Junior Member
    araba A3 2009 7 ileri otomatik muğlayı bilenler bilir muğladan akyaka ya giderken sakar diye bir rampa vardır yaklaşık 4km yokuş inişi bulunur. Ordan aşağı inerken araç D 'de iken inişe başladıktan 15 sn .sonra arabanın devri hızlıca 4000 ne çıktı ve araba bağırmaya başladı.frene bastığımda ise araç yavaşlıyor ama araba bağırmaya devam etti devir çubuğu 3000 - 4000 arasını gösteriyordu .bende mecburen vitesi boşa aldım devir aniden 1 in altına indi fren yapa yapa yokuştan indim. sizce bu normal mi

Junior Member
    51 kişi bakmış ama kimse cevap vermemiş sanırım kimsenin bilgisi yok

Senior Member
    Yazınızda o kadar çok bozuk karakter var ki, anlamak mümkün değil. Neden düzeltip yazmayı denemiyorsunuz ?
    Son düzenleyen supermen5, 16-Eylül-2018 saat 17:18.

Junior Member
    bende forumdaki yazıları okuyamıyorum farklı karakterler çıkıyor forumda zaten bir sıkıntı var ama anlamadım

Son düzenleyen kaligraf, 16-Eylül-2018 saat 17:34.

Senior Member
    Otomatik vitesdeki kural : Asla vites boşa atılmaz. Şanzımana bir şey olmamaış olmasına ancak verilmiş sadakanız varmış diyorum. Çok masraflı bir sorunla karşılaşabilirdiniz. Aracınızdaki şanzımanın karakterini tam bilmiyorum ama motor bağırmaya başladı diyorsunuz bu da aracın inişi fark ettiği ve vitesi 4-5 aralığında tuttuğunu gösteriyor. Çünkü vitesin 6 -7 ye geçmesine izin verseydi araç gereğinden fazla hızlanıp sürüşünüz tehlikeye girecekti. Rampa inişin yerine biliyorsanız rampa hemen başlamadan hızınız 80-90 iken vitesi , eğer var ise kulaçıktan yoksa vites kolundan 2 kez Eksi ye basarak 7 den 5 e düşürüp inişin durumuna göre 5-6 bazen de 4. viteste inebilirsiniz. Devir göstergesi kırmızıya gelmediği sürece motorun bağırmasında bir sorun yoktur. Sonuçta motor freni yapıyorsunuz. Ama bu ses sizi rahatsız ediyorsa sık frenleme ile aracın hızını belli bir seviyede tutabilirsiniz. Ama hiçbir zaman boşa atmayın. Boşta iken otomatik vites yağlamayı keser. Bu da dediğim gibi büyük bir masrafla sonuçlanabilir.

Tabi çok sıcak havalarda , çok frende aşırı ısınma olacağını unutmamak lazım.

Junior Member
    cevap için teşekkürler okuyabildiğim kadarıyla normal bir durum olduğunu yazmışsınız.Allah tan arabaya zarar gelmedibir daha boşa almam artık

forumdaki yazılar bende farklı görünüyor sizde de aynımı acaba

Senior Member
    Rica ederim. Sizin yazınız ve birkaç arkadaşın yazıları dışında tüm yazılar bende normal çıkıyor. Sizde Türkçe karekterlerin garip gözükmesinin sebebini ben de bilmiyorum