– Audi show otomobilini Wörthersee Tour’da sahneye çıkaracak.
– Dinamik özellik ve vurgular ile Speedster tarzı gövde tasarımı.
– Yarış tarzı motoru ve süspansiyon performansı.

Açık bir kokpit, 300 BG’den fazla güç üreten bir motor ve motor sporları dünyasından alıntı en son teknoloji- Audi TT clubsport quattro’yu tam bir uzlaşmaz sürüş makinesi olarak tanımlayabiliriz. Audi bu sene Wörthersee Tour’da spekteküler modelin geliştirilmiş versiyonunu sahneye çıkarıyor. Wörthersee Tour’da Audi ve VW hayranları Avusturya’da 21 – 25 Mayıs tarihleri arasında Reifnitz’de buluşacak.

Premium segmentte pürizm- Tasarımcı ve mühendislerin Audi TT clubsport quattro çalışmalarındaki hedefi de tam olarak buydu. Alçak ön cam tamamen düz gözüküyor. Bunun yanında A-sütunları(A-pillars) neredeyse görünmez ve böylece cam şeridi sanki tek parçaymış gibi duruyor. Soft top yerine yolcu koltuklarının arkasına 2 tümsek/omuzlama duvarı yerleştirilmiş. Show otomobilinin çizgileri Suzuka grisine boyanmış ve inci etkisi güçlü bir şekilde bir speedster’i çağrıştırıyor. Otomobilin yuvarlanması ihtimaline karşı sürücü ve yolcuların güvenliği için güçlü A-sütunları yanında omuzlama duvarlarının önüne 2 ağır rollover bar yerleştirilmiş.

Audi TT Clubsport Quattro

Ön uca baktığımızda ise high-gloss siyahına boyanmış tek frameli güçlü ızgara tarafından ön ucun görsel olarak domine edildiğini görüyoruz. Ön farların altında ise gözümüze yatay olarak siyah ızgaralarla kaplı LED gündüz yanan farlar çarpıyor.

Karakteristik bir spoiler ise bastırma kuvvetini optimize ediyor. Yandan bakıldığında keskin kontürler cesaretle tekerlek sahanlığını gösteriyor ve 9X19 inç tekerlekler – 255/25 lastikler ile etkileyici bir şekilde göz önüne seriliyor. Ayrıca TT’ye göre tekerlek aralığı 66 milimetre genişletilmiştir. Arka tampon, difüzör olarak dizayn edilmiştir. 2 geniş egzoz borusu arasında çelik egzoz sistemi yatay hatları vurgulayarak otomobilin arkadan daha geniş gözükmesini sağlıyor.

Dış tasarımın pürist stili Audi TT clubsport quattro’da iç tasarımda da devam etmiş. Yeni dizayn edilmiş eşik alanı otomobilin uzunluğunu vurguluyor. Sürücü ve yolcu koltukları ise ekstrem dürüş durumlarında, yarış pistlerinde dahi mükemmel ergonomiye sahip.

Audi TT Clubsport Quattro

Tipik Audi: Alüminyum iç tasarım
TT clubsport quattro’nun iç tasarımını diğerlerinden ayıran ikinci karakteristik özelliği ise turuncu rengidir. Bu renkteki deri tasarım kol dayama yerlerine, orta desteklik kenarlarına, koltukların arkalarına ve torpido kapağına eşsiz bir parlaklık veriyor. Tüm bu özellikler bu modeli standart modellerinden açıkça ayırıyor.
TT clubsport quattro gerçek bir spor otomobil ve sahip olduğu teknoloji de kendine yakışan şekilde, yani motorspor dünyasının en ileri teknolojisi ile donanmış durumdadır. 2.0 TFSI turboşarj 4 silindir motoru sayesinde bu üst düzey otomobil sihirli 300 BG sınırını aşabiliyor. Egzoz sistemi ise kolay hava transferi yapabilecek ve oval egzoz borusundan güçlü sesler çıkartabilecek şekilde dizayn edilmiştir.

Audi ileri teknoloji ürünleri: S tronic ve quattro
2 litre motor tüm gücünü S tronic şanzımana iletebiliyor. Dual clutch yani çift kavrama sayesinde vites değişimleri son derece çabuk gerçekleşirken bu esnada herhangi bir güç kaybıda meydana gelmiyor. Sürücü vites kolunu kullanarak yada direksiyondaki butonlar sayesinde vitesleri değiştirebildiği gibi vites değişimini otomatik olarak sağlayabiliyor. Quattro sürekli tüm tekerleri müteharrik sürüş sistemi gücü 4 telerleğe kusursuz aktarabiliyor.
Yeni Audi TTS’in güçlü fren sistemi de harika bir durma gücü sağlıyor. Havalandırılmış disklerinin ölçüleri önde 340 mm. ve arkada ise 310 mm. dir.

Audi TT clubsport quattro, sonuç olarak bir spor otomobil performansını eşsiz Audi tasarım diliyle harmanlayan bir sürüş makinesi. Bu modelin az sayıda seri üretimi kabul edilemez.

Audi TT Clubsport Quattro

Audi AG Hakkında
Şirket, geçtğimiz 2007 senesinde sattığı 964,151 otomobil ile ard arda 12. rekorunu egal etmiştir. Audi, otomobillerini Almanya’da Ingolstadt ve Neckarsulm’da, Macaristan’da Györ’de, Çin’de Changchun’da ve Belçika’da Brüksel’de üretiyor. 2007 sonunda Audi A6 üretimlerine Hindistan – Aurangabad’da başlandı. Audi yan kuruluşları – Lamborghini S.p.A. üretimlerini İtalya-Bologna’da ve quattro GmBH Neckarsulm’de yapıyor. Şirket şu an için Dünya’da 100 den fazla piyasada aktif durumda. Audi, 45,000 i Almanya’da olmak üzere Dünya’da 54,000 çalışana sahip. AUDİ, meşhur sloganını geliştirmek adına her sene 2 milyar Euro harcıyor. Bununla beraber şirket 2015 itibariyle portföyündeki otomobil modellerini 26’dan 40’a çıkarmayı planlıyor.