Junior Member
    Arkadaşlar merhabalar;

İş seyahati için İzmire geldim. Yolda gelirken yağ seviyesinin eksildiğini gördüm. Yaklaşık 2 ltre yağ ekledim. Daha sonra sensör yağ seviyesini okuduğunda “please drain oil” uyarısı verdi. Yani fazla yağı boşaltmamı istiyor.

Acaba bir sorun yaratır mı?

Diğer bir sorum daha olacak. Bu araçlar yağ çubuğu yeri var ancak yağ çubuğu yok. Sonradan satın alıp eklemek mümkün müdür? Çünkü mmi üzerinden yağ seviyesi ölçümü çok kullanışsız.

Member
    Selamlar, yağ çubuğu tarzı birşey eklenmiyor diye biliyorum sadece MMi'dan okuyabılıyorsunuz. Araç nedir?
    Audi A5 quattro

Senior Member
    Yağ seviyesi %25 eksikse 250, yarıda ise 500, tam altta ise 750 ml yeterli olacaktır. Ya vakumla yağ çeken bir yere gideceksiniz. Ya da karter tapası sökülüp 1 litre yağ dışarı alınacak. Bu şekilde kullanmanız katalik converter a zarar verebilir.

Member
    Arkadaslarin da belirttigi gibi CAR menusunden yag seviyesine bakabilirsiniz. Yag cubuklarinda seviye gostergesi yok artik. Hatta yag cubugu bile yok sanirim yeni motorlarda.
    Ama yinede arada bakmakta fayda var, yagin durumunu gozlemek icin. (eger var ise)

Normalde MAX seviyesi yani tam dolu seklinde gorulur, en azindan yag degisimlerinde buraya kadar doldurulur. Bu seviye uzerinden 1 litre yag azalirsa; MIN gosterip yag uyarisi yakar.
    Senin normalde yapman gereken, ordaki seviyeye gore tamamlamak. Zaten farkettiysen, yaglar genelde 5 litre ya da 1 litre satilir, 1 litreden fazla ekleme yapilmaz. Seninki biraz yag degistirmek gibi olmus

Tavsiyem, yag seviyesi minimum`a inmeden hemen once; 750 ml civarinda (1 litrelik yag sisesinin kenarinda cizgiler var, ordan takip edebilirsin) yag eklemen. Eger illaki eksildikce yapicam diyorsan, MMI`daki tam doludan bos gostermesi 1 litreye karsilik geliyor. ona gore ayarlayabilirsin.

Araci ve modeli bilmiyorum ama, karter tapasindan yag drain edebilirsin, basit bir islem.

Junior Member
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim detaylı cevaplarınız için. Arabadan anlamayan biri değilim hatta düşkünümdür arabalara... Ama şu kadarını söyleyim, kafanız güzelken sakın aracınızla ilgilenmeye çalışmayın ����
    Arkadaşlarım otelime bırakmıştı beni. Otelin kapısından girecekken gözüm arabaya takıldı, aklıma yağ eksilmesi geldi. Ne ara arabaya yöneldim, kaputu açıp yağı boşalttım bilmiyorum. İş dışında iş seyahatinde olduğum için de sıkıntı yaşamak istemedim.

Bu arada aracım 2.0 tfsi a5 2011 model.

Fırsat bulursam yarın ustama uğrarım. Yoğunluk olursa kendim çekmeyi denicem.

Bu arada yabancı arkadaşın biri bu manuel yap ölçümü konusuna bir çözüm üretmiş gibi görünüyor.

Videoyu izlerseniz zaten yağ çubuğu için bir bölüm olduğu görünüyor. Benim anlamadığım en azından opsiyonel olarak audiden bu parçayı temin edemiyor olmamız. Ben sanayideki parçacıya sorduğumda olmadığını söylemişti. Yarın doğuşu arayıp bir de onlara sorucam.

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Alıntı adaliosman Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar merhabalar;

İş seyahati için İzmire geldim. Yolda gelirken yağ seviyesinin eksildiğini gördüm. Yaklaşık 2 ltre yağ ekledim. Daha sonra sensör yağ seviyesini okuduğunda “please drain oil” uyarısı verdi. Yani fazla yağı boşaltmamı istiyor.

