşacak. A6 2.0 TFSI Sedan, 34,200 Euro’dan satışa sunulacak ve Audi’nin mevcut liste fiyatları tüm büyük çaplı yeniliklere rağmen aynı kalacak.