Yeni Audi A8, Audi’nin teknik alanda lider olma iddiasını -“Vorsprung durch Technik”- onaylayan yoğunlaştırılmış bir ileri teknoloji paketi olarak önümüze sunuluyor. Ve şimdi bu marka en iyi modelinin en üst versiyonunu piyasayla buluşturmaktadır. Dingil açıklığı ve on iki silindirli motoruyla A8 L W12 quattro, zirvede olduğu otomobil üretimi liginde konforun, dinamizmin ve verimliliğin yeni standartlarını belirlemektedir. Audi A8 L, on iki silindirli bir motorla piyasaya sürülmüştür fakat bu yılın sonuna kadar A8 için önerilen tüm motorlarla birlikte piyasada mevcut olacaktır.

Yeni Audi A8 ’in bu kadar büyüleyici olmasının sebebi, mükemmel biçimde güçlü bulunuşudur; tasarımı açıkça fark edildiği gibi markanın genlerinden türetilmiştir ve henüz bir ileri geliştirme programından geçmiştir. Uzun teker mesafesi, gergin çerçevesini bozmaz, aksine seçkin olduğu kadar sporcu bir görünüm sergilerler.

5,267 milimetre (17.28 ft) tam uzunluğa sahip olan yeni Audi A8 L, normal versiyonundan 130 mm (0.43 ft) daha uzundur. Teker mesafesi aynı miktarda, 3.122 mm (10.24 ft) artmıştır. Genişilik değişmeden, 1,949 mm (6.39 ft) olarak kalırken, yükseklik 2 mm (0.08 in) artarak 1,462 mm’ye (4.8 ft) ulaşmıştır. Audi’nin yeni üst modeli, ana uzun teker mesafeli rakiplerinden hem daha uzun hem de daha geniştir.

Yeni Audi A8 L’nin gövdesi, Alüminyum Audi Aksamı (ASF – Audi Space Frame) prensibi kullanılarak alüminyumdan yapılmıştır, bu yüzden kıyaslanabilir bir çelik gövdeden yüzde 40 daha az ağırlığa sahiptir. ASF gövde yapısı, döküm elementlerden yapılmıştır, sıkıştırılmış bölümler ve yaprak alüminyum, integral B-posts sertleÅŸtirilmiÅŸ ultra yüksek mukavemetli çelikten yapılmıştır. Bu gövdenin muazzam sertliÄŸi, arabanın hassas yol tutuÅŸunun, düşük seviyede iç gürültü oranlarının ve kaza anında devreye giren pasif güvenlik sistemlerinin anahtarıdır.

A8 modelinde görülen son teknoloji arasında göze çarpanlardan biri, opsiyonel LED far birimleridir (A8 L W12 quattro’da standarttır), tüm aydınlatma fonksiyonları, LED ışıkları tarafından sağlanır. Bu parlak ve yüksek verimlilik sağlayan ışıklarla, Audi otomobil aydınlatma teknolojisinde yeni bir çığır açmıştır.

İnce bir şekilde düzenlenmiş olan görsel detaylar A8 L W12 quattro’yu bu model çizgisindeki diğer otomobillerden ayıran özelliklerdir. Dâhili bir ızgara yapısına sahip tek çerçeveli radyatör ızgarası, oldukça parlak siyah cilaya sahiptir ve ayrıca özel krom kaplanmış yatay çubuklar bulunmaktadır. Yeni tasarımın hava girişlerinde de ayrıca krom kaplanmış eklemeler ve harici aynalarda da krom kaplama uygulamaları bulunmaktadır. W12 amblemleri tek çerçeveli ızgarada ve aracın arkasında görülmektedir. Egzoz sisteminde, arka tampona düzgün bir biçimde eklenmiş olan iki ikizkenar yamuk şekline sahip egzoz borusu trim vardır.

