Member ondrgnc Üyenin Avatarı
    2016 yılında Antalya Kosifler Oto A.Ş.den almış olduğumuz aracı dönüşlerde kontrolü kaybettiği ve yolda durmadığı için servise götürdüğümüz halde çözüm bulamamışlardı. Halbu ki çözüm çok basitmiş, üretim aşamasında aracımıza arka viraj denge çubuğu, z rot kolları ve kapaklarını takmamışlar. Şans eseri bu parçaların takılmadığını fakat şase verip sorgulattığımızda araca takılmış olarak çıktığını gördük. Olayı Kosiflere ve bugün de Borusana şikayet olarak mail yoluyla bildirdik. Dönüş oldu mu diye sorarsanız olmadı, küçük bir geri dönüş maili, sizi aradık ama ulaşamadık. Bu mudur arkadaş markanızın arkasında duruşunuz? Tamam üreten siz değilsiniz Almanya ama aracın arkasında hiç mi durulmaz? Nasıl akla mantığa hizmettir? Bu araç fabrikadan çıkarken hiç mi kontrol etmezsiniz? Küllük değil ki atlayasın? Hadi farketmedin çıkışını yaptın, bizde aldık kullandık. Ya kaza yapsaydık? Kaç BMW alan aracı lifte kaldırıp arka denge çubuğuna bakmıştır? Markanıza güvenip bu araçları kullanıyoruz, kendi canımız yetmiyor çocuklarımızı bindiriyoruz.

En kısa zamanda olayı rapor altına alıp Almanyaya bildirmek üzere olayın takipçisi olacağız. İnsana en çok dokunan servis bakımlarını euro üzerinden hesaplayıp tahsil etmek güzel ama kendi hataları olduğu halde oluşan ayıbı çözmeye çalışmamaları.

Bu araçla kaza yapmış olsaydık sonuçlarını düşünebiliyormusunuz? BMW gibi bir marka bu hatayı nasıl yapar?

Not: Bu bahsi geçen parçalar aracımızda mevcut değildir, montaj yapılması gereken bölümler tertemiz fabrika boyası dahi bozulmamıştır. Yani sonradan sökülme ihtimalini akla getirmeyecek kadar tertemizdir.

Senior Member
    Koca Bmw nin bu parçaları takmadan aracı size teslim etmiş olması süper bir enteresan durum. Borusan ve Kosiflerin Sizi bu şekilde madur etmeleri de en kötüsü.
    Benim yapacağım direkt şu olurdu : İngilizcesi ya da en güzeli mümkünse Almanca cası iyi birisini bulacaksınız. Alman Auto Bild e yazacaksınız. Gelip aracın resmini çekip Almanya da büyük bir haber patlatacaklar. Bmw Almanya da rezil olacak. Bu büyük hatadan dolayı , Size aracın sıfırını bile verirlerdi.

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Olayı almayanya atın onlar borusana bilgi vercekler borusan sizi arayacak, siz aracı sıfır km mi aldınız? Bir tanıdığım bmw premium selectiondan araç almıştı aracı satmadan bmw servise sokmuş serviste hava filtresi ve sensörü nasıl olduysa takmayı atlamışlardı 1 haftab sonra anlaşılmıştı durum
    2F2F Mazisi..

Evet aracı 0 aldım. Gün içinde tespitleri yaptırıp ya noterle ya da şirket avukatımla tüm belgeleri hazırlayıp almanyayla iletişime geçmeyi düşünüyorum.

Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Koca Bmw nin bu parçaları takmadan aracı size teslim etmiş olması süper bir enteresan durum. Borusan ve Kosiflerin Sizi bu şekilde madur etmeleri de en kötüsü.
    Benim yapacağım direkt şu olurdu : İngilizcesi ya da en güzeli mümkünse Almanca cası iyi birisini bulacaksınız. Alman Auto Bild e yazacaksınız. Gelip aracın resmini çekip Almanya da büyük bir haber patlatacaklar. Bmw Almanya da rezil olacak. Bu büyük hatadan dolayı , Size aracın sıfırını bile verirlerdi.
    Hakkısınız üstadım aklımda bu düşüncede var. Sonuçta hepimiz can taşıyoruz en ufak kaza bize olduğu kadar karşı tarafa da zarar verecek. Trafik kazaları biryere uçmazsan en az iki araçla maddi manevi ve hatta can kaybıyla sonuçlanıyor

