Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Alıntı Smart55 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Park yerinde her zaman park ettigim yerde bir miktar yag vardi yerde. Son bakimda nirmakde 4.7 lt yag konulmasi gerekirken 5lt lik motul bidonunun hepsini bosaltmisti usta. Asriri basinctan dolayi sanirim alttan terleme yapti. Bir kisim yag yere akmis. Sanırim biraz etken oldu bu da...

Fazla yağ eklemek son derece zararlı araç için hem yağ kaçağı olma riski artıyor hem aracın yağlanması ters orantılı olarak zorlaşıyor.

Alıntı Smart55 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    YaÄŸ tapadindan kaciriyormuÅŸ. YaÄŸ 2 bin km once degismisti. Arac lifte kaldirildi. Yah bisaltildi. Temiz bir kaba alindi. Sonra tapa degistirildi ve ayni yag araca kondu. 1.5 lt az geldi. Uzerine yine ayni 5 30 full sentetik mobil ekleme yapildi. Yani 5 30 motul yagin uzerine tamamlamak icin yine 5 30 mobil 5 30 full sentetik yag eklendi. Bu sorun olur mu?

Yanlış anlama ama çok gereksiz ustalara gidiyorsun anlattığından anlaşılan. Motor tamamen soğuduktan sonra lastik bulaşık eldiveni ile tapayı çok hızlıca çıkarıp hemen yenisini takabilirdi çok daha az yağ israf olurdu. Sorunun cevabına gelecek olursak vizkoziteye sadık kalmak çok önemli ama 1.5 lt yağ da az bir miktar değil ayrıca mobil ve motul un aynı vizkozite yağlarının bile akışkanlığı aynı değil. Eğer motorda önceden olmayan bir ses yoksa bu şekilde 5-6000 km ye kadar kullanır bir sonraki değişimi biraz erken yaparım yerinde olsam vede bu bahsettiğin ustaya gitmem birdaha.

Senior Member
    Haklısın. Teşekkür ederim.

Senior Member
    Selam,
    Bizdeki 2008 Ağustos çıkışlı 160 lık Düz vites A4 TFSI 100 binde. Genelde çevre yolunda, %30 da Manavgat içi kullanıyoruz. İlk bakımını yetkili serviste yaptırmıştım. Sonrasında her 10-11 binde sürekli Mann Filtre ve Mobil 1 ESP kullanarak bakımılarını kendim yaptım. 82 binde depo içi benzin filtresini dahil değiştirdim. 72binde Emme Manifoldunun tamir kitini yeniledim. (Yakıt hafif artmıştı ve devamlı motor ışığını yakıyordu) Onun dışında 3 tane kapı kilidi ve benzin depo kilidini değiştirdim. En son Mobil 1 Üretim yerini Türkiye ye kaydırdıktan sonra (Eskiden Fransa idi ) Motul yağ koydum. Koymadan önce Liqui Moly Engine Flush la temizlik de yaptım. Sizdeki durum bendede oldu. Normalde 4,6 litre alması gerekirken önce 4,8 koydum. 1000 km sonra kalan yağı da koydum. 3-5 defa ölçüm yaptım hep eksik gösterdi. Şu anda içinde 5 litre yağ var. Araç 1 aydır kullanılmıyor. Bakalım kullanıp göreceğiz. Mobil varken. 10 binde 0,5 litre civarı eksiltirdi.
    Sizin aracın altından yağ kaçırma olayı büyük ihtimalle şu : Ben karter tapasını hep yetkili servisten alırım. 3-4 seneye dek hep çoğu VAG gurubunda kullanılan N90813202 nolu tapayı verirlerdi ve bu tapa hep hafif terletme yapardı. Hatta bir ara karteri yenilemeyi bile düşündüm. Sonra hatalarını anlamış olmalılar. Tapa vida ve pul olarak değişti. Artık terleme olmuyor. Yeni kodlar :
    N91167901 ve N0138157 . Siz yinede yetkili servisten şase numaranızla tapa alın. En garantisi o olur. Aracın İçersindeki Motul ve Mobil karışımından bir anca önce kurtulmanız mantıklı olacaktır.

Senior Member
    10 bin km de 0.5 litre cok cok normal bir deger. Benimki yaklasik 7 binde 1 litre. Ä°lerisi km lerde sizinki sorun yaratmamis anladigim kadari ile. Benimki 50 binde daha. Arabadan genel olarak memnun kalmasam saticam ancak cok menunum bu yag eksiltme sorunu haric. Bilgi icin tesekkur ederim.

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Selam,
    Bizdeki 2008 Ağustos çıkışlı 160 lık Düz vites A4 TFSI 100 binde. Genelde çevre yolunda, %30 da Manavgat içi kullanıyoruz. İlk bakımını yetkili serviste yaptırmıştım. Sonrasında her 10-11 binde sürekli Mann Filtre ve Mobil 1 ESP kullanarak bakımılarını kendim yaptım. 82 binde depo içi benzin filtresini dahil değiştirdim. 72binde Emme Manifoldunun tamir kitini yeniledim. (Yakıt hafif artmıştı ve devamlı motor ışığını yakıyordu) Onun dışında 3 tane kapı kilidi ve benzin depo kilidini değiştirdim. En son Mobil 1 Üretim yerini Türkiye ye kaydırdıktan sonra (Eskiden Fransa idi ) Motul yağ koydum. Koymadan önce Liqui Moly Engine Flush la temizlik de yaptım. Sizdeki durum bendede oldu. Normalde 4,6 litre alması gerekirken önce 4,8 koydum. 1000 km sonra kalan yağı da koydum. 3-5 defa ölçüm yaptım hep eksik gösterdi. Şu anda içinde 5 litre yağ var. Araç 1 aydır kullanılmıyor. Bakalım kullanıp göreceğiz. Mobil varken. 10 binde 0,5 litre civarı eksiltirdi.
    Sizin aracın altından yağ kaçırma olayı büyük ihtimalle şu : Ben karter tapasını hep yetkili servisten alırım. 3-4 seneye dek hep çoğu VAG gurubunda kullanılan N90813202 nolu tapayı verirlerdi ve bu tapa hep hafif terletme yapardı. Hatta bir ara karteri yenilemeyi bile düşündüm. Sonra hatalarını anlamış olmalılar. Tapa vida ve pul olarak değişti. Artık terleme olmuyor. Yeni kodlar :
    N91167901 ve N0138157 . Siz yinede yetkili servisten şase numaranızla tapa alın. En garantisi o olur. Aracın İçersindeki Motul ve Mobil karışımından bir anca önce kurtulmanız mantıklı olacaktır.

Aynı durum bendede var aslında. Tapadan tertetiyor ama damlatmıyor yani kaçak yok.

Tapanın parça nosunu bilmiyorum ama görünüm olarak bahsetmiş olduğunuz N90813202 ile tamamen aynı.

Fakat diğer bahsetmiş olduğunuz N91167901 parça numaralı tapa google da gördüğüm kadarıyla tamamen farklı, dişi de farklı boyu da daha kısa.

Parça no sorgulanan programda ikisi de mi çıkıyor biri birinin güncellenmiş versiyonu olarak?