Junior Member
    Arkadaşlar selam,
    ilk defa s-tonic şanzıman kullanıyorum, aracım (S5 v6) lamba da vs durmak için frenleyince 20-10 bazen 40-30 km arası ufak bir vibrasyon yapıyor ancak buna dikkat edersen hissediyorsun internette çok araştırdım bu s-tronic ve dsg şanzımanlar hakkın da tonlarca sayfa yazı var biraz kıllandım açıkcası şanzıman problemi olabilir mi? bir arkadaşım scirocco kullanıyor ona sordum aynı durum onda da varmış.. sizde deneyimlediniz mi böyle bir şey? kimisi motor kendini korumaya alıyor diyor kimisi kavrama bitiyor diyor.. bu şanzıman da normal midir böyle bir durum yoksa şanzımana bakılmalı mı? 2 ay önce audi serviste bakımı yapılmış şanzıman yağı ve filtresi değişmiş sonra galeriye koymuşlar ordan da ben aldım.

teşekkürler.

Senior Member
    Ne motor kendini korumaya alıyor ne de şanzıman bozuluyor. Bu kadar işkembeden sallayanlara tilt oluyorum ya.
    S-Tronic otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. İki adet kavrama parçası vardır (debriyaj). Şanzıman, manuel vitesli araçlarda araç kullanıcısının debriyaj pedalına basıp, vitesi olması gereken yere getirip, debriyajı bıraktığında, debriyaj balatası kavramaya başlar ve motor gücünü tekerleklere aktarabilir.

S-tronic-DSG şanzımanlar da bunu otomatik olarak yapar. Araç kullanıcısı iki pedal kullanır ama arka planda olmayan debriyaj pedalının görevini şanzıman yapar.

Bu şanzımana sahip araçlar, durduklarında tam fren yapıldığında vitesi boşa alır. Frenden ayağınızı kaldırmaya yakınken veya frene tam basmıyorken şanzıman kavramaya başlar. Bu esnada da doğal olarak titreşim/vibrasyon meydana gelir.

Şanzıman sağlığı ve uzun ömürlülüğü açısından ışıklarda durduğunuzda tam fren yapın ve bu sayede araba boş yere kavramaya çalışmasın. 10-20 km hızlarda özellikle eğim varken hafif frende eğim inildiğinde, araç hafif freni gördüğünden boşa atmıyor ve kavramada bekletiyor bazen. Bu da şanzımana zarar ve bu gibi durumlarda ben kavramanın sağlığı açısından boşa atıyorum. Trafik durdu duracak zaten kavramasın boşa. Boş viteste (N'de) aksın . Eğer trafik açılır da araç vitese geçirilmek istenirse ki bunu öngörmeniz lazım, bu boşa atma olayı zararlı olabilir de.

Kısacası, hissettiğiniz vibrasyon kavarama esnasında duyduğunuz vibrasyondur.

Junior Member
    Alıntı Bertan Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ne motor kendini korumaya alıyor ne de şanzıman bozuluyor. Bu kadar işkembeden sallayanlara tilt oluyorum ya.
    S-Tronic otomatikleştirilmiş manuel şanzımandır. İki adet kavrama parçası vardır (debriyaj). Şanzıman, manuel vitesli araçlarda araç kullanıcısının debriyaj pedalına basıp, vitesi olması gereken yere getirip, debriyajı bıraktığında, debriyaj balatası kavramaya başlar ve motor gücünü tekerleklere aktarabilir.

S-tronic-DSG şanzımanlar da bunu otomatik olarak yapar. Araç kullanıcısı iki pedal kullanır ama arka planda olmayan debriyaj pedalının görevini şanzıman yapar.

Bu şanzımana sahip araçlar, durduklarında tam fren yapıldığında vitesi boşa alır. Frenden ayağınızı kaldırmaya yakınken veya frene tam basmıyorken şanzıman kavramaya başlar. Bu esnada da doğal olarak titreşim/vibrasyon meydana gelir.

