Junior Member
    ▄yelik Tarihi
    23-Temmuz-2012
    Merhaba Arkada┼člar
    22 May─▒s 2019'da ├çekmek├Ây'de bulunan ├ľz├Ân Audi'den sat─▒n alm─▒┼č oldu─čum 55ABY978 plakal─▒ ve WAUZZZF22KN101537 ┼časi ve DFB036336 motor numaral─▒ Audi A6 40 TD─░ Quattro S-tronic Sport paket arac─▒m─▒ (bir ├Ânceki arac─▒m Range Rover Sport'tan sonra al─▒┼čamad─▒─č─▒m i├žin) satmaya karar verdim.

Sahibinden.com sitesinde vermi┼č oldu─čum 713248918 numaral─▒ ilan arac─▒l─▒─č─▒yla anla┼č─▒p Mersin'den Samsun'a arac─▒n al─▒m sat─▒m─▒n─▒ yapmak ├╝zere gelen ┼čah─▒sla gitmi┼č oldu─čum (Samsun Atakum'daki) Oto-Analiz isimli ekspertiz firmas─▒nda arac─▒m─▒n sa─č ├Ân ├žamurlu─čunda "y├╝zeysel boyama"yi d├╝┼č├╝nd├╝ren boya yo─čunluk fazlal─▒─č─▒ ├ž─▒kt─▒ ve bu durum onlar─▒n vermi┼č oldu─ču rapora "sa─č ├Ân ├žamurluk boyal─▒" olarak yans─▒d─▒.

Kom┼čum da olan firma sahibi ile temasa ge├žerek onun y├Ânlendirmesiyle Samsun Volkswagen ├ľz├Ân yetkili servisi kaporta b├Âl├╝m├╝ne gittim. Orada yap─▒lan kontrollerde de bir ├Ânceki ekspertiz firmas─▒n─▒n bulgular─▒yla birebir ayn─▒ olarak sa─č ├Ân ├žamurluktaki boya yo─čunlu─čunun (arac─▒n di─čer b├Âl├╝mlerinde 105-140 mikron kal─▒nl─▒─č─▒nda iken) 160 k├╝s├╝r mikronlara varan boya yo─čunlu─ču benim de ┼čahitli─čimde tespit edildi. Bunun fabrikasyon olabilece─či ve raporla sonucun bana iletilece─či s├Âylendi.

Sonu├ž olarak 2 ay ├Ânce ben s─▒f─▒r ald─▒─č─▒m ve hi├žbir kazas─▒ olmayan arac─▒m─▒ satmaya ├žal─▒┼č─▒rken bin km uzaktan gelen m├╝┼čteriyi "mal─▒n ay─▒b─▒n─▒ gizleyerek kand─▒rmaya ├žal─▒┼čan biri" durumuna d├╝┼čt├╝m. Al─▒c─▒yla pazarl─▒─č─▒m─▒z bozuldu, yapm─▒┼č oldu─ču ekspertiz ve yol masraf─▒n─▒ talep etti, kendisine 1,500 TL's─▒n─▒ banka ├╝zerinden vermek zorunda kald─▒m. Daha sonra da "bu durum nas─▒lsa s├╝rekli ├Ân├╝me gelecek" diye y─▒lg─▒nl─▒─ča kap─▒l─▒p anla┼čt─▒─č─▒m─▒z fiyat─▒n alt─▒na satmak zorunda kald─▒m.

U─črad─▒─č─▒m manevi s─▒k─▒nt─▒, mahcubiyet, ├žal─▒┼čt─▒rd─▒─č─▒m Kad─▒n-Do─čum muayenehanesinde bekletmek ya da iptal etmek zorunda kald─▒─č─▒m hastalarla ilgili maddi ve manevi zarar─▒m da yan─▒ma kar kald─▒.

S─▒f─▒r al─▒nan bir ara├žta sadece bir b├Âlgede yo─čunla┼čm─▒┼č olan boya kal─▒nl─▒k art─▒┼č─▒n─▒n T├╝rkiye otomobil piyasas─▒nda yarataca─č─▒ de─čer kayb─▒ ve pazarl─▒kta arac─▒n fiyat─▒n─▒ olumsuz etkileyen bir unsur oldu─ču herkes├že malumdur. S─▒f─▒r ara├ž m├╝┼čterisi olarak ben art─▒k elimde boya kal─▒nl─▒─č─▒ ├Âl├žen bir aletle mi ara├ž se├žmeliyim?

E─čer fabrikasyon bir sorunsa arac─▒n bu durumunun kontrol ve tespit edilerek bana sat─▒┼č ├Âncesinde bildirilmesi ve buna g├Âre sat─▒┼č fiyat─▒n─▒n emsallerine g├Âre daha d├╝┼č├╝k tutulmas─▒ gerekirdi. Arac─▒n ├╝retimden kaynaklanmayan (ta┼č─▒nma, depolanma ve te┼čhir vb safhalar s─▒ras─▒nda olu┼čan) sorunlardan ├Ât├╝r├╝ y├╝zeysel bir boyanma ge├žirip bunun gizlenerek sat─▒lm─▒┼č olmas─▒n─▒ ise d├╝┼č├╝nmek bile istemiyorum.

Ya da koskoca Audi AG arac─▒n her taraf─▒nda standart boya kal─▒nl─▒─č─▒n─▒ tutturm─▒yor.

Do─ču┼č oto "durum fabrikasyon" deyip zarar─▒m─▒ tazmin etmiyor, ├ľz├Ân Audi ise mailime yan─▒t bile vermedi.
    Audi sevenler ve ├ľz├Ân ├çekmek├Ây Audi'den s─▒f─▒r ara├ž alacak olanlar expertiz yapt─▒r─▒p al─▒rlarsa benim d├╝┼čt├╝─č├╝m duruma d├╝┼čmezler, benden uyarmas─▒

Senior Member
    ▄yelik Tarihi
    09-Nisan-2007
    Az šok anladřm yazdřklarřnřzř. TŘrkše karakterler dŘzeltebilir misiniz ?