Yeni Audi A4 DTM

  • Şampiyonluk kazanan otomobilin evrim süreci
  • Genova Motor Show’da lansman.
  • 13 Nisan Hockenheim’da ilk yarış

Ingolstadt/Geneva – Şampiyonluk kazanmış otomobilin geliştirilmesi – Yeni Audi A4 DTM yarış versiyonu lansmanı ile birlikte Audi Sport mühendisleri ve teknisyenleri bu hassas ve zor görev ile karşı karşıya geldiler. Görsel açıdan görevin kesinlikle başarıya ulaştığı söylenebilir. Geneva Motor Show’da tanıtılan A4 DTM yarış versiyonu, herkes tarafından açıkça bir önceki Mattias Ekström’ün DTM’yi kazandığı versiyonuna göre çok daha dinamik olarak bulundu.
Audi Sport’ta “R14” proje ismi ile anılan 4. nesil Audi A4 DTM aynı zamanda teknik açıdan da oldukça yenilenmiş ve geliştirilmiş gözüküyor. En dikkat çekici gelişimi ise sanat eseri olarak tabir edebileceğimiz CFD hesaplamalarının(Sayısal Akışkanlar Dinamiği) otomobil bütününde hava akış dinamiklerinin iyileştirilmesi olarak gösterilmektedir. Audi motor sporları başkanı Dr. Wolfgang Ullrich, “Geçtiğimiz sene zaten R13 ile başladığımız mükemmelleştirme çalışmalarını tamamladık. İlgili düzenlemeler baz alınarak aerodinamik mantıksal optimizasyonlarını en iyi şekilde yapılandırdığımıza eminiz.” Şeklinde demeç verdi.

Yeni Audi A4 DTM

Mart 2007’de başladığımız ve 12 ayımızı alan bu geliştirme döneminde Ingolstadt-Neckarsulm’de bir önceki modele benzemeyen bir çok detayda değişiklikler yapıldı. Audi Spor Teknoloji Başkanı Dr. Martin Mühlmeier, “yasal düzenlemelerden dolayı quattro, FSI ve TDI teknoloji gelişmeleriyle yarışmamız mümkün değil. Bu segmentte önemli olan daha çok mantıksal yorumlamalar ve izin verildiği ölçüde teknolojinin optimum kullanımıdır” şeklinde konuştu.

Bununla beraber geliştirme sürecinde mühendislere otomobilin ağırlık merkezi yüksekliğini düşürme ve kuru ağırlığı azaltma çalışmaları yapma şansı verildi. Böylece mühendisler spesifik yarış koşullarına göre aracı yapılandırma şansını ve ağırlık dağılımını değiştirme şansını yakaladılar.

Teknisyenler aynı zamanda Yeni Audi A4 DTM, 4-litre yaklaşık 460 BG V8 motoru üzerinde geliştirme yapma şansını da buldular. Bunun yanında üretilen güç ve torku arttırmak üzere iç sürtünmelerde azaltıldı.

Yeni Audi A4 DTM

Yeni A4 DTM, yeni Audi A4 silüyetini gösterişli bir şekilde temsil eden bir yarış otomobili. Şase, hibrit konseptine sahip ve uzay endüstrisinde de kullanılan çelik borulardan tasarımda 31 metre kullanılmış. Formula 1 benzeri şekilde otomobilde sürücü karbon fiber güvenlik hücresinde oturuyor bu da sürücüye maksimum güvenlik sağlıyor. Bu kombinasyonlar aynı zamanda en yüksek burulma sertliğini ve güvenliği sağlıyor.

Audi A4 gövde tasarımı ise ilk bakışta da fark edilecek kalitede aerodinamik gelişmelere paralel olarak karbon fiber bileşenlerden yapılmış. Tüm bunların yanında ise A4 DTM, tek çerçeve ızgara, düşük parlaklıkta LED günışığı aydınlatması gibi karakteristik özellikleriyle otomobilin yol versiyonunu anımsatıyor.

Yeni Audi A4 DTM

2007 DTM sezonu sonrası yeni DTM’nin en önemli bileşenleri ayrıntılı testlere tabi tutuldu. İlk R14 prototipi Christmast öncesi Fransa-Le Castellet’te denendi. Dayanıklılık testleri ile de birlikte Audi A4 DTM, 13 Nisan’da Hockenheimring’de gözler önüne çıkmadan binlerce kilometre testlerle kontrol edilerek maksimum performans hedefleniyor.

Dr. Wolfgang Ullrich, “Yeni A4 şimdiden uluslar arası birçok ödül kazandı. Yeni DTM sezonu ile birlikte bu ödüllerin adil olduğunu herkese göstermeyi hedefliyoruz. Yeni A4’ün DTM’de başarılı olabilmesi için tüm gerekli şartları mükemmel şekilde sağladığına inanıyoruz. ” Şeklinde konuştu.

Geneva’da patronu ile birlikte yeni otomobilin lansmanında bulunan Mattias Ekström ise iddialı konuşmaktan kaçınarak “Eğer A4 DTM göründüğü kadar çabuk ve hızlı ise memnun olacağım” şeklinde politik konuşmayı tercih etti.

Yeni Audi A4 DTM, yeni rakipleri ile ilk olarak 10 ve 12 Mart – İtalya – Mugello’da DTM testlerinde karşılaşacak.

Yeni Audi A4 DTM Forum Konusu