Senior Member Yusuf Üyenin Avatarı
    Arkadaslar acikcasi self servis zaten kismen var turkiyede, garantipay yada baska bankalarin pay sistemleri ile pompa nosu ve miktar ile arac basinda isinizi halledebilirsiniz. Su hopi yada kart okutma islerini ve hediye puan kullanma islerinide pompa basinda halledebilsek ben kendi adima hic markete girip kart kuyrugu yada deponun dolmasini ayakta beklemek istemem.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Alıntı moonlightblue Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Beklediğim yorum gelmiş malesef yorumunuz beni hayal kırıklığına uğrattı. Magandalarla beraber yaşamanın cezasını neden ben ödiyim. Eğer bahsettiğiniz gibi insanların güvenliğini tehlikeye atacak öküzler varsa bunun çözümü orda 15 tane pompacı değil 3 tane çam yarması gibi güvenlikçi çalıştırmaktır.
    Amerika'da Avrupa da maganda yokmu sanki? Ayrıca bu sistem kamerayla çok daha etkin şekilde izlenip daha baştan böyle magandalara karşı aksiyonlar kesin alınacaktır.

Kesinlikle katılıyorum. Pompacıların eğitimleri çok yetersiz, akaryakıt firmalarının da pompacılara doğru düzgün bir eğitim verdiklerine inanmıyorum.

Yakıt tipini sormuyorlar, 95 dememe rağmen 95 nitro adı altında eski 97 yi doldurmaya çalışıyorlar.

Motoru stop etmemiş aracın depo kapağının açıp o halde dolum yapmaya çalışıyorlar
    Depo kapağı sol taraftaysa yada ters park etmişsem üstü benzin kalıntılı hortumu arabanın kaportası üstünden geçiriyorlar. benzin değdiği yerde beyaz mat iz bırakır hortumda kaportayı çizer
    Fullenmiş depoyu rakamı yuvarlamak için ağzına kadar doldurup fullemeye çalışıyorlar isterse kuruşlu tutar olsun kkartıyla ödedikden sonra ne önemi varsa.

Ayrıca bana hiç sormadan direkt yerde suran çamurlu sert bir fırçayla camlarımı temizlemeye çalışıyorlar
    Ödemeyi yaptım geldim slibi vermek için kendi pompacımı bulamadığımda diğer pompacılar o slibi almıyor sanki ben pompacıyı bulmak zorundaymışım gibi

Böyle noktalara sinir oluyorum ayrıca bu adamların çok ciddi maddi yükünü istasyon da cebinden vermiyor belki 4.80 5 lira civarlarına gelecek benzin 6 liraya geliyor. Size self servis pompa hizmetini kullanasınız diye 20 kuruş indirim yapan istasyon pompacı olmamasından litre başına minimum 1 tl tasarruf ediyordur.

Zaten vergiler yüksek bu devede kulak kalır diyenlere bir sözüm yok.

Yurtdışında olan eski tip self servis pompa sistemleri parayı almadan istediğin kadar yakıtı veriyordu yakıtı aldıktan sonra gidip içeride ödüyordun.

Kredi kartı posunun pompaya entegre edilmiş olduğu pompalar Avrupa Amerika'dada yeni sayılır. Zaten ondan ülkemize yeni geldi.

Bu sistemde mesela aracında 50 liralık yakıt alacak yer kalmış ama sen 100 olarak girdin. 100 provizyon alıp doldurabilmiş olduğun tam tutarı çekip ilk çektiği provizyonu otomatik iptal ediyor sistem.

Sigarayla dolum yapmak söz konusu olamaz. Bu self servis pompa hizmeti Türkiye genelinde düşünülürse çok çok büyük bir yatırım. Bu kadar basit bir önlem güvenlik görevlisi gibi bir elemanla alınır ayrıca sigara olayı kamera ile tespit edilir sigara içenin olduğu pompa anında uzaktan kumanda ile kapatılır siren çaldırılır.

Benim asıl merak ettiğim, Aytemiz firmasının 95 oktan benzinine güvenilir mi?
    Bahsedeceğim olay cok eski, dolayisiyla güncel bir cevap olmayacak ama aytemiz firmasinin hicbirseyine guvenmem. Evine yakin oldugu icin sadece aytemiz firmasindan benzin alan bir arkadaşımın arabasının enjektorleri arizalanmisti diye hatirliyorum.

