Audi Le Mans Şampiyon

Audi R10 TDI’ın arkasından Peugeot, ikinci ve üçüncü sırayı aldı.

Yarışın ilk yarısındaki Peugeot hakimiyetine rağmen, Dindo Capello (İtalya), Tom Kristensen (Danimarka) ve Allan McNish’ten (İskoçya) oluşan takımıyla #2 Audi R10 TDI, bu yıl 76.’sı düzenlenen Le Mans 24 Saat’i kazandı.

Gene-Minassian-Villeneuve’den oluşan #7 Peugeot’nun bir turdan fazla gerisine hiç düşmeyen takım, sabahın erken saatlerinde yağmurun yağmaya başlamasıyla saat 05:17’de ilk sırayı ele geçirdi ve 15:00’a kadar da bırakmadı.

Audi Le Mans Şampiyon

Strateji önemli bir rol oynadı; Audi Sport Takımı Joest, #2 Audi R10 TDI için hem ıslak hem kuru zemin için en ideal ayarları seçti. Bu esnada Peogeot ise yağmur ayarları için aracını değiştirmeyi yeğeledi; Audi yalnızca lastiklerini değiştirmeyle yetinirken. Sonuç da Audi’nin, Peugeot’nun bir tur önüne geçmesi ve yarış sonuna kadar pozisyonunu bırakmaması oldu.

Tom Kristensen, Le Mans zaferi rekorunu sekize geliştirdi. Dindo Capello, 2003 ve 2004’ten sonra üçüncü kez galip geldi. Allan McNish ise 1998’deki ilk zaferinden sonra bu yıl ikinci galibiyetini kutladı. Audi Sport Takımı Joest, Audi R10 TDI ile arka arkaya üçüncü zaferini kutlarken bu, 2000 – 2001 – 2002’den sonraki üçüncü hat-trick’leri oldu.

Audi Le Mans Şampiyon

Öte yandan, LMP2’yi, bu sene ilk kez Le Mans 24 Saat’i ziyaret eden Porsche Spyder’lar ilk iki sırayı alarak domine etti. Aston Martin DBR9, LM GT1 ünvanını korurken, Ferrari LM GT2 sınıfında ilk dört sırayı alırken çarpıcı bir intikam da almış oldu.

Tüm bu heyecanın ötesinde, bu sene Le Mans 24 Saat’i 258.000 coşkulu izleyici seyretti ve bir diğer rekor daha kırılmış oldu.