Senior Member
    Araç size teslim edilmeden önce Son Kontrolü = PDI ı yapılır (Pre Delivery Inspection) Bu sırada normalde aracın lifte alınması ve yürüyen aksamına bakılması gereklidir. Ama Türkiye de bunu yapmazlar. Yağına suyuna bakar gönderirler. Sonra distribütöre 70 euro PDI faturası gönderirler. Yani sizin araç PDI da lifte alınsaydı eksik parçları iyi bir göz görebilirdi.
    2006 yılında Antalya Kosifler e E36 M3 ümün baskı balatasını değiştirmek için bırakmıştım. Araç son üretimlerden ve 1999 modeldi. Baskı balatası değişti. Teste çıkmışlar. Servis çalışanı Doğan Berçin aracı Kosifler in az ilerisinde yolun kenarında park edili su tankerine vurmuş. Araç pert oldu (Tabiki sonradan topladılar ve daha 2 hafta önce Ankara dan satılıkdaydı)
    Neyse uzatmıyım, araç için bana 45.000 TL vermeyi teklif ettiler. Ben de aracı 50 ye aldığımı ve 2 bin masraf ettiğimi söyleyip 52.000 istedim. O 7 lirayı bana vermediler. O zamandan beri Kosifler in kapısından içeriye girmem.
    Servis müdürleri Tevfik Erdem in servis politikası şudur. Her yapılacak işlemin bir süresi vardı. Mesela teker bilyası değişecek ve işlemin süresi 20 AW = 2 saat (1 AW = 6 dakikadır) Eğer siz servis elemanı olarak bilyayı 1 saatte değiştiriseniz, bu işi 10 AW de bitirmiş olursunuz. Tevfik size her ay belli bir AW yi doldurmanız karşılığında söz verdiği maaşı verir. Atıyorum 2500 TL yi 1500 AW karşılığında veririm der. Siz o ay 1500 AW lik iş yapıp bunu 1000 AW süresinde tamamlarsanız hem Kosifler fazladan 500 AW müşteriye fatura eder. Hem de siz kalan 500 AW lik kalan kısımda başka iş yaparsınız. Ama 1500 ün altında kalırsanız asgari ücrete talim edersiniz.
    Anlıyacağınız PDI yapan eleman da rahat çalışamaz. Bir an önce işi bitirip AW yi doldurmak zorundadır. Müşteri de Alman ın belirlediği işçilik saatini ödemek zorunda kalır. Kosfiler ise 10 AW lik işi 5 AW süresinde yaptırır, müşteriye 10 AW fatura eder, kalan da cebine girer. Yine olan Türk Bmw kullanıcısına olur. Servis elemanının PDI sırasında aracı lifte alıp güzelce inceleme vakti olsa zaten bu konuyu hiç başlatmamış olacaktınız.

Aracımın eksik parçalarını şase dahil videoya aldım, aynı şekilde başka bir 520i araçta vardı onunda lifte kaldırdık ve onda bu parçalar vardı. Her iki videoda elimde mevcut. Daha sonra kosiflere gittim servis müdürüyle beraber aşağı indik ve servis bölümünde denk gele araçları lifte kaldırdık. Karşılaştığımız manzara o araçlarda da bu parçalar yoktu. 520i den tutun da 520d kazar farklı araçlarda bu tespiti yaptık. Benim anlamadığım bu şimdi normal bişiy mi? Yani adı üstünde viraj denge kolu, araç virajda dengeyi sağlamadı için işlev gören parça. Şaşkınlık içindeyim. Firmaya gideceğimden tespit yapacağımdan haberleri yoktu, aynı parçaların eksik olduğu montaj noktalarına baktım çamur bağlamış gerçekten de eksikti. Yeni sökülmüş gibi değildi. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar var mı acaba?

Hocam servis bu parçalar için size eksik mi yoksa normal bir durum mu dedi? Eğer başka araçlarda da varsa eksik değilde üretm yılı ve seriye göre takılmamış olma ihtimali ortaya çıkıyor
    2F2F Mazisi..

Servis normal durum dedi ama çevremde kime bahsetsem anormal bulup bu parça zaten süratli viraj almada aracın dengesini sağlamak başka bir amacı yok diyor. Adı üstünde viraj denge kolu.

Bu kol öndeki denge çubuğu ise servis aracın şasisini girip yok diyorsa hukuksal olarak yapabilecek birşey yok. denge çubuğu tüm araçlarda olan bir aksesuar değil
    2F2F Mazisi..