Ben maslak civarindan benzin aldigim icin guvendigim 2 istasyon var biri bp biri shell.

Sadece Maslak Opetten alirdim eskiden oradan bile kotu tecrübelerim oldu, araca yakit aliyorum arac tekliyor, isiklarda stop edip kaliyor vs. Depoyu komple bitirip shell e gectigimde, sorunlar bicak gibi kesildi. O gun bugun sadece bp ve shell.

Daha sonralari bu olayi maslak bpde kasada calisan kisiyle paylasinca sohbet esnasinda "maslak opet kotu yakittan 300 bin lira ceza yedi dedi"

Total ile ilgili fikir paylasacak arkadasimiz var mi? Guvenip hic yakit almadim simdiye kadar.

Eski kullanıcı adı: uussff

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Alıntı Yusuf Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaslar acikcasi self servis zaten kismen var turkiyede, garantipay yada baska bankalarin pay sistemleri ile pompa nosu ve miktar ile arac basinda isinizi halledebilirsiniz. Su hopi yada kart okutma islerini ve hediye puan kullanma islerinide pompa basinda halledebilsek ben kendi adima hic markete girip kart kuyrugu yada deponun dolmasini ayakta beklemek istemem.

Bahsedeceğim olay cok eski, dolayisiyla güncel bir cevap olmayacak ama aytemiz firmasinin hicbirseyine guvenmem. Evine yakin oldugu icin sadece aytemiz firmasindan benzin alan bir arkadaşımın arabasının enjektorleri arizalanmisti diye hatirliyorum.

Ben maslak civarindan benzin aldigim icin guvendigim 2 istasyon var biri bp biri shell.

Sadece Maslak Opetten alirdim eskiden oradan bile kotu tecrübelerim oldu, araca yakit aliyorum arac tekliyor, isiklarda stop edip kaliyor vs. Depoyu komple bitirip shell e gectigimde, sorunlar bicak gibi kesildi. O gun bugun sadece bp ve shell.

Daha sonralari bu olayi maslak bpde kasada calisan kisiyle paylasinca sohbet esnasinda "maslak opet kotu yakittan 300 bin lira ceza yedi dedi"

Total ile ilgili fikir paylasacak arkadasimiz var mi? Guvenip hic yakit almadim simdiye kadar.

Tecrübelerini paylaştığın için sağol. İstasyon çalışanlarının öyle filanca istasyon şukadar ceza yedi laflarına inanma hepsi yalandır. Opetteki pompacılardan bile gizli tutulmaya çalışırken BP nin kasiyeri ne bilecek Opetin yediği cezayı.
    Hiç bir karı olmadığı halde allahın vasıfsız elemanları bile diğer firmaları hep kötülüyorlar aslında azıcık karakterleri olsa hiç böyle birşey yapmamaları gerekir ama malesef kimsede ne karakter ne bir kalite yok. Hiç bir istasyon çalışanı ile muattap bile olmaman gerekir çünkü hiç bir bilgi alamassın, zaten adam gibi bilgileri olsa vasıfsız istasyon çalışanı olmazlardı.
    Maslak Opet'te benim de olumsuz tecrübelerim olmuştu ve kesinlikle aynı istasyon içinde her pompanın eşit doldurmadığına ve hangisinden doldursam dolduriyim sanki Shell den alınca daha stabil çalıştığı hissine kapılmıştım.
    Total ise bildiğin üzere Demirören grubuna geçti nacizane tavsiyem çok büyük olan Total istasyonlarından almaya bak ve önünde DÖren bayrakları olan yani kendi ana istasyonu olan istasyonlardan al derim. Bu şekilde bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Fakat Total'in akaryakıtı ile tecrübem genelde negatif menzil ve performans sanki Shell kadar iyi değil . Demirörenlere geçtikten sonra ana istasyonları yenilendi fakat bu firmanın adı da yakın olduğu yerler de bana hiç güven vermediği için kurumsal olması güven vermiyor haliyle Total'den yakıt almam ben. Shell dede bayiiler arası kalite bakımından uçurum olabiliyor.

