Junior Member
    Merhabalar. Bir problem ile karşı karşıyayım ve ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum o yüzden yardıma ihtiyacım var sanırım. 2013 2.0 tdı a4 quattro aracım geri viteste iken park etmeye çalışır iken firene bir kaç kez basıp çekince bi anda boşa düştü vites ve araç gaz yemedi uyarı verdi. Stop edip çalışınca uyarılar silindi. Bu hata sürekli olan birsey de degil. Rampa gibi bir yere park eder iken firen e basıp çekince oldu ve bir daha tekrar etmedi. Vites geçişlerinde hiç bir problem Yoktu. İçime kurt düştü servise gidip sorayım bi arıza var ise büyümeden yapılsın diye düşündüm. Bilgisayar a bağlandı ve mekatronik tamir takımı diye birsey değişmesi gerekiyor dediler. Serviste usta ile Test ettik araçta bu hatayı ama bir türlü boşa çıkmadı. Gayet iyi idi vites geçişlerinde vs bi sorun yok idi. Zaten 40 kezde 1 kez yapıyor idi. Neyse servis bakımlı oldugu halde 120 bin ağır bakımı henüz yapılmadı( araç 127 bin km de). Bütçem uygun olmadığı icin onu suan yaptırmak istemedim ama servis eğer 120 bin bakımı bizde yapılır ise size bu arızayı 6300 tl yerine 3900 e yaparız dedi. Toplamda 8200 tl tutar bakım ile dediler. S tronik dsg şanzıman yine sorun vermişti aslında. Bir çok ülkede Çin Avustralya gibi bu garanti süresi 7-10 yıl iken bizde sadece 2 yıl olduğu ve servis bakımlı araçta iyi niyet yapabildiklerini anlattılar. Ben sadece arızanın giderilmesini 6300 tl ( iyi niyet vs yapılmadı) fiyatı kabul ettiğimi söyledim ve aracı servise bıraktım . 2 gün sonra geri dönüş yapıldı. Arızanın giderildiği tamir takımı değişimi yapıldığı ama aracın 2. Vitesten 3. Vitese geçer iken vurma yaptığı söylendi. ( daha önce böyle bir sorun yok idi ve vites geçişleri iyiydi) test sürüşüne davet ettiler gittim baktım berbat araç kendini resmen zıplatıyor idi . Sorun ile ilgili tüm şanzıman değişmesi gerektiği 21.500 tl gibi uçuk bir para ödemem gerektiğini söylediler. Kabul etmedim.Aracı servise verdiğim zaman ve daha öncesinde olmayan bir sorun ortaya çıkmıştı. Araçı bu şekilde teslim almadım hararetli bi görüşme gerçekleşti. Aracı eski haline sokmalarını söyledim 2-3 vites sorunu yok iken yeni çıktığını kabul ediyorlar. Ama nasıl bir çözüm sunacaklarını bilmiyorum . Bana şanzıman da başka bir arıza çıkabilir diye kimse söylemedi . Bilgi de vermediler. Tek dertleri hala 120 bin ağır bakımını yapmak isteme talepleri. Bu konudaki haklarımı da bilmiyorum. Madur edilmenin dibine vurdu olay ne yapmalıyım bilmiyorum . Olmayan bir sorun ortada ve hiç bir konuda bilgi verilmedi. Doğuş oto müşteri hizmetlerini arıyorum onlar da geri dönüş yapmıyor. Üretici firmaya mı Mail atmalıyım yardım lütfen.

Senior Member
    Öncelikle geçmiş olsun. Çok sinir bozucu bir durum. Audi Almanya nın kılını kıpırdatacağına ihtimal vermiyorum. Audi.com.tr ye durumu anlatan bir yazı yazdınız mı ? Sonuçta dediğiniz gibi madem bu tarz bir arızanın tamirat sonrası ortaya çıkması ihtimali vardı, sizi baştan uyarmaları gerekirdi. Eğer Doğuş ta çözüm olmaz ise direkt tüketici mahkemesine baş vurun. Hangi serviste oldu ?

Junior Member
    Henüz servis aracı teslim etmedi. Sanırım biraz daha bakacaklar başaran otomotivde maalesef. Herhangibir yere yazmadım ama sanırım yazmam gerekecek. Kendimi dolandırılmıs gibi hissetmeye başladım.

Senior Member
    Isparta mı , Antalya Başaran mı ?

Junior Member
    Benzer bir durum yetkili Audi servisinde arkadaşımın başına geldi (Şile yolundaki yetkili, adını hatırlayamadım)

Yasal olarak haklarınız var ama bilirkişi raporu vs lazım. Mahkeme yarın bitiyor desek 2 sene sürer ve bu sürede de aracın kullanılmıyor olması gerek diye biliyorum.

Bir şekilde servis ile anlaşma yoluna gidin. Maalesef nobranlık işe yarıyor. Üste çıkarak tamiri için zorlayın. Ya da bir ortayol ile çözüme ikna etmeye çalışın.

Bu arada oradan hiç bir sonuç çıkmazsa da bu sorunun 20K TL tutacağını zannetmiyorum. İstanbulda dsg'yi (Stronic) yalamış yutmuş ustalar var.

Bende de mekatronik kart arızası veriyordu. Parçayı doğuş'tan kendim aldım (1300TL), takılması için tüm şanzıman indi ve toplandı (1.500 TL işçilik aldı Maslak gün oto)

Geçmiş olsun.

Junior Member
    ISPARTA Başaranda araç haber beklıyorum. Henüz geri dönüş yapmadılar ama sonucu burada da paylaşırım.

Senior Member
    Alıntı Ahmet07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    ISPARTA Başaranda araç haber beklıyorum. Henüz geri dönüş yapmadılar ama sonucu burada da paylaşırım.
    Vuruntu sorununu 2 sebeoten yapar.

