Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaşlar

Dünyada belki 50 yıldır olan self servis akaryakıt alım sistemi ülkemize geliyor. Tabi var olan eski sistemin güvenlik riskleri arındırılmış yenilenmiş haliyle geliyor.

Bence süper bir haber ve sonuna kadar destekliyorum!

Girişimi Aytemiz başlattı. Hatta Shell BP Opet Po gibi duyulmuş markalar da self servis akaryakıt servisine geçmesini umuyorum aksi takdirde Aytemiz'lere denk geldikçe tercihimi Aytemiz lerdeki self servis pompalardan yana kullanacağım.

Almış olduğumuz benzinin bir kısmınında ciddi şekilde pompacıların maaş,yemek,kılık kıyafet,kıdem tazminatı,sgk,denetim gibi yüksek maliyetlerine düşünürsek bir de aldığımız korkunç kötü hizmet ve suratsız tavırları düşünürsek pompacıların işsiz kalacağına üzülemiyorum açıkçası neticede müşteriler de kızılay yada hayır kurumu değil.

Zaten şimdiye kadar insanlara zorla bu pompacı maaliyetlerinin yıkılması da hiç adil değildi. En azından self servis pompa kullanılmak isteyenlere böyle minik indirimlerle edilen tasarrufun minik bir kısmı iade edilmiş olabilir ve doğru bir uygulamadır.

Hatta tüm pompaların self servis olması gerekir neticede bir dolum yapmasını beceremeyen bir insanın zaten araç ta kullanması pek normal bir durum değil siz de kabul edersinizki.

Bu sistemin rekabet açısından ülkemizde yayılmasını çok istiyorum. Bu sistem sayesinde insanlar hem psikolojik olarak bir işi becerebildim hissi açısından, hem indirim için, hem de kaba saba pompacı tavırları ve kötü hizmeti alıp parasıyla rezil olarak çekmemek için tercih edecektir neticede indirimlerin ve rekabetlerin devamı gelecek hem müşteri hem istasyonlar kazanacaktır.

Sizler neler düşünüyorsunuz?
    Eklenen Resimler
    Son düzenleyen moonlightblue, 02-Şubat-2019 saat 12:39.

Senior Member ingolstadt Üyenin Avatarı
    Uygulama girişimini olumlu buluyorum,halihazırda yaşadığım ülkede(Avusturya) bu sistem tüm ülke genelinde başarıyla yürüyor.
    Benzin istasyonuna girince kendi yakıtımı kendim dolduruyorum,kafamda herhangi bir şüphe,soru işareti kalmıyo.

Ancak söz konusu Türkiye ve bizim insanımız olunca maalesef aklıma ilk gelen sistemde oluşabilecek güvenlik açığını kötüye kullanma potansiyeli.
    Düşünün gecenin bir yarısı istasyona gelip yakıtını doldurup basıp giden kendini bilmezlerin olabilecegini.

Öncelikle kısmi bir bölgede (pilot bölge secimi)uygulama test edilmeli benim görüşüm,olumlu sonuc alındıgında kademeli olarak tüm ülkede yaygınlaştırılmalı.Sonuc olarak gercekten cok iyi bir uygulama arac sürücüleri icin.Umarım başarılı olur.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk
    Vatan sevgisi imandandir. H.z. Muhammed(Sav)

Senior Member
    Parayı almadan pompadan yakıt dolumu gerçekleşmez ise hırsızlığın önlemi alınmış olur.
    Beni geren olay ağzında sigarasıyla elinde benzin pompasıyla karşılacağımız manzaralar.