Kısacası e kardeşim ozaman nereden benzin alacağız sorusuna 'gördüklerin göreceklerinin habercisidir ve görülen köy klavuz istemez derim' bu da şu demek oluyor;

1-mümkün oldukça büyük ve işlek olan ve lüks araçların gittiği Shell lerden almaya çalış. BP de olabilir. Yakıt alımlarını hafta içi sabah mesai saatlerinde yapmaya çalış ki hile yapmaya man
    2- Alakasız gibi görülse de dışardan mafyavari, gariban, soğuk ve itici duran ve varoş kültürlü bir semtteki istasyonun yakıtının da hileli olma ihtimali yüksektir markadan bağımsız olarak
    3- Maslak Shell gibi son derece işlek ve sanayinin dibinde ayrıca milyonluk araçların gittiği istasyonlarda sıkıntı daha az olur çünkü milyonluk araca binen adam çoğunluk gibi koyun değildir yasaları bilir fişini alır kartla öder slibi de alır en ufak sorunda hemen aracı servise çektirip anında işlem başlatır yakıtı hafta içi mesai saatlerinde almaya bile dikkat eder mağduriyet durumunda gün geçirmemek için ve istasyonun canını okur. Bunu bilir istasyonlar. Fakat uzun yollarda uç bucak kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde hiç denetim olmaz milyonluk araçlar gitmez haliyle solvent hileleri, temizlenmemiş tank mağduriyetleri çok olur öyle istasyonlardan uzak dur kısacası.
    4- Pompa ekipmanları istasyonun geneli tertemiz ve bakımlı bir benzinliğin ilk intiba gereği tanları da düzenli temizdir izlenimi oluşuyor insanda dediğim gibi çok işlek bir istasyonda bu konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum
    5- Pompa hortumlarının pompa adasına ulaştığı yerde tepede filtre olması çok iyi birşeydir birde içi şeffafsa görülüyorsa çok olumlu bir noktadır genellikle çok yeni Shell istasyonlarında ve çoğu yeni makineleri olan BP ler bu filtrelerden kullanıyor.

Bir de hangi marka ve istasyondan alırsan al istasyona girmeden bu dediğim noktalar dışında istasyonda tanker olup dolum yapıp yapmadığını mutlaka incelemelisin.

Bir istasyonda yakıt alımı sırasında tanker de aynı anda yerin dibindeki tanka dolum yapıyorsa tankın dibindeki pislikler ve hava molekülleri sürekli tankın üst yüzüne doğru çıkıp tank çalkalanacağından bol bol kum toprak çükük taş tortulu yakıt ve sürekli seviye değişiminden hava yapmış bir pompa tabancasından yakıtla beraber bu pislikler dışında hava da alman olası. Tanktaki yakıttaki pislikler tortular dolumdan bir süre sonra dibe çökücek ve yakıt çeken şamandraların hareketi yavaşlayıp hava yapma ihtimali de azalacakrtır. Ondan yakıt alacağın istasyonda tankerin dolum yapıyorsa o istasyondan kesinlikle o anda yakıt alma.

Son olarak ta yakıt dolumu sırasında tabancayı düşük bir ayarda dolup yaptığında hava yapma riski de azalıyor.