Şanzıman sağlığı ve uzun ömürlülüğü açısından ışıklarda durduğunuzda tam fren yapın ve bu sayede araba boş yere kavramaya çalışmasın. 10-20 km hızlarda özellikle eğim varken hafif frende eğim inildiğinde, araç hafif freni gördüğünden boşa atmıyor ve kavramada bekletiyor bazen. Bu da şanzımana zarar ve bu gibi durumlarda ben kavramanın sağlığı açısından boşa atıyorum. Trafik durdu duracak zaten kavramasın boşa. Boş viteste (N'de) aksın . Eğer trafik açılır da araç vitese geçirilmek istenirse ki bunu öngörmeniz lazım, bu boşa atma olayı zararlı olabilir de.

Kısacası, hissettiğiniz vibrasyon kavarama esnasında duyduğunuz vibrasyondur.

Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, bu şanzımanların yenisi olduğum için araştırdıkca bilgi ediniyorum fakat bir hayli bilgi kirliliği mevcut bu konuda.

Son olarak bahsettiğim vibrasyon yarım fren de veya fren esnasın da olmuyor örneğin boş bir yolda 50 ile gidiyorum ve gaza basmıyorum araç zamanla yavaşlıyor sürat 20-10 aralığına kadar düştümü hafif bir vibrasyon yapıyor. bunu aynı konuya bağlıyabilir miyiz?

Senior Member
    Aracı almanız üzerinden çok kısa bir zaman geçmemiş. Neden şanzıman yağını değiştiren yetkili servise gidip aracı göster miyorsunuz ? Aracın garantisi olsun olmasın yetkili seviste yapılan işlemin garantisi var. Üzerinden belli bir zaman ve km geçtikten sonra ancak ücretiyle tamirat yaparlar.
    Aracın yaşı ve kmsi nedir ? Bazı araçlarda 5 yıl/ 100.000 km garanti veriyor Audi Almanya.

Member
    Merhaba,

Sanziman yagi degisimi her zaman iyi netice vermiyor.

Ayni zamanda kavramanin degismeside gerekiyor.

Zamanla asinmalardan kaynakli kavramanin etrafinda yagin icinde partikuller birikiyor. Yag degisimi ile birlikte oralar temizlenince farkli bir karakteristige burunuyor arac.

Buyuk ihtimal yag degisimi sonrasi arac sahibi panik yapip satti sanziman girecek diye..

Size tavsiyem yetkili servister gerekli degisimleri yaptirmaniz ve arabaniza keyifle binmeniz...

Junior Member
    Merhaba,
    Aracı Audi bayiisin den aldım orada ki yetkili elemanlar,bu konuyu onlarla paylaştığım da araç da veya şanzıman da herhangi bir durum olmadığını söylüyorlar onlara göre ellerinde ki en güçlü kanıt ise aracın 2 ay önce onlar tarafından bakımlarının yapılması, yani araç sadece yağ değişimi için servise gitmemiş aracı satın aldıkların da neyi var neyi yok diye servise sokmuşlar şanzıman yağı ve filtresi dışın da fren yağı, polen filtresi ıvır zıvır bir kaç şeyi daha elden geçirmişler ve yine dediklerine göre onlar tarafından bakımı yapılmış bir aracın s-troniğin de herhangi bir arıza tespit edilseymiş zaten yapılırmış. işte bu aşama da onlara karşı söylecek çok bir şeyim kalmıyor ha çok uğraşmak istersem 50 km yakın da başka bir audi bayiisi var aracı oraya götürüp gösterebilirim ama uğraşmakta istemiyorum kurcaladıkca altın dan başka bir şey çıkıyor bu tip durumlar da en iyisi kafaya takmamak aracın zaten 1 yıl bayii garantisi var eğer ki vibrasyon artar artık rahatsız edecek bir duruma gelirse garantiden kavramayı değiştirtirim.. belki onlara göre problem şuan çok başın da nasılsa 3 4 ay sonra tekrar gelicek diye ilgilenmiyorlar yada bu durum gerçekten normal bilemiyorum zaman gösterecek.

