Senior Member
    Merhaba arkadaslar. 1.8 tfsi ve 2.0 tfsi motorlardaki yag eksiltme durumuna karsi dogus oto krank kecesini degistiriyormus. 10 bin de 1 litre eksiltmeye kadar sonuc alanlar varmis. Duyan veya bu islemi yaptiran var mi? Benim aracim daha once bahsettigim gibi 7 bin de 1 litre eksiltiyor. Ä°lerledikce kilometre sanirim artiyor kayim...

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Alıntı Smart55 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhaba arkadaslar. 1.8 tfsi ve 2.0 tfsi motorlardaki yag eksiltme durumuna karsi dogus oto krank kecesini degistiriyormus. 10 bin de 1 litre eksiltmeye kadar sonuc alanlar varmis. Duyan veya bu islemi yaptiran var mi? Benim aracim daha once bahsettigim gibi 7 bin de 1 litre eksiltiyor. Ä°lerledikce kilometre sanirim artiyor kayim...

İyide yağ eksiltme yani yakma ayrı bir durum. Keçeden yağ damlatma ayrı bir durum. Damlatma yada terleme varmı yokmu zaten aracın altından bakarak hemen anlaşılır.

Kaçak olsa da keçe ucuz zaten işçiliği de aman aman birşey değildir.

Doğuş bedava dahi değiştirse gitmem. Başka parçalara satış yapmak için hasar verilirmi, parça çalınırmı, araç bikaç gün bu iş için yatacaksa çalışanlar alıp gece evine götürüp manyaklar gibi test sürüşleri yaparmı yapmazmı emin olamıyorum. Çünkü genel olarak çoğu markanın yetkili servislerinde olan durumlar bunlar.

Eğer eksiltmeyi minimum tutmak istiyorsan ilk çalıştırmada rolanti 1.1 den 0.8 inene kadar yani toplamda yazın 30 40 saniye kışın 1 1 buçuk dk gibi ısıtıp basıcaksın ve vitesi 2000 2500 aralıklarında geçirip her stop etmeden önce 20 sn gibi rolantide dinlendirerek motoru kapatıcaksın yağı da 7 8000 kmde bir sık sık değiştiriceksin. Yeni yağ eksiltmiyor eskiyip inceldikçe eksiltmesi de çoğalıyor.

Bu şekilde titiz kullanarak km ilerledikçe yağ eksiltme yani yakma ilerlemez.

Ayda bir falan yağ seviyesi ölçüm yapmak lazım ekrandan düz zeminde ve seviyeden emin olmak için değişik yerlerde birden fazla kez ölçüm yapmak lazım.

Eksilme varsa da sadece 100 ml 200 ml gibi ekleyip aracı kullanıp tekrar ölçüm yapıp tekrar gerek varsa yine 100ml 200ml gibi azar azar eklemek gerek ve en üst çizgiden bir tık aşağıda bırakmak lazım hep. En üst çizgiye dayandığı zaman fazla eklenip eklemediği anlaşılmıyor. Ayrıca kazara fazla yağ eklediğin zaman motor aksine daha az yağlanır ve aşırı basınçtan yağ buharı yağla yer değiştirir ve bol bol yağ kaçakları başlama riski olur.

Senior Member
    Bilgi icin cok tesekkur ederim. Dediklerinin aslinda hepsini yapiyorum. Ä°lk masta devur dusunce hereket ediyorum, stop etmeden 30 sn en az bekliorum vs. Sene 1 defa km dolmasa bile ki dolmuyor, yag filitreler degistiriyorum. Buna ragmen 6 bin km de 1 litre eksiliyor. Egsantirik kecesini gecen sene camurlugu degisime vermistim dogus a orada muhabbet arasinda bir usta bahsetmisti. Ä°lk bu keceyi degistiyoruz sonrasinda duruma bakip sekmanlari degistiriyoruz diye. Su an sanirim sekman degisimi 25 bin civari serviste son kur ile. Aslinda arac bu sekilde kullaniyorum en azindan bagajda yag ile dolanacak kadar yag yakimim yok. Ancak ileride km arttikca ozellikle 100 bine kadar ki surecte motorda kurum veya farkli sorun yasar muyim? Sonucta bu Audi ni hatasi ve uzerine almiyor... Aracim bu arada 1.8 tfsi 50 bin km de.
    Son düzenleyen Smart55, 15-Temmuz-2019 saat 19:02.

