Frank biela - gerçek bir audi

Frank Biela’ya Audi’nin yeni LeMans arabası R10 hakkındaki görüşleri sorulduğunda, arabanın gerçek potansiyelini şu sözlerle niteledi: “Gerçek bir Audi”.

Alman üreticisinin uzun yıllar boyunca LeMans yarışlarında gösterdiği başarıyı ele alırsak, Frank Biela’nın sözleri gerçekten çok kuvvetli. Özellikle Audi’nin daha önceki yarışlarda kullandığı R8’in 2000 yılından beri elde ettiği 47 birinciliği göze alırsak, aslına bakarsanız, bu sözler yetersiz kalıyor.

“Herzaman yeni bir araba almak çok güzeldir” diyor Frank Biela ve ekliyor, “Daha yapılacak çok şey var ve R10’un LeMans yarışlarına hazır olabilmesi için elimizden gelen herşeyi yapıyoruz.” Program dahilinde Sebring’de yapılan kış testi var ve Audi teste 2 tane R10 otomobiliyle çıktı.

Frank biela - gerçek bir audi

Tabii R10’un en dikkat çekiçi özelliği V12 TDI dizel motoru. Dizel motor, pistte çok sessiz, çünkü benzinle çalışan motorlar 7000 devir çevirirken dizel motor sadece 4000 devir çeviriyor.

Audi’nin diğer sürücüsü Rinaldo Capello’ya göre R10 daha çok bir DTM arabasına benziyor. Capello, “Genelde arabadan ses geldikçe daha çok motive olursunuz, fakat bu araba normalden çok daha sessiz, bu da R10’a daha çok alışmamız gerektiğini gösteriyor” diyerek düşüncelerini dile getirdi.