Senior Member
    Alıntı yildirim91 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim, bu şanzımanların yenisi olduğum için araştırdıkca bilgi ediniyorum fakat bir hayli bilgi kirliliği mevcut bu konuda.

Son olarak bahsettiğim vibrasyon yarım fren de veya fren esnasın da olmuyor örneğin boş bir yolda 50 ile gidiyorum ve gaza basmıyorum araç zamanla yavaşlıyor sürat 20-10 aralığına kadar düştümü hafif bir vibrasyon yapıyor. bunu aynı konuya bağlıyabilir miyiz?
    Rica ederim.
    Bahsettiğiniz durum, aynı şekilde, araç kendisini kavramaya alarak yolda gaza bastığınızda ilerlemesi için hazıra alıyor, yarım debriyaj yapıyor ve bu sırada siz de vibrasyon hissediyorsunuz.

Member
    Aracın garantisi varken ve olay sıcakken üstüne gidin. Başka bir arabayı galeride rica edip deneyin. Problem olduğunu düşündüğünüz hususun giderilmesini rica edin. Ayak sürterlerse noterden ihtarname göndererek başlayın...

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Alıntı yildirim91 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar selam,
    ilk defa s-tonic şanzıman kullanıyorum, aracım (S5 v6) lamba da vs durmak için frenleyince 20-10 bazen 40-30 km arası ufak bir vibrasyon yapıyor ancak buna dikkat edersen hissediyorsun internette çok araştırdım bu s-tronic ve dsg şanzımanlar hakkın da tonlarca sayfa yazı var biraz kıllandım açıkcası şanzıman problemi olabilir mi? bir arkadaşım scirocco kullanıyor ona sordum aynı durum onda da varmış.. sizde deneyimlediniz mi böyle bir şey? kimisi motor kendini korumaya alıyor diyor kimisi kavrama bitiyor diyor.. bu şanzıman da normal midir böyle bir durum yoksa şanzımana bakılmalı mı? 2 ay önce audi serviste bakımı yapılmış şanzıman yağı ve filtresi değişmiş sonra galeriye koymuşlar ordan da ben aldım.

teşekkürler.

Şanzıman yağı doğru tipte ve orjinal olarak, 3 defa eklenerek olan doğru prosedürle mi eklenmiş acaba.

Şanzımanın çalışma mantığı motor gibi değildir yanlış yağa yada seviyenin üstünde yada altında kalmış yağa duyarlıdır.

Yetkili servislerden uzak durun paranızı çöpe atmayın derim. Yağ ve parçalarda orjinale sadık kaldıktan sonra yetkili servisin dandik ve üstü örtülü işçiliğine ihtiyacınız yok.

Bu arada araç kaç model ve kaç kilometrede?

Junior Member
    Alıntı moonlightblue Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Şanzıman yağı doğru tipte ve orjinal olarak, 3 defa eklenerek olan doğru prosedürle mi eklenmiş acaba.

Şanzımanın çalışma mantığı motor gibi değildir yanlış yağa yada seviyenin üstünde yada altında kalmış yağa duyarlıdır.

Yetkili servislerden uzak durun paranızı çöpe atmayın derim. Yağ ve parçalarda orjinale sadık kaldıktan sonra yetkili servisin dandik ve üstü örtülü işçiliğine ihtiyacınız yok.

Bu arada araç kaç model ve kaç kilometrede?

2013 model 120xxx km de yağın ne derece ne şekil de değiştirildiğini bilmiyorum ancak yetkili serviste değişti, Yurtdışın da yaşıyorum burada neredeyse yetkili serviste aynı ücreti alıyor dışarıda ki x kişi de arada çok az bir fark oluyor o fark için de dışarıda yaptırmak istemiyorum. şuan için bir problem yok arada dikkat edersem hızdan düşüşler de 40-10km arası bir titreme yapıyor sonra geçiyor scirocco kullanan arkadaşım var ona verdim 1 2 gün aynısının onun aracında da olduğunu söyledi ve araç daha 1 yaşın da yani şuan normal gözüyle bakıyoruz bu duruma.