Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce

– BoÄŸaların yeni kralı – her zamankinden daha güçlü, daha hafif ve hızlı

Lamborghini Murciélago kuşkusuz tüm zamanların en iyi spor otomobillerinden bir tanesi. Automobili Lamborghini son projesiyle model ürün gamını yeni, fevkalade pürist ve her zamankinden daha ekstrem bir modelle genişletti: Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce. Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce hatta halefi Murcielago LP 640’dan çok daha güçlü, hafif ve hızlı. Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce, 6.5 litre V12 motoru ile 670 beygir gücü üretebiliyorken 100 kilogramda genel olarak hafiflemiş. Bunun yanında güç-ağırlık oranı ise beygir gücü başına 2.3 kilogram. Bu özellikler sayesinde otomobil duruştan 100 kilometre/saat hıza nefesleri kesen bir performansla sadece 3.2 saniyede çıkabiliyor ve maksimum hız değeri de 342 kilometre/saat. Sadece 350 ünite üretilecek bu otomobilin belirgin tasarım geliştirmeleri de ilk bakışta kolayca farkedilebiliyor.

Muazzam performansı, jilet keskinliğindeki hassasiyeti ve etkileyici yüksek hız stabilizasyonu ile Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce ileri spor otomobili kullanıcıları için kesinlikle bulunmaz bir nimet olarak göze çarpıyor. Bu süper spor otomobili ön ve arkadan geniş ölçüde yeniden tasarımlandırılmış, yenilikçi tasarım bir motor kaputu ve 2 opsiyonlu olarak sunulan aerodinamik sistem de küçük ve büyük arka spoilerlerle göz kamaştırıyor. İç tasarımda Alcantara ve karbon fiber öğeler kullanılmış ve pürist ve minimalist bir yaklaşım sergilenmiş.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’un 100 kilogram hafifletilebilmesi için çok ciddi mühendislik çalışmaları kapsamlı olarak gerçekleştirildi ve şasiden motora ve hatta transmisyon sisteminden iç tasarıma kadar optimizasyon çalışmaları uygulandı. 640 BG’den 670BG’ne yükseltilen güç değeri ise optimize edilen valf zamanlamaları ve yeniden tasarlanan hava emme sistemi sayesinde gerçekleşti. Belirgin şekilde modifiye edilen aerodinamik bileşenlere ek olarak artan downforce sayesinde de çok yüksek hızlarda araç stabilizasyonu iyileştirildi. Küçük spoiler ile maksimum hız 342 kilometre/saate ulaşırken büyük “Aeropack Wing” ile de downforce ilavesiyle 337 kilometre/saat hıza ulaşılabiliyor.

Automoili Lamborghini CEO’su ve Başkanı Stephan Winkelmann:”Yeni Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce firmamız felsefesinin sistematik sürekliliğinin bir sonucu. Bu model diğer tüm otomobillerden çok daha ekstrem ve uzlaşmaz – sıradışı bir karaktere sahip. Murcielago serisinin en yeni otomobili olan Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce sadece sürüş karakteristikleri bakımından muazzam özellikleriyle dikkat çekmiyor, aynı zamanda teknoloji yenilikleriyle de sınıfında öncü pozisyonda bulunuyor. Müşteriler sabırsızlıkla bu modelin direksiyonuna geçip tamamen eşsiz bir sürüş keyfini yaşamak için can atıyor” şeklinde demeç verdi.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce

Tasarım ve Aerodinamik özellikler
Murcielago, Lamborghini markasının ünlü bir ikonudur. Vahşi gücü ve rakiplerine göz dağı veren karakteriyle tam bir spor makinesidir. Eşsiz tasarımı etrafına yoğun şehvet duyguları uyandırır. Geniş, alçak cam pozisyonlandırması uzunca bir biçimde ileri doğru uzanır ve bu ona gergin bir görünüm bahşeder. Temel formunu yumuşak hatlarla ve jilet gibi keskin kenarlarıyla tam anlamıyla Lamborghini tasarım dilinden konuşur. Tüm karakterini göz önünde bulundurduğumuzda; Evet, Murcielago spor otomobil piyasasında diğerlerinden her yönüyle çok farklı.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce, her zamankinden daha ekstrem, hatta model ürün gamında çok daha pürist bir çizgide kendine yer buluyor ve halefine göre gelişen yönleriyle her zamankinden çok daha başarılı. Yeniden tasarımlandırılan ön uç dizaynına ve mat siyah rengi, ona bambaşka bir hava katarken karbon fiber ön spoileri ön kısıma 2 dikey bileşen ile zarifçe bağlanıyor. Ön frenler için geniş hava girişleri çok daha güçlü dizayn edilmiş. Yeni ön tamponlar ek hava girişleri ile daha performanslı fren soğutması sağlıyor. Yağ soğutması için hava boşaltma deliği sürücü tarafındaki kapı eşiği alanında konumlandırılmış ve eşik tasarımıyla uygun düşmesi için mat siyah renk ile boyanmış.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’da modifikasyonları, güçlü motorunun da etkisiyle biz de daha güçlü bir şekilde hissedebiliyoruz. 12 silindir motoru bir mühendislik harikası olarak nitelendirilebilir ve transparan motor kaputu altında tamamen yeni bir mimari harikası yatıyor. Transparan polikarbonattan yapılmış hekzagonal polimer tabakalar, bir karbon fiber çerçeve içerisinde 3 düzeyde pozisyonlandırılmış. Katmanlar arkaya doğru açılıyor ve yüksek performanslı motorun termodinamik optimizasyonunda anahtar rol oynuyorlar.

