Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaşlar

A5 1.8 TFSI 118KW/160HP aracımın aküsü zayıfladı akü üzerinde 12.4 rolantide 13.2 gösteriyor.Rolantide bitik dahi olan akü 14.4V göstermesi gerekirken 13.2 hiç normal gelmedi bana çünkü dinamodan direkt ölçtüğüm zaman 14.7 görebiliyorum.

Bu durum inşallah akünün bitmesi ile ilişkilidir de akü dışında parça değişmez. Bu konuda tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.

Yarın Varta E11 74 amper akü almayı planlıyorum. Marka konusundaki deneyim ve tavsiyelerinize paylaşırsanız sevinirim.
    Son düzenleyen moonlightblue, 28-Şubat-2019 saat 22:32.

Senior Member
    Bazı araçlarda akünün kodlanması gerekiyor. Kodlanmaz ise sistem aracı kitlediğinizde elektriğin kesilmesi gereken komponentleri tam olarak kapatamıyabiliyor. Bu da akünün çok daha hızlı bitmesine sebep olıyor.
    Şu anda aracınız için ideal akü Bosch S5 80 Amperdir. Varta bozuldu.

Merhaba kardeşim. Bu sabah akü değiştiği gibi voltaj sorunu düzeldi.

Akünün kodlamasını da az önce yaptım. Arkadaşlara da fikir vermesi açısından anlatiyim durumu:

Aracımın orjinal aküsü 8K0915105C parça numarasına ait Moll 70AH olarak gözüküyor ve cihaz ile bağlandığımda aracın beyninde hala ilk orjinal aküsünün kodu duruyordu. Doğuş'a da sorduğumda 70amper AGM olmayan tipte normal akü olduğunu söylediler bende bu özelliklere en yakın olan 74 Amper Varta aldım.

Kodlamada benim araç non uds sistem olduğu için kod istiyor o kod da parça no+üretici kodu+seri no dan oluşuyor. Sistemin resetleme mantığı seri no değişimi üzerine çalışıyor. Fakat parça + seri no ve üretici kodu aynı aküye ait olmalı ve reelde kullandığınız akü de girdiğiniz kodun ait olduğu orjinal vw akü ile aynı amper gücü ve AGM olup olmama konusunda aynı kriterlerde olmalı aynı marka olanın kodunu kullansanız daha da iyi hatta.

Kodlamaya başlamadan önce araçtaki hata kodlarını sildim. Sonra mevcut aracın ilk orjinal Moll aküsünün BEM kodunun ekran görüntüsünü kaydettim sonra da almış olduğum 74 Amper Varta aküye en yakın kriterlerde olan 72 Amper orjinal VW'nin Varta olarak kullandığı aküsünün nette kodu görülecek şekilde çekilmiş resmini buldum ve o kodu bir güzel girdim ve kabul edildi.

Bu arada kalite konusuna gelicek olursak Bosch aküler de Varta tarafından üretiliyor, belki Audi için ürettiği aküyü daha kaliteli üretebilir ama piyasadaki rakibi için kendi malından kalitelisini üretmez diye düşünüyorum.

Amper konusunda da orjinale sadık kalmak lazım diye düşünüyorum işin içinde kodlama olduğu için.
    Son düzenleyen moonlightblue, 02-Mart-2019 saat 00:47.

Senior Member
    Bosch yazmamdaki mantık şu idi : Şiketteki araç sayımız 100 civarı. Binek , hafif ticari, kamyon, otobüs hepsi var. 10 sene önce Mutlu alırdık. 26-28 aylıken ölmeye başalayınca 6 sene önce Varta ya geçtik. 3 sene öncede aynı şekilde Varta lar garanti bittikden hemen sonra ölmeye başladı. 3 sene önce Bosch a başladık. Tabi bunu yaparken Akücü arkadaşla da devamlı paslaşdık. Mesela 4 sene önce akücü arkadaş Varta nın çok fazla geri dönmeye başladığını söyledi. Biz o zaman inanmadık. Sonra bizede olmaya başlayınca Bosch a geçtik. Senelerdir Varta satan arkadaş Bosch a geçmişti. Zaten şurası net. Sonradan alınan hiçbir akü aracın üzerinde gelen ile aynı kalitede olmaz. Çünkü bazı firmalar 7 yıla kadar garanti veriyor. Akünün erken ölmesi onların cebinden gitmesine sebep olacaktır.
    Audi de VW de hep limitlerde akü takar. Çünkü araç ağırlığı önemlidir.Yüksek amper akü daha fazla ağırlık demektir. Düşük yakıt tüketimi aracın daha çok satılma sebebidir. Ben her aracımda değişimde hep %10 üzerinde akü aldım. Bir tek A6 3.0 TDI da 110 amper var ve yeri de daha büyüğüne müsait değil. Onun için 110 ile devam ettim.

İyi bakalım şans işi birazda aküler. Buarada sorun tekrarladı malesef.

Yeni aldığım aküyle sadece aküyü aldığım gün yani dün 14.2V gördüm sonra kodladım kodladıktan sonra da marş basıp 14.2V gördüm.

Fakat bugün çalıştırdığımda 13.8V gördüm ve bir daha 14.2 lere çıkmadı ki en az 14.4V olmalı diye biliyorum.

Birkaç gün durumu gözlemliycem olmassa bir elektrikçiye gösterip dinamonun konjektörü değiştirticem. Dinamo değilse alternatörün + gerilim kablosundan yada yazılımdandır onuda elimdeki Vagcom programı ile güncellemek mümkün değil. İnşallah yazılımlık işler çıkmaz.