Audi Barselona 'daki DTM yarışından araçlarını çekti

– Barselona ‘daki DTM yarışında sert yarış
– Sonuç olarak Audi yarıştan bütün araçlarını çekti
– Audi sürücüsü Mattias Ekström hala lider

2007 DTM yarışının sonucunu 14 Ekim tarihinde Hockenheim ‘da yapılacak son yarış belirleyecek. 42,000 seyircinin izlediği Barselona ‘nın Circuit de Catalunya yapılan DTM yarışında, izleyiciler inanılmaz derecede sert bir yarış izlediler. Audi sürücüleri birer birer Mercedes sürücüleri tarafından tamponlarına vurularak pist dışına atıldı. Pist dışına itilen yarışçıların arasında şampiyonluk için en büyük aday olan Audi sürücüleri İsveçli Mattias Ekström ve Alman Martin Tomczyk ‘de bulunuyordu. Durum ilerledikçe ve hakemler hiçbir önlem almayınca, Audi yarış içindeki 7 adet Audi A4 DTM aracını yarıştan çekti.

Audi Barselona DTM yarışı

Sıralama yarışlarında ilk pozisyonu alan Martin Tomczyk yarışın daha yedinci turunda, 2 kez Formula bir şampiyonu olan Mercedes sürücüsü Mika Häkkinen tarafından pist dışına itildi. Olaydan sonra Martin Tomczyk yarışa 11. sıradan devam etmeye çalıştı, fakat darbe sırasında aracının radyatörüne aldığı hasardan dolayı yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Şampiyonluk sıralamasında birinci sırada olan Mattias Ekström ise onuncu sıradan altıncı sıraya ilerlemişti ve ilk lastik değişimi için pite girmeye hazırlanıyordu. Mattias Ekström, daha önce pite girmemiş olan rakibi Mercedes sürücüsü Daniel la Rosa ‘ı geçerken onun tarafından sert bir şekilde darbe aldı ve buda onun için yarışın sonu demekti.

Yarışın daha başlangıç turunda ise Audi sürücüsü Tom Kristensen, Mercedes sürücüsü Gary Paffett tarafından arka tamponuna yapılan darbe yüzünden spin atmıştı. Audi sürücüleri Timo Scheider ve Mike Rockenfeller de yarışın ilerleyen dakikalarında Mercedes sürücüleri tarafından kenara itilince, Audi Motorsporları Başkanı Dr Wolfgang Ullrich, Audi Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler ‘e de danışıp, yarış içindeki bütün Audi araçlarını yarıştan çekme kararı aldı. Böylece motorsporlarında fairplay anlayışının önemini göstermiş oldu. Audi takımlarından olan Abt Sportsline ‘ın garajından yarışı canlı olarak izleyen Rupert Stadler, yarış içinde olan olaylar hakkında şu yorumu yaptı: “Bugün yarış pistinde olan olay kesinlikle kabul edilemezdi. Umarız bundan sonraki Hockenheim yarışında, olaylar bu şekilde gelişmez ve izleyiciler fairplay anlayışına uygun zevkli bir yarış izlerler. Biz, Audi takımı olarak DTM yarışlarına olan ilgimizi tabiki azaltmayacağız, fakat görünüşe göre bazı şeyler değişmek zorunda.” Anlaşılan Formula 1’de yaşanan olaylardan sonra Mercedes takımı, DTM şampiyonluğunu kazanmak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklar. Geçtiğimiz Eylül ayı içinde açıklanan kararda, Mercedes takımı, başka bir takımın bilgilerini çalmak suçundan Formula 1’deki bütün puanlarını kaybetmişti.

Audi Barselona 'daki DTM yarışı

Audi takımlarından olan Abt Sportsline ‘ın garajından yarışı canlı olarak izleyen Rupert Stadler, yarış içinde olan olaylar hakkında şu yorumu yaptı: “Bugün yarış pistinde olan olay kesinlikle kabul edilemezdi. Umarız bundan sonraki Hockenheim yarışında, olaylar bu şekilde gelişmez ve izleyiciler fairplay anlayışına uygun zevkli bir yarış izlerler. Biz, Audi takımı olarak DTM yarışlarına olan ilgimizi tabiki azaltmayacağız, fakat görünüşe göre bazı şeyler değişmek zorunda.”

Anlaşılan Formula 1 ‘de yaşanan olaylardan sonra Mercedes takımı, DTM şampiyonluğunu kazanmak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklar. Geçtiğimiz Eylül ayı içinde açıklanan kararda, Mercedes takımı, başka bir takımın bilgilerini çalmak suçundan Formula1’deki bütün puanlarını kaybetmişti.

Audi Barselona ‘daki DTM yarışından araçlarını çekti Forum Konusu