1.mekatronik unitedeki selenoid valfler.8 ya da 9 tane valf var.Hangi vitrslerde vuruntu varsa onu degistiriyorlar yaklasik 1.500 2 bin tl arasi.

2.Yine Mekatronik unitedeki silindir seklinde olan hidrolik basinc unitesi yapiyor.Benim a3 de de var bu sorun.Kavrama degisimi sonrasi yapmaya basladi bazen 2-3 bazen 1-2 vites gecislerinde yapiyor.Ayni zamanda dur kalk trafikte frenden ayagimi cekince vuruyor.

Maslak gumusok oktay usta bana 1.500-2000 tl fiyat verdi goturup yapacagim.Isterseniz kendisiyle iletisime gecin anlatin durumu.Ayni seyi derse aracinizi ya istanbula getirin ya da eb yakin sehirde bunu yapan iyi bir dsg tamiri yaoan yere goturun.Vuruntu icin komple sanziman mi degisirmis yahu.

SAMSUNG S9 PLUS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleyen erdi_89, 02-Aralık-2018 saat 00:42.
    2012 Audi A3 1.6 Tdi 140 HP 290 NM S-Tronic Ambition

RS3 BODY KIT~Custom diffuser ~ ZENEC 3131D MMI ~ Powershop S-Tronic Software ~ Remmaped By Powershop ~RS3 mirror ~ TFSI Look Exhaust ~ Koni STR.T ~ Stgx Spacer ~ Eibach 3.5 Pro kit ~ RS3 SPOILER ~

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Şuanki durumda önce bir avukata durumu anlatıp ne talep edebileceğinizi iyi anlayıp Doğuşla muhtemelen bundan sonraki iletişimizi sadece yazılı devam ettirip, bu süreçte de Audi Almanyaya mutlaka şikayet edin ve şikayet dosyanızda durumdan bir dilekçe ile bahsedersiniz elinizdeki deliller ile ilişkilendirip, firmadan aldığınız yazılı cevapları da iliştirirsiniz ve avukatınızın size tavsiyesinden de bahsedersiniz tabi ingilizce olarak. Eğer araç yetkili servisin önünde size teslim edilirken gözle görülür sorun varsa sorunu delileyen bir video çekin aracın etrafında dolaşarak videonun bir noktasında sorunun kendisi, kilometre, aracı size teslim edenin kendisi, ve yetkili servisin önü olduğu görünsün onu da şikayet dosyanıza eklersiniz eğer avukatınız bir mani görmesse. Baya detaylı delillerle dolu avukatınızın da iletişim bilgileri ile dolu bir şikayet dosyası hazırlamanız lazım tek bir dilekçelik iş değil malesef. Şikayetinizi de hem online hem posta ile yapmakta fayda var..Yanılıyor da olabilirim ama bunlar benim düşüncelerim.
    Son düzenleyen moonlightblue, 02-Aralık-2018 saat 11:46.

Junior Member
    Alıntı moonlightblue Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Şuanki durumda önce bir avukata durumu anlatıp ne talep edebileceğinizi iyi anlayıp Doğuşla muhtemelen bundan sonraki iletişimizi sadece yazılı devam ettirip, bu süreçte de Audi Almanyaya mutlaka şikayet edin ve şikayet dosyanızda durumdan bir dilekçe ile bahsedersiniz elinizdeki deliller ile ilişkilendirip, firmadan aldığınız yazılı cevapları da iliştirirsiniz ve avukatınızın size tavsiyesinden de bahsedersiniz tabi ingilizce olarak. Eğer araç yetkili servisin önünde size teslim edilirken gözle görülür sorun varsa sorunu delileyen bir video çekin aracın etrafında dolaşarak videonun bir noktasında sorunun kendisi, kilometre, aracı size teslim edenin kendisi, ve yetkili servisin önü olduğu görünsün onu da şikayet dosyanıza eklersiniz eğer avukatınız bir mani görmesse. Baya detaylı delillerle dolu avukatınızın da iletişim bilgileri ile dolu bir şikayet dosyası hazırlamanız lazım tek bir dilekçelik iş değil malesef. Şikayetinizi de hem online hem posta ile yapmakta fayda var..Yanılıyor da olabilirim ama bunlar benim düşüncelerim.
    Öneriler için teşekkür ederim . Bugün servis geri dönüş yaptı araç makattonik komple değişmeli 21000 fiyat dediler kabul etmedim ve eski parçaları geri takmalarını ve vites geçişin de olmayan sorunumu ne yapıp edip eski haline sokmalarını istedim. Tekrar bi bakacaklar. Doğuş otomotivi aradım yazılı bir cevap vermiyoruz diyorlar . Sözel olarak arıyorlar sürekli . Yurt dışında ilgili birine yazabileceğim bir Mail adresi de bilmiyorum ama araştırma yapmam gerek sanırım

Alıntı Ahmet07 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Öneriler için teşekkür ederim . Bugün servis geri dönüş yaptı araç makattonik komple değişmeli 21000 fiyat dediler kabul etmedim ve eski parçaları geri takmalarını ve vites geçişin de olmayan sorunumu ne yapıp edip eski haline sokmalarını istedim. Tekrar bi bakacaklar. Doğuş otomotivi aradım yazılı bir cevap vermiyoruz diyorlar . Sözel olarak arıyorlar sürekli . Yurt dışında ilgili birine yazabileceğim bir Mail adresi de bilmiyorum ama araştırma yapmam gerek sanırım
    Ne şerefsiz insanlar ya, sözlerinin arkasında durup yazılı cevap bile vermiyorlar. Türkiye 'de ticaret ahlakı bu kadar zaten.