SuperVeloce ’un etkileyici arka uç tasarımında oldukça geniş, düz ve şık egzoz borusu dikkat çekiyor ve çift düzeyli difüzör sistemi de tamamen karbon fiber tasarıma sahip üretilmiş. Arka ışık demeti sinyalleri Murcielago LP 640, Reventon ve Gallardo LP 560-4’lerden beri bir Lamborghini klasik tasarım bileşeni olarak Y-düzeninde veriyor. Işıklar arasındaki panel karbon fiberden yapılmış ve geniş hava girişi de arka ucun tüm genişliği boyunca yayılarak altından geçiyor. Kalın duvarlı alüminyumdan yapılmış hekzagonal düzen laser-cut ve teflon kaplamalar da ısı koruması açısından oldukça güvenilir ve yararlı olmuş.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’un aerodinamik özellikleri tamamen yeniden geliştirilmiş. Genişletilen ön spoiler ve arka çift difüzörün yanı sıra yeni arka spoiler de aynı zamanda tasarımda önemli bir rol oynuyor. Müşteriler 2 versiyon seçimi yapabiliyorlar. Küçük arka spoiler seçimi ile yüksek hızlarda gelişmiş downforce sağlanıyor. Bir opsiyon olarak Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce, “Aeropack Wing” – 2 karbon fiber kademeye bağlanan geniş, sabit ve büyük kanat ile de sunuluyor. Yeni aerodinamik ayarlamalar ile çok yüksek hızlarda dahi stabilizasyon çok iyi bir şekilde korunabiliyor. Aeropack’li Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’da maksimum hızda downforce değerleri oldukça iyileştirilmiş.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce

Gövde tasarımı ve hafif konstrüksiyon
Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’un konstrüksiyonunu incelediğimizde Lamborghini’nin ileri teknoloji ürünü karbon fiber ve hafif malzemeleri ne denli ustaca kullanarak üretime geçtiğini görebiliyoruz. Bu süper spor otomobilinin yapısı son derece yoğun karbon bileşenlerin ve bir borulardan oluşmuş çelik çerçevenin-bir yarış otomobilinde olduğu gibi- kompozit konstrüksiyonundan oluşuyor. Transmisyon tüneli ve döşemeler de karbon fiberden yapılmış, perçin ve yüksek mukavemetli yapıştırıcılarla çelik çerçeveye bağlanıyor. Tavan ve dış kapı panelleri de levha çelikten yapılıyorken dış tasarım ise karbon fiber kompozit malzemelerden tasarımlandırılmış.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce tasarım çalışmalarında Sant’Agata Bolognese’de çalışan mühendisler gövde iskelet tasarımını yeniden düzenlemişler ve yeni bir yüksek mukavemetli kombine çelikte karar kılmışlar. Bu iki sonuç doğurmuş. Bunlardan biri; şasinin burulma dayanımının yüzde 12 arttırılması sonucu artan sürüş hassasiyeti olmuş. Diğeri ise gövde ağırlığının 20 kilogram azalmasıyla ağırlık dağılımının en iyi şekilde optimizasyonuyla sonuçlanmış. Hafif tasarım ilkesine sistematik yaklaşım tüm gövde tasarımında devam etmiş. Ön tamponlar, arka paneller/tamponlar ve 3. Fren ışığı çerçevesi modifiye edilmiş karbon fiber malzemeden yapılmış. Hareketli spoilerin kaldırılması ile birlikte de 13 kg ağırlık tasarrufu sağlanmış.