Senior Member Yusuf Üyenin Avatarı
    Alıntı moonlightblue Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Tecrübelerini paylaştığın için sağol. İstasyon çalışanlarının öyle filanca istasyon şukadar ceza yedi laflarına inanma hepsi yalandır. Opetteki pompacılardan bile gizli tutulmaya çalışırken BP nin kasiyeri ne bilecek Opetin yediği cezayı.
    Hiç bir karı olmadığı halde allahın vasıfsız elemanları bile diğer firmaları hep kötülüyorlar aslında azıcık karakterleri olsa hiç böyle birşey yapmamaları gerekir ama malesef kimsede ne karakter ne bir kalite yok. Hiç bir istasyon çalışanı ile muattap bile olmaman gerekir çünkü hiç bir bilgi alamassın, zaten adam gibi bilgileri olsa vasıfsız istasyon çalışanı olmazlardı.
    Maslak Opet'te benim de olumsuz tecrübelerim olmuştu ve kesinlikle aynı istasyon içinde her pompanın eşit doldurmadığına ve hangisinden doldursam dolduriyim sanki Shell den alınca daha stabil çalıştığı hissine kapılmıştım.
    Total ise bildiğin üzere Demirören grubuna geçti nacizane tavsiyem çok büyük olan Total istasyonlarından almaya bak ve önünde DÖren bayrakları olan yani kendi ana istasyonu olan istasyonlardan al derim. Bu şekilde bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Fakat Total'in akaryakıtı ile tecrübem genelde negatif menzil ve performans sanki Shell kadar iyi değil . Demirörenlere geçtikten sonra ana istasyonları yenilendi fakat bu firmanın adı da yakın olduğu yerler de bana hiç güven vermediği için kurumsal olması güven vermiyor haliyle Total'den yakıt almam ben. Shell dede bayiiler arası kalite bakımından uçurum olabiliyor.

Kısacası e kardeşim ozaman nereden benzin alacağız sorusuna 'gördüklerin göreceklerinin habercisidir ve görülen köy klavuz istemez derim' bu da şu demek oluyor;

1-mümkün oldukça büyük ve işlek olan ve lüks araçların gittiği Shell lerden almaya çalış. BP de olabilir. Yakıt alımlarını hafta içi sabah mesai saatlerinde yapmaya çalış ki hile yapmaya man
    2- Alakasız gibi görülse de dışardan mafyavari, gariban, soğuk ve itici duran ve varoş kültürlü bir semtteki istasyonun yakıtının da hileli olma ihtimali yüksektir markadan bağımsız olarak
    3- Maslak Shell gibi son derece işlek ve sanayinin dibinde ayrıca milyonluk araçların gittiği istasyonlarda sıkıntı daha az olur çünkü milyonluk araca binen adam çoğunluk gibi koyun değildir yasaları bilir fişini alır kartla öder slibi de alır en ufak sorunda hemen aracı servise çektirip anında işlem başlatır yakıtı hafta içi mesai saatlerinde almaya bile dikkat eder mağduriyet durumunda gün geçirmemek için ve istasyonun canını okur. Bunu bilir istasyonlar. Fakat uzun yollarda uç bucak kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde hiç denetim olmaz milyonluk araçlar gitmez haliyle solvent hileleri, temizlenmemiş tank mağduriyetleri çok olur öyle istasyonlardan uzak dur kısacası.
    4- Pompa ekipmanları istasyonun geneli tertemiz ve bakımlı bir benzinliğin ilk intiba gereği tanları da düzenli temizdir izlenimi oluşuyor insanda dediğim gibi çok işlek bir istasyonda bu konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum
    5- Pompa hortumlarının pompa adasına ulaştığı yerde tepede filtre olması çok iyi birşeydir birde içi şeffafsa görülüyorsa çok olumlu bir noktadır genellikle çok yeni Shell istasyonlarında ve çoğu yeni makineleri olan BP ler bu filtrelerden kullanıyor.
    Bilgiler icin tesekkur ederim.

Islek istasyon ve duzgun bir istasyon olmasina bende ozellikle dikkat ediyorum, bu sebepten shell olmasina ragmen yenikoy ve cayirbasi shell den hic benzin almam.
    Yeni macera aramadan bozana kadar maslak shell ve maslak bp den devam edelim bu durumda.

Bu arada unutmusum, petrol ofisiyle ilgili tecrubelerini paylasabilecek birisi var midir?

Eski kullanıcı adı: uussff

Alıntı Yusuf Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Bilgiler icin tesekkur ederim.

Islek istasyon ve duzgun bir istasyon olmasina bende ozellikle dikkat ediyorum, bu sebepten shell olmasina ragmen yenikoy ve cayirbasi shell den hic benzin almam.
    Yeni macera aramadan bozana kadar maslak shell ve maslak bp den devam edelim bu durumda.

Bu arada unutmusum, petrol ofisiyle ilgili tecrubelerini paylasabilecek birisi var midir?

