Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaslar,

Kurmus oldugum resimdeki duzenekle bir damla bile disariya yag dokmeden A5 in direksiyon yagini degistirdim.

Kutunun omrunun uzun olmasi acisindan bikac senede bir yada max 100 bin kmde bir bu islemin yapilmasi gerekir. Yag hernekadar rezervuarin ust kapaginin orda tertemiz dursa da cikan yag resimdeki gibi simsiyahti.

Ihtiyaciniz olan malzemeler

Febi 06161 G004000M2 direksiyon yagi (2 lt)

1/2 lik 5 cm uzunlugunda bir hortum parcasi iki ucuna kelepce bir ucunu tikayacaginiz 10mm capinda ucu kapali soket yada adaptor olabilir

2 metre 10mm seffaf terazi hortum ve ucuna dolayacaginiz elektrik bandi.

T30 torx ve 10mm soket. T30larin birini cikarmak icin ucu doner anahtar gerekiyor.

Geri donus hortumundan gelecek yagi bosaltmak icin 5 ltlik petsise. Rezervuardaki yagi bosaltmak icin 0.5 yada 1lt lik minik pet sise.

* Rezervuarin kelepcesinin ve sonra rezervuari tutan kelepcenin tamamini tutan vidalar soktum (t30)

* Rezervuarin ince olan geri donus hortumunu sokmeden kelepcesini ileriye aldim.

* Genlesme tanki tepesindeki 2 x 10 mm vidayi sokup genlesme tankini yerinden kaldirip altina resimdeki gibi siseyi yerlestirdim sisenin agzi tam rezervuarin giris borusunun dibine getirdim ki hortum ciktigi gibi sivi etrafa dokulmesin tabi altina kalinca bir bez de serdim.

image upload

upload image

upload image

* Hortumu cikarir cikarmaz rezervuardaki sivi hemen siseye aktardim ve 5cm uzunlugunda 1/2 lik ucuna soket tikatigim hortumla rezervuarin giris borusunu kapatmis oldum.

Rezervuardan cikan hortumun ise icine gecicek sekilde resimdeki seffaf hortumun ustune elektrik bandi sararak siki siki yerlestirdim yine bir kelepce takarak ama cok cok az sikistirarak. Seffaf hortumun diger ucunu da yerdeki 5 lt lik bos sasal sisesinin icine aktardim araci az kaldirip.

upload image

upload image

* Bosalmis olan rezervuara yeni Febi 06161 siviyi ekledim max cizgisine kadar.
    upload image

* Ve EN FAZLA 3 SANIYE kadar mars bastim. 3 saniyede neredeyse tum rezervuar bosalacagi icin asla marsi daha uzun tutmamak cok kritik.

* Bu sekilde elimde 2 kutu 1lt toplam 2 lt lik yeni yag ile 3 defa 3 er saniyelik 1 defa da 1-2 sn lik mars bastim toplam 4 defa ust uste cok kisa mars basarak her mars arasinda rezervuari tekrar doldurarak siviyi degistirmis oldum.

Tabikide eski sivi ile yeni sivi bir noktada karismis gibi olsa da asil amac sisteme hava aldirmamak vede seffaf hortumdaki sivi siyahtan yesile dondu 2. 3. marsta.

Sonrasinda araci diger taraftan da kaldirip motor kapali sekilde direksiyonu hic zorlamadan dondurebildigim noktaya kadar sag ve sol cevirdim.

Sonra araci indirip mars basip motor calisirken direksiyonu tam tur sag ve sol yaptim ve tekrar yag seviye kontrolu yaptim.

Yola ciktiktan sonra 500 metre gibi bir mesafe sonra ve sonrasinda vardigim 10 km mesafenin sonunda tekrar tekrar seviye kontrolu yaptim. Nasil tutturmussam seviye tam max cizgisinin 1 milim altinda yani dogru is yapmisim.

Fazla yag koyma ihtimaline karsi 60 yada 100 ml siringa bulundurmakta da fayda var tabi.

upload

upload image

upload image

Sonuc gercekten mukemmel oldu, zaten direksiyon ile ilgili bir sorun yoktu fakat sanki cok az da olsa daha da yumusadi gibi.

Neticede raf omru olan ozelligini kaybeden kirlenen su toplayan direksiyon yaginin degisimi tamamen tedbir amacli bir bakimdi. Lt si 100 liradan toplam 200 lira gibi bir maliyet oldu en azindan icim rahat.

Herkese keyifli hafta sonlari dilerim.
    Son düzenleyen moonlightblue, 01-Aralık-2019 saat 00:01.