Yeni Audi A4: Detaylı Bilgi 

Gösterişli ve mükemmel, ilerlemeci ve heyecanlı – A4, Audi’yi orta boyuttaki otomobil segmentinde yeni bir boyuta taşımaktadır. Otomobilin motorları – üç TDI birimi ve aynı zamanda direkt yakıt enjeksiyonuna sahip olan iki yakıt motoru – bir önceki modelden yüzde dokuz daha az olan bir yakıt sarfiyatı ile üstün bir performans sağlar. Oldukça yüksek etkili olan güç aktarım meknizmaları, Audi’nin dinamik süspansiyonunun veya büyük lüks sınıftan doğrudan adapte edilen diğer pek çok teknolojinin sahip olduğu gibi önemli teknik uzmanlığıdır. Audi A4, Kasım 2007’nin sonlarında 26,000 euro civarında bir liste fiyatıyla pazara girecektir.

Yeni Audi A4 – sürüşün yeni yolu.

Yeni Audi A4: Detaylı Bilgi

Yeni tasarım tabiri

Yeni Audi A4 pek çok büyüleyici özelliği kombine etmektedir. Tasarımı etkileyici, sıkı ve dinamiktir. Modelinin teknik karakteri ve yüksek duyarlılığı bu sahada Audi’nin önde gelen pozisyonunu onaylamaktadır. Bir önceki model ile kıyaslandığında, tasarımcılar yeni ve sportif bir görünüm yaratmak amacıyla bazı oranları değiştirmişlerdir. Ön çıkıntı daha alçak, kaporta ve tekerlek açıklığı ise gözle görülür biçimde daha uzundur.

4.70 metrelik tam uzunluğuyla yeni Audi A4 büyük bir binek otomobilidir. Sağlam, dayanıklı ve güçlü yol tutuşu ile büyük bir övünç kaynağıdır. Gövdesi, yapılan teknik ilerlemeyi gözler önüne sermektedir: bir önceki modelden fark edilir biçimde daha sağlam ve güvenlidir fakat aynı zamanda farklı olarak zeki ağırlık koruması sayesinde daha hafiftir. cD = 0.27’lik bir sürükleme katsayısı ile bu yeni otomobil rüzgarda bile yolunu kolayca bulur ve 480 litrelik ön yüklemesi diğer rakiplerinin hepsinden daha fazladır.

Yeni Audi A4: Detaylı Bilgi

Yeni Audi A4 ’ün içini incelediğinizde, daha geniş bir modelden beklenebilecek bir şekilde ortamın ferah ve aydınlık olduğunu hemen farkedersiniz. Geleneksel Audi, dayanıklılığını somutlaştırmıştır: ayırt edici bir görünüm, ayrıntı ve mantıkla yakın bir ilişki ile yüksek kalite ödün vermez işçilik, sezgisel kontroller.

Lüks sınıftan alınan, ileri teknolojiye sahip seçmeli ekstraların hepsi, dahili görünümü geliştirmek için uygundur, MMI işletim sistemi ve üç bölge kontrolü ile otomatik havalandırma sistemi dolayısıyla, rakiplerinden önde olarak kabul edilmektedir. Bir Audi’nin tipik duyarlılığını tecrübe etmek için yeni A4 ’ün sürücü koltuğuna oturmak yeterlidir – süren kişi kendini kesinlikle evinde hisseder. Ayrıca güvenlik açısından da, marka, yeni standartlar oluşturmaktadır: oturan kişileri şimdiye dek hiç olmadığı kadar iyi korumak amacıyla hava yastıkları ve emniyet kemeri elemanları, birlikte ve daha da etkili bir biçimde çalışır.

Yeni Audi A4, 105 kW (143 bhp)’tan 195 kW (265 bhp)’a kadar olan bir güç çıkış menzili sağlayan beş rafine ve güçlü motor seçeneğiyle piyasaya sürülmüştür. Hepsi, direkt yakıt püskürtme prensibini kullanır: iki petrol motoru için FSI teknolojisi ve üç TDI birimi için dizel motorlarda kullanılan yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi. Dört silindirli motorlar turbodur. Düzgün çalışması ve etkileyici güç akışı ile yeni A4’teki motorlar saf bir sürüş keyfinin kaynağıdır. Ayrıca bir önceki modelde aynı işlevi gören birimlerden farklı olarak, belirgin bir biçimde daha az yakıt kullanır: yakıt motorları için tüketim yaklaşık yüzde on üç; TDI birimleri için ise yüzde altı daha azdır.

