Vanina Ickx DTM Audi

  • Jacky Ickx’in tek kızı olarak Audi ‘nin sürücüsü olacak.
  • 1995’ten beri DTM’deki ilk bayan sürücü.

1995’ten beri DTM’de yarışan ilk bayan sürücü olma imkanına kavuşan Vanina Ickx, Belçikalı. Kadınların bu spordaki başarıları tabiki Vanina Ickx ile başlamayacak. Fransız Michèle Mouton, Audi Quattro kullanarak Dünya Ralli Şampiyonasını kazanan tek bayan. Ondan daha sonra 1990’ta İtalyan Tamara Vidali, touring yarışlarına dereceye giremesede önemli başarılar elde etti.

Audi Motorsporları başkanı Dr Wolfgang Ullrich, erkekler tarafından domine ediler araba sporlarında bayanlar tarafından da başarı elde edilebileceğini Michèle Mouton ve Tamara Vidali ile gördüklerini ve Vanina Ickx’in bu başarıları tekrarlamak için gerekli düzeyde yeteneği olduğunu söyledi.

6 kere Le Mans kazanan ve daha önce Formula 1’de de yarışan Jacky Ickx, kızınıda 1996 yılına girerken yetiştirmeye başlamış. Daha önce Le Mans yarışlarında da yarışan Vanina,  kısa sürede başarıları ile herkezin gözüne girmeye başlamış. “Audi için yarışacağım için çok heyecanlıyım.” diyen Vanina Ickx, DTM’nin Formula 1 ‘den sonra en çok ilgi çeken araba sporu olduğu söyledi ve onu çok zorlu bir sezonun beklediğinin altını çizdi.

1.55m boyunda ve 55 kilo olan Vanina Ickx, hobi olarak paraşütle atlıyor ve şu anda kayakla atlamada 136km/h ile hız rekorunu elinde tutuyor.