Acaba bir sorun yaratır mı?

Diğer bir sorum daha olacak. Bu araçlar yağ çubuğu yeri var ancak yağ çubuğu yok. Sonradan satın alıp eklemek mümkün müdür? Çünkü mmi üzerinden yağ seviyesi ölçümü çok kullanışsız.
    Fazla yağ tabikide motor için sorun yaratır. Ters orantılı olarak fazla yağ motorun yağsız çalışmasına sebep olur. Ayrıca fazla yağ mutlaka karter keçesinden sızma yapacaktır keçeyi yakarsa karter keçesini değiştirmek zorunda kalırsın. Üst kapaktan da fazla basınç yüzünden yağ terletmesi hatta sızma yapabilir. Üst kapaktan sızan yağ direkt devirdaimin üstüne akacaktır yani devirdaimin contasını da sızmış sıcak yağların yakma ve akabinde antifriz kaçaklarına da sebep olma durumu var.

Sen biran önce eczane den büyükçe bir şırınga alıp yağ çubuğu olan delikten 1 metre gibi elastik bir hortum sokarak fazla yağı şırınga ile al ki bu sorunlarla karşılaşmayasın. Şırınga yine en temiz yöntem ama olmuyorsa aracın altına yatıp karter cıvatasını gevşetip biraz yağ boşaltman gerekicek.Kullanıma devam etmeden biran önce bu işlemi yapmalısın. Yağ seviyesi de hep orta ile en üst seviye arasında %90 gibi bir orana tekabül eden dolulukta olmalı ki yağın fazla koyulmamış olduğuna emin olasın.

Alıntı adaliosman Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim detaylı cevaplarınız için. Arabadan anlamayan biri değilim hatta düşkünümdür arabalara... Ama şu kadarını söyleyim, kafanız güzelken sakın aracınızla ilgilenmeye çalışmayın ����
    Arkadaşlarım otelime bırakmıştı beni. Otelin kapısından girecekken gözüm arabaya takıldı, aklıma yağ eksilmesi geldi. Ne ara arabaya yöneldim, kaputu açıp yağı boşalttım bilmiyorum. İş dışında iş seyahatinde olduğum için de sıkıntı yaşamak istemedim.

Bu arada aracım 2.0 tfsi a5 2011 model.

Fırsat bulursam yarın ustama uğrarım. Yoğunluk olursa kendim çekmeyi denicem.

Bu arada yabancı arkadaşın biri bu manuel yap ölçümü konusuna bir çözüm üretmiş gibi görünüyor.

Videoyu izlerseniz zaten yağ çubuğu için bir bölüm olduğu görünüyor. Benim anlamadığım en azından opsiyonel olarak audiden bu parçayı temin edemiyor olmamız. Ben sanayideki parçacıya sorduğumda olmadığını söylemişti. Yarın doğuşu arayıp bir de onlara sorucam.
    Masraf edip çubuk almana gerek yok. Ben hiç denemedim ama aracın tam yağı değiştikten sonra yani tam tamına 4.6 4.7 lt yağ konulduktan sonra biraz kullanıp motor sıcakken içerden MMI dan ölçersin aynı anda da başka bir arabanın yağ çubuğu ile ölçüm yapar hangi seviyede durduğunu aklında tutarsın. Daha sonra MMI da ortanın biraz altına düştüğü zaman 300 ml gibi ekleme yapar emin olmak istiyorsan yine hem MMI hem de aynı diğer çubukla bakarsın.

Fakat bence sadece MMI yeterli. Yağ seviyesi tamamen dipte bile olsa sadece 300ml eklemelisin ve aracı biraz kullanıp dinlendirdikten sonra tekrar MMI da ölçüm yapıp bir 200 ml daha eklemelisin eğer gerekiyorsa 100-200 ml daha eklersin. Bu şekilde kademeli azar azar ekleyip ölçümler yaparsan zaten fazla yağ koymuş olmassın. Bi kereden 1 lt eklenmez. bi kereden 750 ml de eklenmez çünkü MMI oldukça hassas.