Senior Member
    1992 yılında İsviçre de Self Servis yakıt alma olayını ilk gördüğümde oldukça ilginç gelmişti. Tek kötü tarafı o zaman kredi kartım olmadığından (Tam hatırlamıyorum, belkide makine kart kabul etmiyordu) makineye parayı verip yakıt alıyordum Tabi bu olayın bir kötü tarafı vardı. Az para verdiğinizde tam dolmuyordu. Fazla para verdiğinizde deponun alabileceğinden fazla ödemiş oluyordunuz, paranız boşa gidiyordu... Yani çok iyi hesap yapmanız gerekiyordu.
    Ülkemizde yakıt dolarken aracımın üzerine poposunu dayayan pompacılardan nefret ediyorum. İnşallah self servis çoğalır. Ama eski sistemde yanında devam eder. Çünkü bizde tembel ve beceriksizler bol.
    Son düzenleyen supermen5, 03-Şubat-2019 saat 22:01.

Junior Member DDeniz Üyenin Avatarı
    İş sağlığı ve güvenliği açısından baktınız mı hiç bu konuya ? Düşünün ki yakıt doldururken önünüzdeki maganda yaptığı işi hafife alarak alaycı tavırlarla yakıt dolduruyor ve kazaya sebebiyet veriyor. En kötü senaryo hayatınızla ödemek en iyisi ise ağır yanıklarla atlatmak olur. Arabada aileniz varsa hiç düşünemiyorum bile neler olabileceğini. Demek istediğim ayağını marifetmiş gibi camdan çıkartıp vasıtalarını kullanan otobüs, kamyon ve dolmuş şöförleri, ağzından sigara hiç eksik olmayan yamyam taksi şöförleri ve cehalet seviyesi tavan yapmış cahil halk evet biz bunlarla beraber yaşıyoruz ve ben bu kesimle beraber kendin doldur sistemini kullanmak istemiyorum. Bırakalımda 3-5 kuruş fazla verip yakıt alalım zaten 6lira gibi fahiş bir fiyatla benzin alıyoruz bırakalımda en azından bu işin eğitimini bari almış birileri doldursun depomuzu. Asık suratlar vs umrumda değil ve hiç birşey benim ve ailemin hayatından önemli değil. Pompacı çalıştıran benzinliklerde yalıt fiyatı pahalı olsa dahi yine gider ordan alırdım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Demirag Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    İş sağlığı ve güvenliği açısından baktınız mı hiç bu konuya ? Düşünün ki yakıt doldururken önünüzdeki maganda yaptığı işi hafife alarak alaycı tavırlarla yakıt dolduruyor ve kazaya sebebiyet veriyor. En kötü senaryo hayatınızla ödemek en iyisi ise ağır yanıklarla atlatmak olur. Arabada aileniz varsa hiç düşünemiyorum bile neler olabileceğini. Demek istediğim ayağını marifetmiş gibi camdan çıkartıp vasıtalarını kullanan otobüs, kamyon ve dolmuş şöförleri, ağzından sigara hiç eksik olmayan yamyam taksi şöförleri ve cehalet seviyesi tavan yapmış cahil halk evet biz bunlarla beraber yaşıyoruz ve ben bu kesimle beraber kendin doldur sistemini kullanmak istemiyorum. Bırakalımda 3-5 kuruş fazla verip yakıt alalım zaten 6lira gibi fahiş bir fiyatla benzin alıyoruz bırakalımda en azından bu işin eğitimini bari almış birileri doldursun depomuzu. Asık suratlar vs umrumda değil ve hiç birşey benim ve ailemin hayatından önemli değil. Pompacı çalıştıran benzinliklerde yalıt fiyatı pahalı olsa dahi yine gider ordan alırdım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Beklediğim yorum gelmiş malesef yorumunuz beni hayal kırıklığına uğrattı. Magandalarla beraber yaşamanın cezasını neden ben ödiyim. Eğer bahsettiğiniz gibi insanların güvenliğini tehlikeye atacak öküzler varsa bunun çözümü orda 15 tane pompacı değil 3 tane çam yarması gibi güvenlikçi çalıştırmaktır.
    Amerika'da Avrupa da maganda yokmu sanki? Ayrıca bu sistem kamerayla çok daha etkin şekilde izlenip daha baştan böyle magandalara karşı aksiyonlar kesin alınacaktır.

Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    1992 yılında İsviçre de Self Servis yakıt alma olayını ilk gördüğümde oldukça ilginç gelmişti. Tek kötü tarafı o zaman kredi kartım olmadığından (Tam hatırlamıyorum, belkide makine kart kabul etmiyordu) makineye parayı verip yakıt alıyordum Tabi bu olayın bir kötü tarafı vardı. Az para verdiğinizde tam dolmuyordu. Fazla para verdiğinizde deponun alabileceğinden fazla ödemiş oluyordunuz, paranız boşa gidiyordu... Yani çok iyi hesap yapmanız gerekiyordu.
    Ülkemizde yakıt dolarken aracımın üzerine poposunu dayayan pompacılardan nefret ediyorum. İnşallah self servis çoğalır. Ama eski sistemde yanında devam eder. Çünkü bizde tembel ve beceriksizler bol.

Kesinlikle katılıyorum. Pompacıların eğitimleri çok yetersiz, akaryakıt firmalarının da pompacılara doğru düzgün bir eğitim verdiklerine inanmıyorum.

Yakıt tipini sormuyorlar, 95 dememe rağmen 95 nitro adı altında eski 97 yi doldurmaya çalışıyorlar.

Motoru stop etmemiş aracın depo kapağının açıp o halde dolum yapmaya çalışıyorlar
    Depo kapağı sol taraftaysa yada ters park etmişsem üstü benzin kalıntılı hortumu arabanın kaportası üstünden geçiriyorlar. benzin değdiği yerde beyaz mat iz bırakır hortumda kaportayı çizer
    Fullenmiş depoyu rakamı yuvarlamak için ağzına kadar doldurup fullemeye çalışıyorlar isterse kuruşlu tutar olsun kkartıyla ödedikden sonra ne önemi varsa.

Ayrıca bana hiç sormadan direkt yerde suran çamurlu sert bir fırçayla camlarımı temizlemeye çalışıyorlar
    Ödemeyi yaptım geldim slibi vermek için kendi pompacımı bulamadığımda diğer pompacılar o slibi almıyor sanki ben pompacıyı bulmak zorundaymışım gibi

Böyle noktalara sinir oluyorum ayrıca bu adamların çok ciddi maddi yükünü istasyon da cebinden vermiyor belki 4.80 5 lira civarlarına gelecek benzin 6 liraya geliyor. Size self servis pompa hizmetini kullanasınız diye 20 kuruş indirim yapan istasyon pompacı olmamasından litre başına minimum 1 tl tasarruf ediyordur.

Zaten vergiler yüksek bu devede kulak kalır diyenlere bir sözüm yok.

Alıntı Bertan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Parayı almadan pompadan yakıt dolumu gerçekleşmez ise hırsızlığın önlemi alınmış olur.
    Beni geren olay ağzında sigarasıyla elinde benzin pompasıyla karşılacağımız manzaralar.

Yurtdışında olan eski tip self servis pompa sistemleri parayı almadan istediğin kadar yakıtı veriyordu yakıtı aldıktan sonra gidip içeride ödüyordun.

Kredi kartı posunun pompaya entegre edilmiş olduğu pompalar Avrupa Amerika'dada yeni sayılır. Zaten ondan ülkemize yeni geldi.

Bu sistemde mesela aracında 50 liralık yakıt alacak yer kalmış ama sen 100 olarak girdin. 100 provizyon alıp doldurabilmiş olduğun tam tutarı çekip ilk çektiği provizyonu otomatik iptal ediyor sistem.

Sigarayla dolum yapmak söz konusu olamaz. Bu self servis pompa hizmeti Türkiye genelinde düşünülürse çok çok büyük bir yatırım. Bu kadar basit bir önlem güvenlik görevlisi gibi bir elemanla alınır ayrıca sigara olayı kamera ile tespit edilir sigara içenin olduğu pompa anında uzaktan kumanda ile kapatılır siren çaldırılır.

