Senior Member EB710 Üyenin Avatarı
    Çok değerli TurboFSI ailesi, uzun bir aradan sonra herkese merhaba. Görüşmeyeli nasılsınız, hepiniz iyisinizdir inşallah diye umuyorum. Gönül isterdi ki bugün bu selamı sizlere daha hayırlı sebeplerle verebileyim ama maalesef ki her zaman olduğu gibi aksaklıklar peşimizi bırakmıyor ve benim bu aksaklıklar hakkında görüşlerinize, tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Geçtiğimiz eylül ayında, yıkama esnasında başımıza ufak bir talihsizlik geldi ve sunroof hariç ne yazık ki aracın bütün camları çizildi. Nasıl olduğunu ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Camlardaki su ve kireç lekeleriyle mücadele konusunda aldığımız bir tavsiye doğrultusunda bilinçsizce uygulanan zımpara işlemi neticesinde maalesef camlarımızdan olduk.

Çiziklerin giderilmesiyle alakalı danışmadığımız yıkamacı, sanayi ustası, servis ve denemediğimiz pasta-cila v.b. yol kalmadı. Ancak herkes çözümün cam değişiminde olduğunu savundu. Ben o dönemler araca herhangi bir müdahalede bulunmak istemedim ve bu şekilde yaklaşık 8 ay kadar aracı kullandım. (Halen de kullanmaya devam ediyorum.) Tabi bu süre zarfında da boş durmadım ve çeşitli kaynaklardan cam değişimi ile alakalı fiyatlar aldım.
    Bundan 4-5 ay kadar önce yetkili servisten komple cam değişimi için fiyat istediğimde karşıma o günün kuruyla yaklaşık 8.000 TL gibi bir fatura çıkarttılar. Elbette ki araca çizik haliyle binmeyi tercih ettim ve yoluma devam ettim. Yine aynı dönemlerde bu Olimpia marka cam için ise yanlış hatırlamıyorsam 2.500 TL civarında bir fiyat teklifi aldım. Ama tabi M-Body Kit dönüşümünü bile bir zamanlar orijinal parçalarla yetkili serviste yapmış birisi olarak bu fikir pek içime sinmedi.

Gel zaman git zaman, ben aracı bu şekilde kullanmaya devam ettim ancak bu çizikler gece-gündüz, içeriden-dışarıdan hep gözümü tırmalamaya devam etti. Ben de artık daha fazla arabayı bu şekilde kullanmamak adına bir girişimde bulunmaya karar verdim. Şimdi benim sizlere sorum şu; Sizce ben ne yapmalıyım?

Aracın ön camını kaskodan her türlü orijinal olarak değiştireceğim, orada bir problem yok. Arka cam da zaten görüş açımızda olmadığı için ellemeyi düşünmüyorum. Ama yan camları (arkalar ve kelebekler dahil) değiştirmek istiyorum. Ama öncesinde de sizlerden fikir almak istiyorum. Özellikle bu tarz yan sanayi denilebilecek cam ürünlerini kullanan kişiler acaba herhangi bir sorun yaşadılar mı? Birkaç kaynaktan okuduğum kadarıyla, bu camlarda bazen ışık hüzmeleri sorun oluşturabiliyormuş. Lakin ben sadece yan camlara uygulamada bulunacağım için bunun sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Ki zaten şu an çiziklerden ötürü gece arabayı kullanmak zulüm gibi geliyor orası ayrı. İlaveten bir de yüksek hızlarda ses yaptığıyla alakalı sorunlar duydum ama zaten BMW F serilerini kullananlar bilirler ki, aracın ses gelmeyen yeri yok. Şehir içinde de en fazla 60-70 km/h'lik hızlara çıkıyorum. Dolayısıyla bunun da bir sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Ayrıca bu cam değişim işlemi zor bir işlem mi? Servis dışında kapı içlerinin sökülmesi durumunda tırnak kırılması v.b. bir sorun yaşanabilir mi? Eğer gerekirse camları dışarıdan temin edip serviste de taktırabilirim, yardımcı olacaktırlar. Ve tabi benim bilmediğim başka hayati problemler var mıdır? Tecrübeli ağabeylerim ve kardeşlerim beni aydınlatabilirlerse çok sevinirim.

