Porsche Panamera

Porsche’nin dördüncü model dizisi olan Panamera, dünyanın bugüne kadarki en modern fabrikasında üretilmeye başlandı. Yeni aracın üretiminde, sanayide büyük gelişme yaratacak lojistik bir proje de uygulanıyor. Pahalı depolama alanlarını neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığı bu proje üretimin en verimli şekilde gerçekleşmesine imkân tanıyor.

150 milyon Euro’luk yatırım
Üretimi mümkün olduğunca verimli kılmak amacıyla, 300 hektarı kapsayan Leipzig tesislerinde ciddi bir inşaat çalışması gerçekleştiren Porsche, 25.000m2’lik yeni montaj alanına, lojistik merkezine, pilot ve analiz merkeziyle birlikte eğitim binasına 150 milyon euro civarında yatırımda bulundu.

Porsche Panamera

Tüm parçalar üretimden bir saat önce hazır
Panamera’nın seri üretiminde geliştirilen lojistik konsept, tüm tedarikçilerin dâhil edildiği prosedür planına ve programına sahip. Parçaların yüksek frekansta üretilmesini, üretim hattında ayrıca işlemden geçmeden sadece bir saat önce teslim edilmesini mümkün kılan konsept, pahalı depolama alanlarını ortadan kaldırarak, uluslararası otomotiv sanayisinde eşsiz bir uygulama ortaya koyuyor.

İki farklı araç, tek üretim bandında
İki farklı araç tipi Cayenne ve Panamera’nın tek bir üretim hattında üretilmesiyle önemli lojistik başarıya imza atan Porsche’nin Leipzig’deki fabrikası, 127 milyon Euro’luk bir maliyetle tamamlandı. Halen 600 personelin faaliyette olduğu fabrikada, 2003 ve 2006 yılları arasında sınırlı sayıda, 1270 adet Carrera GT de elle imal edildi. 2009 yılı başında 250.000’inci Cayenne’in üretim hattından çıktığı tesis, son derece modern müşteri merkezi, araç içinde hizmet verilen bölüm ve test bölümüyle birlikte altı kilometre uzunluğundaki offroad parkuruyla son derece başarılı.