Bilgi icin cok tesekkur ederim. Dediklerinin aslinda hepsini yapiyorum. Ä°lk masta devur dusunce hereket ediyorum, stop etmeden 30 sn en az bekliorum vs. Sene 1 defa km dolmasa bile ki dolmuyor, yag filitreler degistiriyorum. Buna ragmen 6 bin km de 1 litre eksiliyor. Egsantirik kecesini gecen sene camurlugu degisime vermistim dogus a orada muhabbet arasinda bir usta bahsetmisti. Ä°lk bu keceyi degistiyoruz sonrasinda duruma bakip sekmanlari degistiriyoruz diye. Su an sanirim sekman degisimi 25 bin civari serviste son kur ile. Aslinda arac bu sekilde kullaniyorum en azindan bagajda yag ile dolanacak kadar yag yakimim yok. Ancak ileride km arttikca ozellikle 100 bine kadar ki surecte motorda kurum veya farkli sorun yasar muyim? Sonucta bu Audi ni hatasi ve uzerine almiyor... Aracim bu arada 1.8 tfsi 50 bin km de.

Öncelikle terleme yada kaçak olmadığına emin olmalısın.

Aracı Vagcom ile test etmelisin yağ siklonu tıkanmaya başlayınca yada dağılmaya başlayınca yağ buharını geçiremiyor ve yağ eksiltmeler olabiliyor. Tamamen bozulmuşsa hata veriyor bazen randımandan düşünce hata vermiyebiliyorda. Motorun üst plastik kapağını çekerek aldığın zaman hemen motorun tepesine yapışık olan parça.

İkinci çözüm ise yazılım güncellemesidir onu da Audi yani Doğuş dışında kimse yapamaz.

Bu iki yöntem işe yaramayınca rektifiye ediyorlar. Fakat 50000 km orjinalse yağ siklonu da iyi durumdadır heralde diye düşünüyorum fakat belli bir km gider diye bir kuralda yok bu parça orjinal Hengst çok pahalı bir parça da değil ama işlevi çok kritik.

Yağı sık sık değişen ve yağ siklonu düzgün çalışan ve bukadar düşük kmdeki araba asla kurum yapmaz merak etme.

Birde motor ilk çalışınca motorun ısınmasını hızlandırmak için egzos valfi motora attığı havayı kısa süre basıp kesiyor o valf te bozulunca normalde manifoldun sadece temiz hava alması gerekirken attığı havayı tekrar alıp kurumlara ve motor arızalarına sebep olabiliyor yağ siklonu dışındaki 2. kritik parça da odur. Bir de motor tam ısındığı zaman öndeki fanların ikiside çalışmalı diye biliyorum ona da dikkat etmek lazım fazla ısınma dolaylı da olsa yağ eksiltmeye etki edebilir.

Bunlar dışında son olarak ta yağ kapağı ve olmayan yağ çubuğunun minik kapakçığının oringini yada kendisini değiştirmeni tavsiye ederim eğer bu iki yerden birinden buhar atma varsa. fakat bukadar düşük kmde düşük ihtimal.

Bunlardan biri de olabilir illa TFSI larda yağ yakma kronik hastalık diye sende de olacak değil. Benim aracım 96000kmde şuan 1.8tfsi vede seninkinin yarısına yakın eksiltiyordur ama hiç eksiltmiyor değil. Yerinde olsam bu dediklerime ve olası yağ buharı kaçağına bakarım hiç bir şekilde tespit edemiyorsam değişen parçalara rağmen de devam ediyorsa tavsiye edilen vizkoziteye sadık kalarak yağ markasını değiştiririm. Yine de çözülmüyorsa da takmam. Turbolu arabalarda özellikle uzun yol sonrası normalden fazla yağ eksiltme olabiliyor 6000 km nin içinde uzun yollar varsa hiç takma ama dediklerimin hepsini kontrol etmekte ve tedbir amaçlı dediğim parçaları duruma göre yenilemekte yarar var.