Mümkün olduğunca çok alan: Arka koltuk alanı
Bu sedanın ekstra uzunluğunun tümü, arka koltuklarda oturan yolculara fayda sağlar. Arka kapılar daha uzundur ve daha uygun bir girişe sahiptir, içeride sahip olunan alan ancak “bol” olarak nitelenebilir. Arka koltuklarda seyahat eden yolcuların rahatı, iki ayrı güç ayarlı koltuk sipariş edilerek daha da geliştirilebilir. Bu koltuklar ısıtılabilir, havalandırılabilir ve pek çok farklı şekillerde ayarlanabilir: ileri ve geri, koltuk minderi derinliği ve koltuk arkalığının açısı ayrı ayrı ayarlanabilir. Ayrıca tamamen ayarlanabilir bir bel desteği de bulunmaktadır. Arkada daha fazla yere ihtiyaç olduğunda, ön yolcu koltuğu da öne doğru çekilebilir.

Audi A8 L W12 quattro’da standart donanım olarak bulunan bağımsız arka koltuklar arasına yerleştirilmek üzere, opsiyonel bir ekstra olarak tam boy bir konsol sipariş edilebilir: arka bölmeden merkeze doğru merkez alanda uzanır ve portatif bir masa veya buzdolabı gibi bütünleyici parçalarla tamamlanabilir. Arka havalandırma sistemi için ayrı kontroller de standarttır. Lüks dört bölgeli havalandırma sistemi, 25 ayarlama motorundan daha az olmayan bir sistemle kontrol edilir.

Uzun teker mesafeli Audi A8’in diğer bir son teknoloji özelliği ise ön yolcu koltuğunun arkasındaki yaslanma koltuğudur. Koltuk minderinin açısı da ayarlanabilir özelliktedir. Kullanan kişi on adet hava dolu bölme sayesinde masaj yaptırabilir ve dört farklı program uzaktan kumanda yardımı ile seçilebilir. Ön yolcu koltuğunun arka tabanında güçle ayarlanabilen ayak dinlendirme desteği bulunmaktadır. Isıtma, havalandırma ve konfor başlığı, koltukların integral özellikleridir. Portatif masa, ahşap ve deri trim, buzdolabı ve 10.2 inç ekrana sahip Arka Koltuk Eğlence sistemi, rahat bir yolculuğa olanak sağlayan veya bu mobil salonda alternatif bir çalışma mekanı yaratmak için kullanılan özelliklerin bazılarıdır.

Yüksek kalite materyaller: İç tasarım
A8 L’nin işçiliğinin kalitesi birinci sınıftır – sade ortam aydınlatmasından, kesin klik eylemi olan doğru bir şekilde sabitlenmiş düğmelere kadar. Arabanın içinin büyüleyici yönleri ince ve açık ana hatlar ve de modern görünüşleriyle zarif materyallerdir.

Audi tasarım seçimi pirinç bej rengi, farklı materyallerle ve konfor amaçlı araçlarla kombine edildiğinde oldukça iyi uyum sağlar. Tavana monte edilen tutacaklar ve arka konsol ek bir ince ahşap trime sahiptir.

Valonea derisi sadece bitki özleriyle tabaklanmıştır ve özellikle yumuşak bir yapıya sahiptir ve aktif olarak “nefes alabilir”. Ayrıca Audi arka koltuk kullanıcılarına özel olarak bir de yumuşak minder sağlamaktadır. Koltuk başlıkları ve sekiz hızlı triptonik otomatik transmisyon ve vites kolu gibi ekipmanlar yumuşak ve esnek fakat aynı zamanda oldukça dayanıklı bir malzeme olan güderi ile işlenmiştir.

Opsiyonel şekilde ekstra olan bir başka unsur ise, yoğun miktarda ışığın arabanın içine girmesini sağlayan iki cam panele sahip panaromik cam tavandır. Her iki bölüm de yukarı ve öne doğru eğilebilir ve ayrıca ekstra genişlikte açılabilir. Güneş storları, güneş ışığının doğrudan gelmesini önlemek amacıyla mevcuttur.