Az km menzili, çiğ yakıt atma, araç birkaç gün parkettiği yerde benzinin azalması gibi şeyler yakıtta hilelere işarettir çoğu yerin de böyle şeyler yaptığına eminim çünkü insanlar hem sahtekar hem koyun. Hal böyle olunca iş biraz dikkatlice gözlemler yapıp mağduriyet olduğunda hem hakkını arayıp hem de şikayetvar da ve forumlarda işletmeleri rezil etmeye bakıyor.

Maslak Shell'den ben de açıkçası memnun kaldım herangibir olumsuz etki sezmedim 3 değişik aracımda da. Kaliteli benzin istasyondan çıkar çıkmaz bariz seri çekiş gücü ile kendini belli eden benzin değil uzun menzil veren benzindir bana göre çünkü hileli benzin kendini menzil düşüklüğü ile ele veriyor.

Konuya dönecek olursak Self Servis Akaryakıt sisteminin yaygınlaşmasını istiyorsanız sosyal medya forumlarda fikirlerinizi paylaşacaksınız. Ayrıca bu firmaların websitelerindeki iletişim formlarından ve twitterdan taleplerinizi ileteceksiniz. İnanıyorumki Aytemiz bile bu talepler üstüne self servis sistemini getirmiştir.

Neticede bu firmaların maliyetleri düşmedikçe sağlam kampanyalar da yapamazlar, bundan nemalanan devlet minik te olsa vergi indirimleri yapamaz ve pahalı yakıt almaya devam ederiz. Bu devirde oysa boş iş sahibi pompacıların işsiz kalmasını değil hiç inansız tıpkı para çektiğiniz bir ATm den farksız sadece 10 tane pompadan ibaret istasyonları konuşmamız gerekirdi. Yine bu vergilere rağmen benzin belki 4 buçuk lira olur zaten o vergilerde okadar yükseklerde kalamazdı budurumda.

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Yeri geliyor bazen 5 dk pompacı bekliyorum, yıllardır yurt dışında yakıtımı kendim alırım hiç sorun yaşamadım insanoğlu herşeye alışır, bizim öküzlerde alışır, sadece lgp alımında personel olması sağlıklı olur
    2F2F Mazisi..

Alıntı Ümit Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Yeri geliyor bazen 5 dk pompacı bekliyorum, yıllardır yurt dışında yakıtımı kendim alırım hiç sorun yaşamadım insanoğlu herşeye alışır, bizim öküzlerde alışır, sadece lgp alımında personel olması sağlıklı olur
    Öyle valla her bikaç senede bir 20 sene geri gidiyoruz. Gereksiz saçma okadar çok iş sahası varki ülkemizde ona bakarsan. 90 lı yıllarda Tr de insansız parkomat sistemleri gelmişti zaten atıyordun bozuk paraları biletini alıp aracını park ediyordun. Sonra insansız çalışan sistemdeki makineyi maaşlı parkçılara kullandırttırıp gereksiz bir iş sahası yarattılar sonra İspark belası geldi. Park ettiğin yerden çıkıyosun işparkçı uzaklarda haliyle çıkış vermiyor elindeki makinadan ve tarife yazmaya devam ediyor.
    Eskiden Avm lerde bagaj açıp kapatan güvenlik te yoktu. Tamamen boş boş işler. Lpg li araç bile gizli bağlayıp dolu bagajla giriyor. Bagajımı neden açıp kapatsınlar diye maaş alırlar ve maliyetleri benim alışverişime yansır hiç anlamıyorum. Pompacılar da öyle.....

Anlamıyorum ki ben bu insanlardan hizmet almak istemiyorum ki verdikleri hizmet te değil zaten tamamen kaos çıkmasın diye oluşturulmuş iş sahalarında üretemeyen insanların yarı aç yaşadığı saçma sapan bir sistemde çöpe atılan iş gücü çöpe atılan insanların paraları ve bu garibanların çalınan gelecekleri....Bu insanlar işsiz kalmasın tabi ama işsiz kalmamaları için ülkede fabrikalar açılması tarımsal üretimin desteklenmesi gerekir ozaman ne gereksiz güvenlikçi ne işparkçı ne pompacı ne kapıcı vs vs görmessin.

Junior Member
    Bunu tüm firmalar uygulamalı bence