Senior Member
    Bilgiler icin cok tesekkurler. 6 bin km nin 3 te biri uzun yol oluyor genelde. Yazilim guncellemeden bahsetmissiniz. Benim aracim 2011 model. 2014 ten bu yana garantisi bittikten yani bu yana ozel serviste bakim yaptiriyorum. Acaba 2014 tenbu yana yetkili servis yazilim guncellemesi yapmis midir? Beni bu yuzden cagirmadilar gerci. Sizin yazilim guncellemeniz oldu mu hic? Araciniz bu arada kac model?

Bilgiler icin cok tesekkurler. 6 bin km nin 3 te biri uzun yol oluyor genelde. Yazilim guncellemeden bahsetmissiniz. Benim aracim 2011 model. 2014 ten bu yana garantisi bittikten yani bu yana ozel serviste bakim yaptiriyorum. Acaba 2014 tenbu yana yetkili servis yazilim guncellemesi yapmis midir? Beni bu yuzden cagirmadilar gerci. Sizin yazilim guncellemeniz oldu mu hic? Araciniz bu arada kac model?

Aracım 2011 model hiç yazılım güncellemesi yapılmadı. Yetkili servis yazılım güncellemesi için çağırsa da asla gitmem çünkü aracımın performans yakıt ekonomisi ve sorunsuzluğundan çok memnunum. Ayrıca dediğim gibi Doğuşa da diğer yetkili servislere de güvenmiyorum. Sıfır araba alsam yine yetkili servise bakıma bile gitmem.

Yetkili servisin müşteriden habersiz yazılım güncellememesi gerekir normalde. Yeni versiyon yazılım bazı problemleri çözerken yeni problemleri de getirmeyeceğinin garantisi de yok yeni yazılımı beğenmeyip eski yazılıma geri dönme şansın da yok.

Fakat vw ve audi yetkili servislerinin müşterilerden habersiz özellikle Emisyon Güncellemesi için yazılımı güncellediklerini biliyorum. Size denk gelmişmidir bilemeyeceğim.

Diagnoz programında aracın şasesi, yazılım versiyonu görülüyor ilkini biliyorsanız yada netten aratıp bulabiliyorsanız öyle anlaşılır güncellenip güncellenmediği.

Senior Member
    Cok tesekkurler bilgiler icin tekrar. Bahsettiginiz bilgileri goz onunde bulunduracagım.

Cok tesekkurler bilgiler icin tekrar. Bahsettiginiz bilgileri goz onunde bulunduracagım.

Rica ederim. Bu arada aracıma tavsiye edilen 5w30 yağ kullanıyorum Mobil 1 esp tam sentetik olarak tavsiye ederim. Liqui Moly den de memnun kalanlar çok fazlaca var ama denemedim. Gelişmeleri yazarsan sevinirim.

Senior Member
    Park yerinde her zaman park ettigim yerde bir miktar yag vardi yerde. Son bakimda nirmakde 4.7 lt yag konulmasi gerekirken 5lt lik motul bidonunun hepsini bosaltmisti usta. Asriri basinctan dolayi sanirim alttan terleme yapti. Bir kisim yag yere akmis. Sanırim biraz etken oldu bu da...

Senior Member
    Yağ tapadindan kaciriyormuş. Yağ 2 bin km once degismisti. Arac lifte kaldirildi. Yah bisaltildi. Temiz bir kaba alindi. Sonra tapa degistirildi ve ayni yag araca kondu. 1.5 lt az geldi. Uzerine yine ayni 5 30 full sentetik mobil ekleme yapildi. Yani 5 30 motul yagin uzerine tamamlamak icin yine 5 30 mobil 5 30 full sentetik yag eklendi. Bu sorun olur mu?