Yeni Audi A4: Detaylı Bilgi

Öncekinden çok daha dinamik: the quattro driveline

İletim alanında Audi, müşterilerine oldukça geniş bir yelpazede yüksek teknolojili çözümler sunmaktadır. Kolayca işletilen manuel vites kutuları veya triptronic otomatik vitesler ve aynı zamanda multitronic sürekli değişken vites; motor dönme momentini ön tekerlere veya quattro (Audi’nin 4 tekerlekten çekiş sistemi) kalıcı dört-teker sürüş sistemine teslim etmektedir. Yeni binek otomobil çeşidi için, bu daha önce hiç olmadığı kadar dinamiktir, dönme momenti bölümü, arka tekerleri daha güçlü bir biçimde etkilemektedir.

Sürücü, yeni A4 ’ü, orta büyüklükteki otomobillerin en sportif olanını, tecrübe edecektir – çevik, kesin ve kontrol etmesi kolay bir otomobil. Diferansiyelin yeri, debriyaj veya tork çeviricisi ile yer değiştirilerek daha da ileriye taşınmıştır. Bu da ön aksın 154 mm ileriye yerleştirilmesine olanak sağlamıştır – bu çözüm ise aks yükünün ideal olarak dengelenmesini sağlamıştır. Yeni Audi A4 için, dinamik süspansiyon tamamen yeni bir gelişim olmuştur. Pek çok çeşitli alüminyum bileşenin kullanılması sayesinde süspansiyon, direksiyon, tekerlekler ve frenler ağırlık olarak istisnai bir biçimde hafiftir.

İki yenilikçi teknoloji de sürüş deneyimine daha büyük bir cazibe eklemektedir. Bunlardan bir tanesi, Audi sürüş seçim kontrol sistemidir. Bu sistem ile sürücü motorun işletim özelliklerini, otomatik vitesi, direksiyonu ve ayarlamalı amortismanı kendi tercihine göre ayarlayabilir. Diğer yenilikçi teknoloji ise; Audi dinamik direksiyonudur. Bu teknoloji, yol hızına göre etkili yönlendirme oranını çeşitlendiren üst üste getirilmiş bir vites sistemi ile çalışır. İşleme limitlerine yakın olarak, ESP ile birlikte çalışır. Böylece bu durum, aracın yönlendirmesini belirgin olmayan fakat oldukça hızlı bir ayarlamayla stabilize eder. Bu yolla, sistem, sportif ve eğlenceli sürüşü oldukça yüksek bir güvenlik seviyesi ile kombine eder.

Yeni Audi A4: Detaylı Bilgi

Yeni A4 ’teki yenilikçi yardım sistemleri, sürüşün önceden olduğundan daha rahat olmasını sağlar ve sürücünün durum kontrolü becerisini geliştirir. Audi, yeni otomobil modelini, şimdiye kadar sadece lüks otomobillerde yer almış çeşitli ileri teknoloji sistemleri ile donatmıştır. Bu sistemler arabanın önden mesafesini kontrol eder, sürücünün seçilen şeritte ilerlemeye devam etmesine veya güvenli bir şekilde şerit değiştirmesine yardımcı olur ve arabayı park ederken destek sağlar.

Geleceğin teknik alanı: çoklu ortam

Audi A4 aynı zamanda orta boyuttaki otomobiller için geleceğin en büyüleyici teknik alanı olan çoklu ortam için de yeni standartlar sunmaktadır. Bu yeni otomobil, bir komünikasyon serisi ve eğlence teknolojileri ile üretime girer ve de lüks bir otomobil sınıfında müşteriler üzerinde oldukça etkileyici bir izlenim bırakır.

Bileşenler arasında çeşitli ses sistemleri, bir TV alıcısı, iki navigasyon sistemi, bir iPod arabirimi ve oldukça kullanışlı bir Bluetooth telefon bulunmaktadır. Audi, yeni A4 ’ü Cazibe, Tutku ve Ambiyans (Attraction, Ambition, Ambiente) olarak bilinen üç donanım alanında sunmaktadır.

Yeni Audi A4: Detaylı Bilgi Forum Konusu