Şasi ve dış tasarımdan da 33 kilogram ağırlık azaltımına gidilirken iç tasarımdan 34 kilogram ve motor ve tahrik mekanizmasından da 33 kilogram tasarruf edilmiş.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce

Güç birimi ve transmisyon
Uzunlamasına montajı yapılan 6.5 litre V12 motor tabiri caizse bir cehennem gücü üretiyor ve kullanıcılarına kıyaslanamaz bir sürüş deneyimi vaadediyor. Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’deki 670 beygir gücündeki motor, 640 beygir gücündeki Murcielago LP 640’ı geride bırakıyor. 12 silindirli motor muazzam 660 Nm torku 6,500 devirde üretebilirken maksimum güce 8,000 devirde ulaşılıyor. Ortalama piston hızı ise saniyede 23.7 metre. Bu değer neredeyse yarış motorlarıyla kafa tutuyor.

V12 motor performansını tekerleklere iletmede oldukça sabırsız gözüküyor. Nefesleri kesen performans en hızlı şekilde üretilerek sahneye koyuluyor ve bu güçlü otomobil sadece 3.2 saniye sürede duruştan 100 kilometre/saat hızına çıkabiliyor.

V12’nin motor bloğu ve başları ideal silindir açısı olan 60 derece ile pozisyonlandırılmış ve alüminyumdan üretilmiş. 4 zincir tahrikli kam mili değişken olarak kontrol edilebiliyorken giriş emme manifoldu 3 aşamalı olarak çalışıyor. Bu muazzam gücün meydana gelmesi için tüm bileşenler en son teknolojik donanımlara sahip. Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’un performansının arttırılması için hava emme sistemi modifiye edilmiş ve valf sistemi de yeniden düzenlenerek verimli hale getirilmiş.

V12 gereksinimi olan elektronik bileşenler de Lamborghini tarafından geliştirildi. Her silindir seti kendi yüksek performanslı işlemcisine sahip. Eğer motor daha fazla hava soğutmasına ihtiyaç duyuyorsa giriş havalandırma deliği arka sütunlardan ileri çıkıyor. Böyle bir gereksinim olmadığı durumlarda ise gövdeyle aynı hizada duruyor. Kuru karter yağlama sayesinde V12, çok daha iyi sürüş dinamikleri sağlanması açısından oldukça alt bir pozisyona yerleştirilmiş ve böylece yağ tedariki ekstrem dinamik sürüş koşullarında bile problem olmuyor. 12 litrelik yağ devir daimi için yağ soğutucusu aracın sol tarafına yerleştirilmiş ve hava akışı ile soğutuluyor.

Motor alanındaki 26 kilogramdan fazla ağırlık tasarrufunun birinci sebebi olarak tamamen değişen egzoz sistemi gösterilebilir. Susturucu yeniden tasarımlandırılırken egzoz borusu da Murcielago LP 640’a göre daha hafif olarak yeni materyallerden tasarlanmış. Belirtmemiz gerekir ki yeni egzoz sisteminin sesi tam anlamıyla sürüş performansıyla eşleşecek gibi: Muazzam! Bulutlu bir gecede güçlü fillerin sesi ile kükreyen bir aslan sesi kadar etkileyici. SuperVeloce, 12 silindir, 48 valf ve 8,000 devirde tam bir opera zevki yaşatıyor.

SuperVeloce standart olarak sıralı yarı otomatik transmisyona sahip ve viteslerin son derece hızlı ve problemsiz geçmesi için elektro hidrolik sistemini kullanıyor. Kokpitteki bir gösterge anında hangi viteste olduğunuzu gösteriyor. Aynı zamanda özel bir “Corsa” ve “low adherence” modları da mevcut.

SuperVeloce aynı zamanda 6 vitesli manuel transmisyon olarak da bir no-premium opsiyonu olarak sunuluyor. Kısa metal vites kolu bir italyan zerafetinde gözüküyor. Her iki versiyonda da hafif tasarım kavrama oldukça performanslı çalışıyor.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce

