V10 motorlu Audi R8

Audi taraftarları ve ayrıcalıklı Audi R8 sahipleri için iyi haber: automaker onaylanmış olan 2009 Audi R8 V10 ’dan başka gelişmeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Nürburgring’de geçen baharda test sırasında süper arabanın bir önceki prototip versiyonunun ateş alması ve yanması esnasında, aynı yolda yeni bir yarım milyon avroluk test aracını açığa çıkardı.

Audi’nin quattro GmbH şu sıralar hiçbir risk almak istemiyor ve bu amaçla yeni test mule’e yerleşik bir elektronik yangın önleyici sistem yerleştirdi. Sürücünün yan dikiz aynasının yanında bulunan iki kırmızı düğme, bir yangın durumunda sürücünün arabadan çıkabilmesine ve butonlara basarak köpük bazlı yangın söndürme aletini devreye sokabilmesine olanak sağlıyor.

V10 motorlu Audi R8

Bu yeni R8’in aynı kötü talihle karşılaşmayacağını varsayarak, gerçek heyecanın, Audi’nin ortak kuzeni Lamborghini’den gelen motordan kaynaklanmakta olduğunu tahmin etmekteyiz. Gallardo ile direkt olarak yarışmamak amacıyla, 80 hp 420 hp V8’den daha yeni olsa da motorun 500hp menzilinde de-tuned yapılacağı konuşuluyor. Ve şu anda çalışmaları devam eden 522hp Lamborghini Gallardo Superleggera ile, R8’in standart Gallardo ile kıyaslandığında herhangi bir beygir gücü kaybından kaçınması hala olasıdır. Bu casus tahminleri, tamamen camouflage-free bir test aracını gösteriyor. Özellikleri ayırt etme, ön kapıların arkasında şu an daha büyük olan hava giriş tünellerini ve hafifçe değiştirilmiş rocker panel skirtlerini içermekte. Bu değişiklikler aracın bütün stilini değiştirmezken, standart olmayan bir R8 yaratılmasına oldukça büyük katkı sağlamaktadırlar. Fotoğraflara bakarak söylemek zor olsa da, daha büyük spor frenlere sahipmiş gibi görünüyor.

Audi R8 V10

“V10 motorlu Audi R8 Testlere devam ediyor” Forum Konusu

Ringdeki izleyiciler hızdaki agresif bir ton ile birlikte, oldukça iyi dengelenmiş bir otomobil görüyor.

Geriye bir tek soru kalıyor: Audi bu daha güçlü R8 için hangi isimlendirme kurallarını kullanacak? Söylentilere göre bu isimler R10, R8 S ve RS8 olabilir. Konuştuğumuz köstebekler genel olarak RS8’i kabul etmiyor çünkü bunun, Audi’nin varolan A8 ve S8 dizileri arasında bir karışıklığa yol açabileceğini düşünüyorlar. Benzer bir şekilde, çoktan verilmiş olan R8 adının çok kapsamlı bir marka iddiası taşıyacağı görüşünü taşıyorlar. Bu yüzden R8 S veya basitçe R8 (herhangi bir ek tanıtıcı olmadan) olası isimler olarak görülüyor. Bu otomobilin 2009 yılının ortalarında piyasaya çıkması bekleniyor.

Audi R8 V10