Audi A8 L W12 quattro: Ä°htiÅŸam ve verim

On iki silindir, ultimum motor konfigürasyonlarıdır, büyük lüks otomobil sınıfında hala uygulanan bir gelenektir. A8’in ilk jenerasyonu bu çeşit bir motorla 2001’de mevcuttu ve bir sonraki 2004 modelinde ise daha gelişmiş versiyonu bulunmaktaydı. Audi mühendisleri şimdi W12’yi en ince ayrıntısına kadar gözden geçirdi. Piston süpürme hacmi arttırıldı ve direkt benzin enjeksiyonu verimini ve işlevselliğini arttırdı.

6.3 FSI motoru, 368 kW (500 hp) çıkış gücüne sahiptir ve 3,250 rpm’de 625 Nm (460.98 lb-ft) azami torkunu iletir. Bu da uzun teker mesafeli Audi A8’e normalde spor bir arabadan beklenebilecek bir performans kazandırır: 0’dan 100 km’ye (62.14 mph) sadece 4.9 saniyede ulaşır ve kontrol edilebilir üst hız olan 250 km/saate (155.34 mph) zorlanmadan çıkar.

Hayran bırakan bir güç akışı her durumda mümkündür, fakat yakıt tüketimi de yeni standartlar oluşturur: EU döngü testi sonucu her 100 km için sadece 12.0 litredir (19.6 US mpg), V12 motorlara sahip rakip otomobillerin oldukça altında bir değer. 331 kW (450 hp) bir güç çıkışına sahip olan önceki 6.0 litre motor, 13.61/100 km (17.3 US mpg) yakıt tasarrufu kaydetti- 1.61/100 km farkı yüzde 12 gelişmeye eşdeğerdir.

Motor, alışılmadık düzeni sebebiyle W12 olarak bilinmektedir: üç silindirin dört sırası vardır, her geniş silindir bloğunda silindirlerin iki karşılıklı sırası arasında 15 derece dâhili açı bulunmaktadır. İki blok arasındaki V açısı 72 derecedir. Bu plan W12 motorunu istisnai olarak kompakt hale getirir: sadece 50 santimetre (19.69 in) uzunluğundadır ve bu yüzden bir V8’den gözle görülür biçimde daha kısadır. Yükseklik ve en 70 santimetre (27.56 in) bölgesi içindedir.

6,299 cc silindir hacmi ile en son versiyon olan W12, kare altı bir tasarımdır. Çapı ve stroku, sırasıyla 86.0 ve 90.4 milimetredir (3.39 x 3.56 in). Önceki versiyonla kıyaslandığında, mühendisler silindir çapını genişletmiştir. Dövme krank mili, krankpin ofsetin 12 derecelik bir açısına sahiptir, böylece 12 silindir içindeki karışım, 60 derece ideal aralıklarda ateşlenir. Bu şekilde de motor istisnai olarak yumuşak bir şekilde çalışır ve otomobilin kullanıcılarının bu üstün gücü hissetmeleri yüksek motor hızında ve ciddi yükler olmadığı sürece mümkün değildir.

W12 motoru sadece 247 kilogram (545 lb) ağırlığındadır, krank milinin esas bir katkı yaptığı etkileyici bir değerdir. Bu, hafif ağırlıklı, yüksek dayanıklı bir alüminyum-silikon alaşımıdır. Pistonlar yüksek dirençli hafif alaşımdan dövülür ve silindir blokları içindeki V pozisyonları sebebiyle köşeli taçları vardır.

W12 motorun alüminyum silindir kafalarınının her biri iki eksantrik mili içerir; bu miller 52 derece krank mili rotasyonuna eşdeğer bir miktarda hidrolik olarak tekrar konumlandırılır. Tümüyle, dört eksantrik mili düşük sürtünmeli makara subap iticisi yoluyla 48 valfi işletir ve bu iticilerin kendileri de bir ara milden gelen zincirler tarafından hareket ettirilir.

