Porsche 911 GT3 RS

Porsche 911 GT3 RS pistlerden sonra ÅŸimdi yollarda…
Daha fazla güç ve daha az ağırlık. Birde bunları yeniden düzenlenen ÅŸanzıman oranları ve daha yüksek standartlara sahip süspansiyon ile birleÅŸtirin. Ä°ÅŸte yeni 911 GT3 RS böyle birÅŸey…

911 GT3 temelinde geliştirilen 911 GT3 RS’in kalbinde 911 GT3’te kullanılan motorun biraz daha güçlendirilmiş bir versiyonu bulunuyor. 3.6 litre yerine artık 3.8 litrelik hacime sahip olan yeni motor eskisine oranla daha dinamik bir karaktere sahip.

Porsche 911 GT3 RS

911 GT3 RS’te kullanılan 3.8 litrelik motor GT3’e göre 15 beygir daha fazla güç üreterek sürücüsüne kullanıma hazır 450 beygir sunuyor. Bu litre başına 118 beygir güç demek… Ãœstelik bunu altı silindir ve atmosferik besleme ile yapıyor. Motorun ürettiÄŸi güç oranları yeniden düzenlenerek kısaltılan altı ileri kademeli manuel ÅŸanzıman ile arka tekerleklere iletiliyor. Åžanzımanın sadece oranları deÄŸil vites yolları da kısaltılarak dha seri vites deÄŸiÅŸtirme olanağına buna baÄŸlı olarakta daha keyifli bir sürüş hedeflenmiÅŸ.

911 GT3 RS’te özel olarak ayarlanmış PASM süspansiyon ile geliyor. Sportif karakteri daha iyi vurgulayan ve bu sırada yol tutuşu düşürmeyen süspansiyon sistemi artan iz genişliğine uygun olarak yeniden ayarlanmış.

Porsche 911 GT3 RS

Otomobilin sürüş dinamiklerinin daha iyileştirilmesi için dinamik motor kulakları kullanılmış. Motor ve şase arasında kullanılan bu bağlantı parçaları sürüş esnasında kendilerine binen yükü daha esnek bir şekilde ileterek sürüş kalitesini yükseltiyor.

911 GT3 RS yarış pistlerinden de esintiler taşıyor. Yerden yüksekliğin düşük tutulması, XL boyutlarda karbon fiber kanat, karakteristik çift çıkışlı ekstra hafif titanyum spor egzoz, önde ve arkadada yer alan sportif parçalar hem 911 GT3 RS’i hem yarış pistlerine yaklaştırıyor hem de aerodinamik olarak katkı sağlıyor. Önde 235/45 ZR 19 arkada ise 325/30 ZR 19 ölçülerinde jant ve lastiklere sahip olan GT3 RS’te Porsche önümüzdeki yıl isteyenlere ağırlığın düşürülebilmesi için lityum-ion akü seçeneğide sunacak. Bu akü toplam ağırlıktan 10 kilogram düşmesini sağlayacak.

Porsche 911 GT3 RS

Porsche yetkilileri yeni GT3 RS’in bir çok süper sporun aksine günlük kullanıma uygun olarak tasarlandığını belirtiyor. Açıkladıkları bir diğer bilgi ise kalplerin biraz sıkışmasına neden oluyor. Porsche GT3 RS’in Almanya satış fiyat vergiler hariç olarak 122,400 Euro. 2010 Ocak ayında satışa sunulacak olan GT3 RS’in ülkemize gelip gelmeyeceği konusunda ise henüz bir bilgi yok.

Porsche 911 GT3 RS