Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaşlar

Diğer aracıma Varta B33 akü almak istiyorum. 2017'den itibaren bildiğim kadarıyla 4 haneli kod yazılmıyor artık Vartalara ve akünün üzerinden nasıl üretim tarihini anlarım merak ediyorum.

Acilen bu dediğim aküyü almam lazım, akücülerin ağızlarına güvenmiyorum alacağım akünün beklememiş olması ilerde sorun yaşamamam için çok önemli.

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Senior Member
    Şirketimizde çok sayıda çeşitli araçlar var. 7-8 sene önce hep Mutlu alırdık. Sonra 27-28 aylıkken , garanti bitiminden hemen sonra aküler bozulmaya başladı. 6 sene kadar önce Varta ya geçtik. 3 sene önce Varta da aynı şekilde bozulmaya başlayınca Bosch a başladık. Şu anda Türkiye piyasasında alınabilinecek en mantıklı akü Bosch S5.

Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Şirketimizde çok sayıda çeşitli araçlar var. 7-8 sene önce hep Mutlu alırdık. Sonra 27-28 aylıkken , garanti bitiminden hemen sonra aküler bozulmaya başladı. 6 sene kadar önce Varta ya geçtik. 3 sene önce Varta da aynı şekilde bozulmaya başlayınca Bosch a başladık. Şu anda Türkiye piyasasında alınabilinecek en mantıklı akü Bosch S5.

Teşekkür ederim fakat Varta dışında akü malesef alamıyorum çünkü Türkiye'de ince ve ters kutuplu NS60 kasa ebatlarında 45 amper başka marka akü bulamadım.

Üstündeki akü 2006 model olan diğer aracımda tam tamında 13 koca yıl gitti aracın ilk sahibiyim orjinal 39 bin kmde akünün markası da Delkor.

Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle

Bahsettiğiniz araçların kullanımlarında bir sorun vardır eğer 27 aylıkken bitiyorlardıysa. Tavsiyeniz üzerinde Bosch u da araştırdım fakat ülkemizde NS60 ebatlarında 45 amper ince ters olanı getirilmediği için değişik ebatlarda olanına hiç bulaşmadım. Mutlu ve İnci de yok o ebatlarda ince ters olarak. Bu üç markanın bayiilerini arayıp istediğim akünün kriterlerini söylememe rağmen hangi markanın bayiisini aradıysam hiç çekinmeden rahatlıkla telefonda yalan söyleyip üretimde dahi olmamış bir modelin elinde olduğu yalanını söyleyip gittiğimde başka amperde başka ebatta aküyü dayamaya çalıştıklarına ve üretim tarihi sorgulamasından hepsinin sürekli kaçındıklarına şahit oldum.

Sonuç olarak aracımdaki 13 yıl dayanmış orjinal aküsü ile aynı kasa kodunda, amper ve kriterlerde olan Varta B33 modelini anabayiisinden üretim tarihini de sorgulayarak aldım. Arkadaşlara da akü alırken bu noktalara dikkat etmelerini tavsiye ederim neticede iadesi olmayan bir ürün.