Ha bu arada, yetkili serviste yedek parça bölümündeki arkadaşlardan duyduğum kadarıyla bu yan sanayi camların renklileri de oluyormuş. Acaba olmuşken öyle bir şey yaptırıp sonrasında tekrardan cam filmi ile de uğraşmasam mı diye düşündüm. Velhasıl konuyu toparlamak gerekirse, aklıma gelen senaryolar şu şekilde;

1- Orijinal parçalarla serviste camları değiştirmek. (Komplesine 8.000 TL demişlerdi, sadece yan camlar bugünün kuruyla birlikte minimum 4.000 TL tutacaktır.)

2- Olimpia ya da tavsiye edeceğiniz daha iyi bir cam markası ile camları değiştirmek. (Komplesine 2.500 TL civarında demişlerdi, sadece yanları renkli olma opsiyonu ile birlikte 1.000-1.500 TL civarında tutacaktır diye tahmin ediyorum.)

3- Orijinal ama sağlam çıkma cam kovalamak. (Maliyetleri ve güvenilirlikleri hakkında bir bilgim yok. Zaten Kayseri şartlarında da bunu bulmak biraz zor olacaktır.)

4- Bu şekilde aracı kullanmaya devam etmek.

5- ...?

Sabırla okuyup cevap veren herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu vesileyle yeniden eskisi gibi forumda daha aktif rol alabilmek ümidiyle, hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum.

Saygı ve sevgilerimle...
    •M. Enes Buyukkilic•

BMW F20 ///M | Audi A6 3.0 TDI Quattro | Audi Q3 2.0 TDI Quattro

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Enes seni gördüğüme hem sevindim hem üzüldüm, keşke böyle bir nedenden dolayı yazmasaydın. öncelikle aklıma geldi sormayın değişsin ama camların bu hale gelmesine neden olan firma yada şirketten zararını tanzim yoluna gitmedin mi?

Cam değişimi için bildiğin üzere tüm iç kapı içleri otomatik cam tertibatı sökülüyor burda daha önce bmwye bu işlemi yapmış bmw özel servisi bulman daha doğru olur yoksa bu tertibatlarda montajda sökümde sorun yaşayabilirsin. Benim aklıma gelen yol camları orjinal alıp özel serviste taktırman. benim iş aracıma (focus) taş gelmesi sonucu yan sanayi cam değişim olmuştu marka ve model bilmiyorum ama orjinal cam gibi ışık gerçirgenliği yoktu. aklıma gelen son yol kaskodan hasar gösterip tüm camları değiştimen bu da bir seçenek olabilir.

Çok Geçmiş olsun
    2F2F Mazisi..

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Gecmis olsun oncelikle.

Yan camlari sokup takmaktan bir sorun cikmaz ama yetkili servise de ozele de gitsen olacaklar:

torxlu vidalarin yarisini kaybedecekler

kapi klipslerinin cogunu kirip yenilemeyecekler.

Catlama ile degisim sinyali veren oysa son derece ucuz olan cam takozlarina ellerini surmeyecekler.
    kopuk yalitim malzemesini yirtacaklar
    Ses ve airbag kablolarinin ustune vida vidalayip baska sorunlar acacaklar.

Ayrica renkli cam cok siritacaktir on ve arka orjinal kalacaksa vede araci satarken de buyuk sorun cikarabilir.

En temizi saydigim olumsuzluklara karsi tedbir al youtube videolarini izle camlarini kendin degistir. Vede hangi cami aliyim dersen bence cikma orjinal olarak yan camlari degistir. Yeni cam almaktan ucuza gelecektir birde bosa iscilik te odemeyerek hatri sayilir bir tasarruf edebilirsin boylece. Eger cikma orjinal bulamiyorsan yerli markalara bak ama renkli camlardan uzak dur.

Son olarak eger cok zorunda degilsen on ve arka camlari degistirmemeye bak.

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Enes sorunu çözdün mü uzun zaman geçti
    2F2F Mazisi..