Konseptin dogusu

Dizayn açısından uygun olan herşey, bir konsept içinde uygun olduğu anlamına gelmez. Dizayn Departmanındaki tasarımcılar belli bir dizayn çıkartmaya başladıkça, konsept departmanında tasarımlar aynı zamanda gerçeğe uygunlaştırılıyor. Ralf-Gerhard Willner, konsept departmanı başkanı, görevlerini 2 dünya arasında bağ kurmak ve dizaynın içindeki duyguların bir nevi tüketiciye uygunlaştırılması olarak anlatıyor.

Konsept departmanının ilk görevi, aracın boyutlarını ve genel yapısını çıkartmaktır. Mühendis Felix Biffar, bu büyüklükteki bir araç için yaptıkları Pazar araştırmalarına göre, üçüncü bir oturma grubunun çok önemli olduğu ve katlanabilir özelliği ile aynı zamanda büyük miktarda eşya taşınmasına izin vermektedir.

Bu yüzden 3 metrelik bir lastik aralığı seçildi. Konsepte aynı zamanda yüksek oturma pozisyonu eklendi. Böylece sportif tasarımın yanında, off-road içinde uygun bir araç üretilecekti. Toplam uzunluğu olan 5 metre ve genişliği olan 2 metrenin yanısıra, Audi Q7 ‘nin sportif bir görünüşü ve duygusu olması gerekiyordu. Bu yüzden, jant büyüklüğü, motor seçenekleri ve havalı süspansiyon gibi özellikler önceden kararlaştırıldı.

2003 ‘ün sonunda Audi Q7’nin genel olarak boyutları ve tasarımı hazır gibiydi. Yepyeni bir arabaya başladıkları için, konsept departmanı çok hızlı gelişme sağlamışlardı ve tasarımlarının daha önceki başka bir araçla uyumlu olmasına dikkat etmelerine gerek yoktu.