Ulrich Baretzky

  • Geçen seneki Sebring tur zamanı geçildi.
  • V12 TDI motoru için sıcak havadaki ilk çalışma
  • Audi R10 ‘un ilk başarısı

Audi ‘nin yeni LeMans otomobili Sebring Kış Testlerinin ikinci gününde tekrar manşetlere yerleşti. Audi sürücüsü Dindo Capello, 1d 48.816sn ‘lik tur zamanı ile geçen seneki tur zamanını neredeyse 1 sn ileri taşıdı.

Dindo Capello tarafından geliştirilen tur zamanın önemi nedir?

Ulrich Baretzky: “Şu an bizim için hiçbir anlamı yok, çünkü biz buraya rekor kırmaya değil, R10 hakkında bilgiler toplamaya geldik. Tabiki böyle bir ilerlemeni olması bizim doğru yolda olduğumuzu gösterir fakat LeMans’a kadar daha çok yolumuz var. Unutmamalıyızki bu yepyeni bir arabayla daha 3. testimiz.”

Çoğu kişi V12 TDI motorunun sessiz çalışmasına ve az egzos çıkarmasına çok şaşırmış durumda…

Ulrich Baretzky: “En baştan beri bütün Audi modellerinden olduğu gibi amacımız, dizel olduğunu belli etmemesiydi. Dizel de olsa, araba arkasında bir egzos dumanı bırakmamalıdır ve daima sessiz olmalıdır. Ve biz az da olsa egzos dumanından kurtulmak için, 1-2 beygir feda ettik. Özellikle kullandığımız yeni filtreler çok temiz çalışıyor. Şasi departmanı biraz büyük olmalarından şikayetçi ama 20 tur sonra parmağınızı arabanın egzosuna dokundurup eliniz kirlenmiyorsa, bu büyük bir başarıdır. Bizim dizel motorumuz hem güçlü hem temiz.”

R10 Sebring Kış Testi

Görünen o ki R10’a güç veren yeni V12 TDI motoru çok ta güvenilir. Bu bekleniyor muydu?

Ulrich Baretzky: “Hiçbir şey garanti edilemez. R10 projesi bizim açımızdan çok hırslı ve tutkuyla gelişiyor. İlk başladığımızdan beri birçok cevaplanmamış soru var ve hala cevaplarını bulmuş değiliz. R8 ‘e göre avantajlı olmamızın nedeni, 7 sene önce R8’i ürettiğimizde dinanometremiz yoktu fakat şimdi R10’u kapalı duvarlar arasında test edebiliyoruz. Burada, Sebring’de dinanometre’de test edemediğimiz şeylere daha çok odaklanıyoruz.”

Audi R10 Sebring’de çok sıcak koşullarda test edildi. Sonuçlar nasıl?

Ulrich Baretzky: “Tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşılaştık, bunun en önemli nedeni iste dinanometrenin bize gerçek pist koşullarını sağlayamaması.  Örnek vermek gerekirse rüzgarın yarattığı baskıyı veya yolun sıcaklığını dinanometrede kesinlikle ölçemezsiniz. İşte bu yüzden Sebring bizim için çok önemli.”

Daha önceki iki Avrupa testinde ortaya çıkmayan bazı sorunlar çıktı… 

Ulrich Baretzky: “İşte bizim burada olmamızın asıl nedeni bu. Dişlilerden şüphelerimiz vardı ve Sebring pistinin yapısı ve doğası bize sorunları bulmamızda çok yardımcı oldu. Eğer sorunlar çıkmasaydı daha çok endişelenirdim. Sorunları LeMans başlamadan ne kadar önce bulursak, onları düzeltmek için o kadar çok vaktimiz olur. Test yarışlarında sorunsuz bir yarış istemezsiniz, onu LeMans’ta istersiniz.”