– MTM R8 GT3-2, Audi direksiyon sisteminin ötesinde yeni bir sürüş deneyimini sunar
– 560 HP (412 kW), 580 Nm, 3.9 saniye, Vmax 317 km/saat
– OlaÄŸanüstü bir spor otomobil için teknik incelik ve detaylar

Bu araçla ilgili sorulması gereken sorular mantıklı ve kısadır: Arkadan çekişli sistem ile sıradan yollarda kullanım için tüm gereksinimleri karşılayan bir Audi R8? Ve 560 HP kompresörlü motor? Bu soruların cevapları da oldukça kısadır. Evet, bu MTM ile mümkün! Almanya’nın karlı sokaklarından, Wettstetten’den soylu bir üretici, son projesini ilan ediyor: motorla tahrik edilen tekerlerin yerine geçen son basamak ile birlikte, MTM R8 GT3-2. 560 kompresörle güçlendirilmiş HP’ye sahip olan otomobil, 0’dan 100 km/saate 4 saniyede ulaşmayı ve kolayca 300 km/saat bariyerinin ötesine geçmeyi vaat ediyor. Otomobil “quattro” değildir fakat Audi gelişimini tetikleyen MTM’den arka çekişli sürüş ile modifiye edilmiş bir R8’dir. Bu yeni kavram, Audi direksiyon sisteminin ve saf sürüş zevkinin ötesinde yeni ve tam bir sürüş deneyimi yaşatma konusunda oldukça iddialı bir tutum sergiliyor. Bu konsept, birçok teknik detay ve ustalık barındırıyor ve bu sayede mükemmel ve olağanüstü bir spor otomobil ortaya çıkarıyor.

MTM R8 GT3-2 hakkındaki en heyecan verici gerçek, arkadan çekişli sürüş kavramıdır. Bu kavram Roland Mayer’deki teknik uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. Diferansiyel kilidi ve yeni ayarlamaları ile yakın zamanda piyasaya çıkan GT3-2’nin sürüş konsepti RWD, sıradan yollarda kullanım açısından tüm gereksinimleri barındıran tek Audi’dir ve Audi yüksek güçlü otomobillerin izinden giderek DTM veya GT serilerine meydan okumaktadır.

Wettstetten/Ingolstadt’tan MTM, dünyadaki Audi geliÅŸtiricilerinin önde gelenlerinden biri sayılmayabilir. Fakat bu araçla birlikte, bu düşünce ortadan kalkmaya baÅŸlıyor. Burada deÄŸinilmesi gereken ilk nokta, süperÅŸarjlı 4.2 FSI motordur; bu motor 7.750 RPM’de 560 HP (412 kW) ve 5.500 RPM’de 580 Nm tork üretme özelliÄŸi taşıyor. 0’dan 100 km/saate hızlanmak için gerekli olan yeterli güç 3.9 saniyede elde ediliyor ve bu sınırdan sonra da hız göstergesinin kadranını 317 km/saate kadar çıkarıyor. Ä°hraç edilen versiyonunda bulunan özel egzoz sistemi sayesinde – arka borular ve throttle valfleri olmaksızın – , ses güçle birlikte hareket ediyor.

Bu kadar güç, MTM süspansiyon kitine gereksinimi ortaya çıkarıyor. Bu kitte farklı düzenleme seçenekleri bulunmaktadır ve Dunlop Spor Maxx GT / Michelin Cup Spor lastikleri üzerindeki solid MTM tekerlere ve hafif aÄŸarlığa göre iyi bir ÅŸekilde ayarlanmıştır. 9×20 ET 42 (ön aks) ve 12,5×20 ET 60 (arka aks) boyutlarındaki 20’’ jantlar, 380 x 34 mm – delikli, havalandırmalı – MTM fren sistemlerine koruma saÄŸlıyor.

Audi R8 GT3-2 ile MTM, Wettstetten’de dış görünüş üzerine de çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Dış görünüş, spor otomobiller üzerinde sadece hafif optik değişiklikler yapan teknik uzmanlar için oldukça dikkate değer bir nokta. Bu şekilde, karbon elyaf ön spoiler, yan skirt ve arka kanat daha iyi bir hava akışına olanak sağlıyor.
Bu MTM teklifi sadece yeni otomobillerle ilişkili değildir – zaten R8’e sahip olan kişilerin de bunu R8 GT3-2’ye çevirme olasılıkları bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için, Wettstetten’daki MTM ile bağlantıya geçin.