Ulrich Baretzky

  • Geçen seneki Sebring tur zamanı geçildi.
  • V12 TDI motoru için sıcak havadaki ilk çalışma
  • Audi R10 ‘un ilk baÅŸarısı

Audi ‘nin yeni LeMans otomobili Sebring Kış Testlerinin ikinci gününde tekrar manÅŸetlere yerleÅŸti. Audi sürücüsü Dindo Capello, 1d 48.816sn ‘lik tur zamanı ile geçen seneki tur zamanını neredeyse 1 sn ileri taşıdı.

Dindo Capello tarafından geliştirilen tur zamanın önemi nedir?

Ulrich Baretzky: “Åžu an bizim için hiçbir anlamı yok, çünkü biz buraya rekor kırmaya deÄŸil, R10 hakkında bilgiler toplamaya geldik. Tabiki böyle bir ilerlemeni olması bizim doÄŸru yolda olduÄŸumuzu gösterir fakat LeMans’a kadar daha çok yolumuz var. Unutmamalıyızki bu yepyeni bir arabayla daha 3. testimiz.”

ÇoÄŸu kiÅŸi V12 TDI motorunun sessiz çalışmasına ve az egzos çıkarmasına çok ÅŸaşırmış durumda…

Ulrich Baretzky: “En baÅŸtan beri bütün Audi modellerinden olduÄŸu gibi amacımız, dizel olduÄŸunu belli etmemesiydi. Dizel de olsa, araba arkasında bir egzos dumanı bırakmamalıdır ve daima sessiz olmalıdır. Ve biz az da olsa egzos dumanından kurtulmak için, 1-2 beygir feda ettik. Özellikle kullandığımız yeni filtreler çok temiz çalışıyor. Åžasi departmanı biraz büyük olmalarından ÅŸikayetçi ama 20 tur sonra parmağınızı arabanın egzosuna dokundurup eliniz kirlenmiyorsa, bu büyük bir baÅŸarıdır. Bizim dizel motorumuz hem güçlü hem temiz.”

R10 Sebring Kış Testi

Görünen o ki R10’a güç veren yeni V12 TDI motoru çok ta güvenilir. Bu bekleniyor muydu?

Ulrich Baretzky: “Hiçbir ÅŸey garanti edilemez. R10 projesi bizim açımızdan çok hırslı ve tutkuyla geliÅŸiyor. Ä°lk baÅŸladığımızdan beri birçok cevaplanmamış soru var ve hala cevaplarını bulmuÅŸ deÄŸiliz. R8 ‘e göre avantajlı olmamızın nedeni, 7 sene önce R8’i ürettiÄŸimizde dinanometremiz yoktu fakat ÅŸimdi R10’u kapalı duvarlar arasında test edebiliyoruz. Burada, Sebring’de dinanometre’de test edemediÄŸimiz ÅŸeylere daha çok odaklanıyoruz.”

Audi R10 Sebring’de çok sıcak koÅŸullarda test edildi. Sonuçlar nasıl?

Ulrich Baretzky: “Tahmin etmediÄŸimiz sürprizlerle karşılaÅŸtık, bunun en önemli nedeni iste dinanometrenin bize gerçek pist koÅŸullarını saÄŸlayamaması.  Örnek vermek gerekirse rüzgarın yarattığı baskıyı veya yolun sıcaklığını dinanometrede kesinlikle ölçemezsiniz. Ä°ÅŸte bu yüzden Sebring bizim için çok önemli.”

Daha önceki iki Avrupa testinde ortaya çıkmayan bazı sorunlar çıktı… 

Ulrich Baretzky: “Ä°ÅŸte bizim burada olmamızın asıl nedeni bu. DiÅŸlilerden şüphelerimiz vardı ve Sebring pistinin yapısı ve doÄŸası bize sorunları bulmamızda çok yardımcı oldu. EÄŸer sorunlar çıkmasaydı daha çok endiÅŸelenirdim. Sorunları LeMans baÅŸlamadan ne kadar önce bulursak, onları düzeltmek için o kadar çok vaktimiz olur. Test yarışlarında sorunsuz bir yarış istemezsiniz, onu LeMans’ta istersiniz.”