Dört çeker sistem ve şase
Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce, muazzam gücünü yola son derece hassas ve güvenilir bir şekilde dört çeker sistemi sayesinde iletebiliyor. Arka tekerlekler dönmeden viskoz kavrama sayesinde itici gücün yüzde 35’i şaft aracılığı ile ön tekerleklere iletiliyor. Ön ve arka diferansiyelleri yüzde 25 ve yüzde 45’ ayarlanmış. Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce kullanıcıları özellikle virajlarda hızlanmak istediklerinde arkadan çekişli otomobillere karşı büyük üstünlük kuracaklar ve bu durumda dahi maksimum stabilizasyondan ödün verilmeyecek. Arka aks tüm ağırlığın yüzde 58’ini taşıyacak şekilde tasarımlandırılmış. Bu dağılım değeri de çekiş gücüne oldukça pozitif etki yapıyor.
Etkileyici dinamikler, kuvvetli viraj yeteneği ve ekstrem hızlar- Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce agresif derecede güçlü, uzlaşmaz ve sınır tanımaz karakterde bir süper spor otomobili olarak tanımlanabilir. Sürüş esnasında ise sürücü kendini fazla yormadan tüm kontrolü elinde rahatça bulundurabiliyor. Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’da kötü süprizlere yer yok. Her türlü tehlike durumuna karşı kullanıcıların tepkileri en stabil şekilde yola yansıtılabiliyor ve bu muazzam güç gerektiği zaman en kısa sürede kontrol altına alınabiliyor.

Lamborghini Murciélago LP 670-4 SuperVeloce çift süspansiyon kollu süspansiyon sistemine sahip. Yaylı destekler her arka tekerde ikişer tane ve önde de birer tane bulunuyor ve yoldan gelen her yüke karşı en hızlı cevap süresine sahip. Standart kaldırma sistemi sayesinde aracın ön ucu 45 milimetre kaldırılabiliyor ve böylece garaj girişleri gibi kasislerin olduğu yerlerde bu size büyük avantaj sağlıyor. SuperVeloce, “Ares” alaşım işlemeli tekerleklere sahip ve 5 çift parmaklıklı tasarımlandırılmış. Ön tekerlekler 245/35 ZR 18 ve arka tekerlekler ise 335/30 ZR 18 olarak belirlenmiş. High-grip Pirelli P Zero Corsa lastikler de standart olarak sunuluyor.

Bu muazzam güçlü otomobili durdurmak için de ileri teknoloji bir ABS sistemi 4 freni kontrol ediyor. Karbon seramik frenler(CCB) gövdeden geniş kanallar ile soğutuluyor ve gerekirse ön tamponlarda hava kanallarından da ekstra soğutma için hava transfer edilebiliyor. Seramik diskler de hafif tasarımları ve yüksek işletme performansları ile dikkat çekiyor.

İç tasarım ve ekipmanlar
Murciélago LP 670-4 SuperVeloce’da yukarıya doğru açılan kapılar küçük kapı bağlantılarıyla gövdeye tutturuluyor ve bu sistem 70’lerin başında Lamborghini Countach’ın geliştirilmesinden bu yana oldukça gözde. Tasarımda sıklıkla Alcantara ve karbon fiber malzemelerin kullanıldığını görebiliyoruz. Böylelikle de iç ortamda da hem yüksek kaliteli, hem de şık ve sportif bir ambians yakalanmış.

Kalça ve omuz alanlarını çok iyi bir şekilde destekleyen spor bucket koltuklar standart olarak geliyor. Bucket koltuklar hafif tasarım ve yüksek dayanımlı karbon fiberden yapılmış ve sürücüye en ekstrem sürüş koşullarında dahi kusursuz destek sağlıyor. Murcielago’nun standart koltukları aynı zamanda SuperVeloce’da opsiyon olarak ek ödeme yapmadan alınabiliyor.

Sadece koltuklar siyah alcantara mikro fiber malzemeyle kaplanmamış Aynı zamanda kokpit ve tavan hatları da yüksek kaliteli ve hafif malzemelerle kaplanmış. Koltuklardaki Y-düzenindeki perforasyonlar ve tavan hatları tasarımı ustalıkla tasarıma dış hatlar da gözetilerek yansıtılmış ve eşsiz bir görünüm elde edilmiş. Murciélago LP 670-4 SuperVeloce Giallo Orion, Arancio Atlas, Bianco Isis, Grigio Telesto ve Nero Aldebaran, Bianco Canopus (mat beyaz) ve Nero Nemesis(mat siyah) renklerinde satılıyor.

Doğal olarak iç ortamda ağırlık tasarrufuna katkıda bulunuyor. Kapı panelleri geniş merkez destek yeri gibi karbon fiber malzemeyle kaplanmış. Deri yerine Alcantara kullanımı sayesinde de ağırlıktan tasarruf edilmiş. Toplamda iç tasarımda yapılan modifikasyonlarla 34 kilogram ağırlık azaltımı sağlanmış.

Kısacası Murciélago LP 670-4 SuperVeloce tam bir yüksek kalite ve ustalık ürünü olarak nitelendirilebilir. Sant’Afata Bolognese’deki usta ve mühendisler bu ürettikleri sanat eserine zaten 3 yıllık garanti vererek ürün kalitesinin ne denli güçlü bir şekilde arkasında durduklarını gösteriyorlar.