Benim asıl merak ettiğim, Aytemiz firmasının 95 oktan benzinine güvenilir mi?

Senior Member hero4 Üyenin Avatarı
    Genelde pompacilar zahmet edip gelsin diye bekliyorum cikistada yakitmatik oldugu icin direk pompayi kendim cikarip gidiyodum. Ben cok sevindim guzel olur bu uygulama

Senior Member ingolstadt Üyenin Avatarı
    Akşam iş çıkışı yakıt alırken foto çektim pompada. Bizde(Avusturya)pompalar bu şekilde,
    Üstteki dokunmatik ekranda ödeme şeklini seçiyorsunuz.(Kasada yada pompada şeklinde)

Alt sağda gördügünüz gibi eger kartla ödemek istiyorsanız kartı okutmak icin kart girişi var.
    Sol alttaki ekranda kart girişi yaptıgınızda kart şifrenizi girmek ve işlemin sonunda fiş isteginizi onaylama secenegi mevcut.

Benzer bir uygulama Türkiyedeki istastonlarda da rahatlıkla uygulanabilir.

Vatan sevgisi imandandir. H.z. Muhammed(Sav)

Member gsburakurt Üyenin Avatarı
    bi dünya insan işsiz kalacak ben çokta istemiyorum bu olayın yaygınlaşmasını açıkçası
    ama büyükşehirlerde özellikle suratsız kaba pompacılar var olduğu doğru çünkü adamların müşteri kazanma yada kaybetme kaygısı yok
    küçük şehirlerde ise tam tersi 1 kişi kazanabilmek için takla atıyo adamlar

Alıntı ingolstadt Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Akşam iş çıkışı yakıt alırken foto çektim pompada. Bizde(Avusturya)pompalar bu şekilde,
    Üstteki dokunmatik ekranda ödeme şeklini seçiyorsunuz.(Kasada yada pompada şeklinde)

Alt sağda gördügünüz gibi eger kartla ödemek istiyorsanız kartı okutmak icin kart girişi var.
    Sol alttaki ekranda kart girişi yaptıgınızda kart şifrenizi girmek ve işlemin sonunda fiş isteginizi onaylama secenegi mevcut.

Benzer bir uygulama Türkiyedeki istastonlarda da rahatlıkla uygulanabilir.

Bunlar gelicek ancak ülkemize işte. Yurtdışında eski self servis pompalar bildiğimiz eski düzen pompalardı. Bırak dokunmatik ekranı göstergesi dijital dahi olmayan analog çalışan dolum sırasında takır tukur sesler çıkaran 20 30 yıllık pompaları kullanıyor adamlar hala. O tip bir self servis güven ortamının olmadığı yerde zor ama bu resimdeki gibi bişey tabiykide en güvenlisi ve ülkemizde de mümkündür. Aytemiz boşa bukadar yatırım yapmaz diğer akaryakıt şirketleri azıcık müşteri kaybetsinler anında getirirler bu sistemi. Neticede dolar pamuk ipliğine bağlı seneye 5 lira da olabilir 20 25 lira da olabilir devletin zaten maliyetleri napacağı hiç belli değil böyle kriz ortamında makinelere geçmek en garanti çözümdür. Başta aldıkları self servis elemanlarını çıkararak ta self servise zaten alışmış halka akaryakıt satmaya devam edebilirler ama bu makineler ve bu sisteme alışmış insanlar olmadan durup durduk yerde pompacı çıkaramazlar. Dediğim gibi de size teşvik amaçlı 20 kuruş indirim veren şirketin o işten karı indirimin en az 3-4 katıdır aylık toplam satışa göre düşünürseniz çok ciddi bir tasarruf söz konusu.