Porsche Audi TTS motorunu Boxster için düşünüyor

Audi TTS ’in 2.0L TFSI motoru 265 beygir gücü üretebilmesinin yanında 350Nm de tork değerine sahip.

Spor otomobil segmentinin tartışmasız lider üreticisi Porsche, bu son haber ile birlikte küresel ekonomik krizden tamaman yara almadan devam edemediğini gösteriyor. Porsche, resmi açıklamasında Mart ayında yıllık satışlarında %27 oranında gerileme olduğunu duyurdu. Porsche’un ürün gamında küresel ekonomik krizden en çok etkilenen modeli ise en yeni güncellemelerine rağmen satışlarındaki %60 gerileme ile Boxter mid-engine roadster oldu.

Bunun üstesinden gelebilmek için Avrupa medyası Porsche’un Boxster serisine ucuz bir base model ekleyeceğini öne sürüyor. Eğer bu haberler doğru ise, Porsche yeni bir Boxster modeli üretecek ve bu model de Audi TTS ile aynı motoru içerecek.

Mevcut durumda base Boxster flat-6 motora sahip ve 255 beygir gücü üretebilmesinin yanında 290Nm de tork değerine sahip. Audi’deki TTS motoru kullanılması halinde ise 20 beygir gücü ve 60 Nm tork değerleri artışı elde edilecek. Bunun yanında otomobil çok daha ucuz bir fiyata satılabilecek.

Auto Motor ve Sport’un haberine göre TTS motorunu bir Boxster’e entegre etme fikri bir müşterek Audi-Porsche ürün planlama komitesi tarafından uzun zamandır görüşülüyordu ve eğer Porsche bu planla devam etmeye karar verirse önümüzdeki dönemlerde bir çok yeni Boxster alıcıları ile tanışmamız sürpriz olmayacak. Avrupa’da en ucuz Boxster 46,500€ civarında satılırken, eğer TTS motoru ile üretilecek bir Boxster olması durumunda bu fiyat 40,000€ değerine düşebilecek.

Bununla beraber, bu projenin gerçekleşmesinde Porsche-Audi ilişkisinde özellikle ikisi arasındaki muhtemel parça aktarma(cannibalization) sorunları gibi engeller de göze çarpıyor. Bunun yanında birçok saf Porsche fanı da bir Audi motorunun Porsche motoru yerine bir Porsche otomobile takılmasına hoş gözle bakmıyor.

Hikaye tabii ki burada bu şekilde bitmiyor. Aynı haberler aynı zamanda Porsche’un ürün gamında yeni bir roadster modeli üreterek Boxster’in altında konumlandırabileceğini iddia ediyor.