Uzun teker mesafeli A8’in kullanımı için, Audi mühendisleri W12 motorunu FSI direkt benzin enjeksiyonuna dönüştürmüşlerdir. Bu dönüştürme, silindir başlıklarında da belirgin değişiklikleri içerir. Yakıt, yanma odasına 130 bara kadar basınçla enjekte edilir. 11.8:1 kompresyon oranı, güç çıkışını ve verimliliği arttırır. Giriş portları, gelen hava akımının girdap yaparak girmesi için ve yanmayı daha verimli hale getirmesi için tasarlanmıştır.

W12 motorunun düşük yakıt tüketiminin, rakipleriyle kıyaslandığında büyük ölçüde Audi’nin modüler verimlilik platformundan kaynaklandığı görülür. Bunlar, tüm A8 model çizgisinde kullanılır. Krank mili ve zamanlama zincirleri sürtünmeyi azaltmak için en uygun şekle getirilmiştir ve geri kazanım sistemi enerjiyi geri kazanmaya yardımcı olur, aksi takdirde fren yapıldığında enerji harcanır. Yenilikçi termal işletim sistemi soğuk bir motor çalıştırıldıktan bir süre sonra soğutucu devreleri kapatır. Bu, motor yağının daha hızlı ısınmasına olanak sağlar ve sürtünmenin hala yüksek olduğu işletim periyodunu kısaltır.

Güvenli ve Sportif: Transmisyon
Transmisyon, Audi A8 L’nin yüksek verimliliğini garanti altına alma konusuna büyük bir katkı sağlar. Sekiz hızlı triptonik, vitesi yumuşak ve hızlı bir biçimde hareket ettirir, bu esnada ayrı vitesler yakından ayrılır fakat düşükten yükseğe doğru verimli bir dağılım sağlar. Vites kolları zarif bir yat stili seçici kol veya direksiyon pedallarından elektronik olarak (“shift by wire”) harekete geçirilir.i
Quattro sürekli dört çeker transmisyonlarının ana bileşeni olan merkez diferansiyel tork akışını motordan sportif bir şekilde böler, yüzde altmışını arka aksa, yüzde kırkını ise ön aksa düzenli sürüş koşullarında paylaştırır. Fakat eğer durum değişirse, torkun yüzde altmışına kadarı öne veya yüzde sekseni arkaya iletilebilir. Opsiyonel bir spor diferansiyeli tork girdisini sol ve sağ arka tekerler arasında böler.

Maksimum hassasiyet: Åžasi
Gelişmiş şasi tasarımı sayesinde, uzun teker mesafeli Audi A8, lüks bir arabanın ipeksiliğini ve yumuşaklığını ve bir spor sedanın yol tutuşunu bir araya getirir. Tekerlek kontrol kolları alüminyumdan yapılmıştır. Ön süspansiyon her tekerde beş yerleştirme kolu kullanır; kontrollü süspansiyon çatalı mükemmel bir sürüşü garanti eder. Servotronic hidrolik direksiyon sistemi, doğrudan bir işletim oranına sahiptir ve yüksek verimlilikte çalışır.
Kontrollü sönümleyici (damping) ile uyarlamalı hava süspansiyonu standart teçhizattır ve Audi sürüş seçim dinmikleri sistemine entegre edilmiştir. Bu sistem içinde, sürücü motorun dört farklı işletim sistemini, sekiz hızlı triptonik transmisyonu, servotronic hidrolik direksiyonu, opsiyonel spor diferansiyelini ve Audi pre sense temel güvenlik sistemini seçebilir. Başka bir ek modül dinamik direksiyon sistemidir, bu sistem vites oranını kademesiz bir şekilde hıza göre değiştirir.

A8 L W12 quattro, bu model için tasarlanan 15 ispitli (15-spoke design) bir tasarım ve 255/45 ebadında tekerler ile 19 inç alaşım tekerler üzerinde çalışır. Opsiyonel bir ekstra olarak 20 inç tekerler seçilebilir ve hatta quattro GmbH’den 21 inç tekerler bile edinilebilir.

A8 L W12 quattro, yeni en üst model, doğal olarak, tüm dört tekerde havalandırılan disklerle birlikte yüksek performanslı bir fren sistemine sahiptir. Ön diskler 400 mm (15.75 in) çapında, arka diskler ise 356 mm (14.02 in) çapındadır. Isıyı yaymak ve ağırlığı azaltmak için, paslanmaz çelikten yapılmış olan pimler çelik sürtünme halkalarını alüminyum disk merkezlerine bağlar. Kaliperler mat siyah boyalı ve cilalıdır.

Dinamik zekâ: İletişim ve Yardım Sistemleri
Bu geniş sedan örnek niteliğinde olan bir kontrol kavramına sahiptir. Mevcut pek çok fonksiyon olmasına rağmen, kolayca anlaşılabilir ve ergonomik olarak doğru bir şekilde seçilebilir. Biri gösterge panelinde, diğeri merkez konsolda olmak üzere, iki geniş monitör ekranı kontrol merkezleri olarak görev yapar ve bilgileri yüksek çözünürlüklü 3D grafikler olarak gösterir.

Yeni Audi A8 örnek niteliğinde olan bir yeniliğe sahiptir: yüksek kapasiteli bir hard disk yardımıyla çalışan opsiyonel bir MMI navigasyon ve de MMI touch olarak bilinen dokunma duyarlı kontrol pnaeline sahiptir. Sürücü navigasyon istikametini veya telefon numarasını parmağıyla altlık panele harfleri veya sayıları yazarak girebilir. Akustik geri besleme bunu kişinin gözlerini yoldan ayırmasına gerek kalmadan mümkün kılar.

En üst teknolojiye sahip olan navigasyon sistemleri, yenilikçi bir şekilde yardım ve güvenlik sistemleri ile birlikte çalışır. Önceden yolun topografyasını kaydeder ve bu veriyi otomatik transmisyon, farlar ve Stop & Go (Dur & Git) fonksiyonu ile birlikte uyarlamalı olarak yolculuk kontrolü için kontrol birimlerince kullanılabilir hale getirir. Gelişmiş zekası sayesinde, bu sistemler kompleks senaryoları belirleyebilir ve iyi bir zamanlamayla sürücüye destek sağlar.

Uyarlamalı yolculuk kontrol sistemi 250 km/saate (155.34 mph) kadar olan herhangi bir hızda çalışır ve öncekinden daha esnek ve yumuşak bir şekilde tepki verir. Şerit değiştirmede sürücüye yardımcı olan Audi side asist sistemi ve seçilen şeritten herhangi bir ayrılmayı sezen Audi lane asist sistemi de yeni ve ek performans özelliklerine sahiptir.

Gece görüşü yardımcısı, yolda arabanın önünde olan kişileri tanımlamak için termal bir görüntüleme kamerası kullanır. Eğer yoldaki herhangi bir koşulun potansiye tehlike arzettiğini fark ederse, yoldaki kişinin görüntüsü kırmızı olur ve bir uyarı sistemi duyulur. Bu, değişik aşamalarda mevcuttur: Bribirine çok yakın giden arabaların çarpışması durumunda olası sonuçları en aza indirgemek için, tam versiyon otomobili otomatik olarak frenler.

Mutlimedya alanında, Audi ayrıca pek çok çekici modül sağlayabilir. Bunlar 19 hoparlör ve 1,400 Wattan daha fala bir çıktı oranı ile Bang & Olufsen Gelişmiş Ses Sistemini ve de Arka Koltuk Eğlence sistemini içerir. Konsolun üzerinde ve arka koltukların arasında olan MMI kontrol pnaeli de dâhildir ve bu lüks sedanın dökümanter fonksiyonlarına erişime olanak sağlar.

Google ile birlikte hazırlanan yeni Online servisler, hava veya ilgi alanlarıyla (POI) ilgili internetten son bilgileri ve haberleri yakalamak için araç telefonunu kullanır. Bu yıl daha sonra, bir UMTS modeli mevcut olacaktır: bu ilk veri linki, Google Earth’ten gelen bilgileri ve görüntüleri sağlar ve bunları navigasyon rotasıyle kombine eder. Sürücü tüm bu servisleri cep telefonu kontratı ile kullanabilir.