Senior Member
    Aracın şasesini "bmwfans.info" ya girip "REAR AXLE" seçip parçayı tesbit edip bize resmini yükleyin lütfen.

Member ondrgnc Üyenin Avatarı
    Bizde eksik olan arka viraj denge çubuğu, bu çubuğun bağlandığı Z kollar ve Z kolların kapakları.

Özel servis şaseden kontrol ettiğinde araçta takılı olarak gördü ama kosifler bu bilginin görünemeyeceğini söylüyor. Yani bu kol normalde standart M pakette olmalı mı olmamalı mı? Bu parçalar M olsun olmasın BMWlerde olmalı mı olmamalı mı? Bu soruların cevabını merak ediyorum. Yukarıda da yazdığım gibi bence ve sorduğum görüş aldığım herkes bu arka viraj denge kolu aracın virajda savrulmamasını, yol tutuşunu ve dengesini sağlayan kol. Bu sebeple herkes olmalı, öyle şey mi olur diyor. Bmw ise olmamasının sebebini biz zaten araca sistemler ekledik, sensörler aracın ağırlık merkezini ayarlıyor ve bu kola artık ihtiyaç duymuyor diyor. Bu cevap yeterli mi onuda bilmiyorum ama o zaman şu soruyu soruyorum “Benim araç son sistem, sensörlerle araç ağırlık merkezine göre dengeyi sağlıyor, peki en akıllı ürettiğiniz 2016 bu benim araçta aynı yıl üretilen, kameraya çektiğim ve arka viraj denge kolu, z kolu olan bu araç daha mı akılsız, sistemsel olarak donanımsız”

Yani bu kol olmaması normal mi anormal mi bunu öğrenmek istiyorum aslında.

Siteyi kurcaladım ama şasesini tam olarak nereye yazacağımı bilemedim. Birkaç bölüme girdim ama olmadı.

Kendi aracımın ve başka bir aracın videolarını çekmiştim. 2 Videoyu da Youtube ekledim. Parçaların tespiti için güzel bir video oldu. Linkler aşağıdadır.

Bizim aracın şase numarası: WBA5A1101GG731719

Diğer aracın şase numarasını ve plakasını video üzerinden kırptım. Almanla ile görüşmeye geçersem o aracında şasesini paylaşırım.

İlginiz için teşekkür ederim.

YOUTUBE LİNKLERİ:

Bizim aracımız:

Diğer 2016 520i araç:

Son düzenleyen ondrgnc, 16-Şubat-2018 saat 11:58. Sebep: Linkler hatalıydı

Senior Member
    Aradığınız bilgiye "Realoeom.com" da ulaştım. Açıklama tam olarak şu şekilde : "For 518d, 520i, 520d and 520dx models with basic chassis and suspension, the anti-roll bar on the rear axle can be omitted due to driving dynamic characteristics "
    Türkçesi " Sürüş dinamikleri karekteri açısından standart yürüyen aksam ve süspansiyon sistemine sahip 518d,520i,520d ve 520dx de arka aksdaki Anti-roll bar (Yani viraj demiri) çıkarılabilinir veya atlanabilir.
    Bildiğini üzere aracınız M Paket olmasına rağmen büyük ihtimalle çok sert olmasın diye standart süspansiyon ile istemişsiniz. (opsiyon Kodu : 225 Standard Suspension)
    Bmw de bu motorlarda standart süspansiyonlu bu modellerde arka viraj demirini gereksiz bulmuş.
    Aracınızın fabrika çıkış opsiyon dökümü :
    http://bimmer.work/vin/62af97888f04f...3ca66668751d7/
    Arka viraj demiri ile ilgili açıklama:
    http://www.realoem.com/bmw/enUS/show...diagId=33_1547
    Yine de bu parçanın olmayışının sürüşünüzü tehlikeye attağını düşündüğünüzü Borusan a iletebilirsiniz. Bir ihtimal Almanya müşteri memnuniyeti açısından size parçaları ücretsiz temin edebilir. Aracın opsiyon listesinde "M Sport Suspension" olsaydı bu parçalar direkt takılı olarak gelecekti. İkinci aracın opsiyon listesinde M Süspansiyon mevcut olmalıki onda viraj demiri var.
    Kolay Gelsin.

Detaylı bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Aracı alırken aslında süspansiyon sert olmasın gibi bir talebimiz olmamıştı. 520i M Sport paketi istiyoruz demiştik deraylı paket içi olaylara girmemiştik. Bu durumda anladığım bu denge kolu eksikliği sürüşü tehlikeye atacak parça değil doğru mudur? Sürüşte süspansiyonun biraz sert olmasını sağlıyor?

Keyifli forumlar dilerim

Senior Member
    Bu olay Borusan ve Türkiye yolları ile alakalı. E46 dan sonra Bmw run-flat lastik kullanmaya başladı. Run Flat zaten sert, üstüne bir de M Süspansiyon ve 18-19 jantlar eklenince araçlar iyice konforsuz oldu. Türk Bmw alıcısı sertlikden şikayet etti. Hem spor koltuk, m Body kit olsun hem de konforlu olsun istedi. Bu olay üzerine (Spor Süspansiyon İptali) opsiyonu çıktı. Bmw nin de işine geldi. M Paket parasını müşteriden aldı. Hem araçlara standart-amortisör ve yay taktı. Hem de sizin örneğinizdeki gibi viraj demiri takmaktan kurtuldu. Maliyeti düşürdü. Faturanızda ( süspansiyon iptali )gibi bir yazı olmalı.
    Video ya koyduğunuz diğer araç sanırım M süspansiyona sahip. Lastik ebadı da aynı ve km ler birbirine yakın ise sizin araçla sertlik farkını o araçta anlarsınız. Büyük ihtimalle o araç sizinkine göre yere daha yakındır.

Senior Member
    Alıntı ondrgnc Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    2016 yılında Antalya Kosifler Oto A.Ş.den almış olduğumuz aracı dönüşlerde kontrolü kaybettiği ve yolda durmadığı için servise götürdüğümüz halde çözüm bulamamışlardı. Halbu ki çözüm çok basitmiş, üretim aşamasında aracımıza arka viraj denge çubuğu, z rot kolları ve kapaklarını takmamışlar. Şans eseri bu parçaların takılmadığını fakat şase verip sorgulattığımızda araca takılmış olarak çıktığını gördük. Olayı Kosiflere ve bugün de Borusana şikayet olarak mail yoluyla bildirdik. Dönüş oldu mu diye sorarsanız olmadı, küçük bir geri dönüş maili, sizi aradık ama ulaşamadık. Bu mudur arkadaş markanızın arkasında duruşunuz? Tamam üreten siz değilsiniz Almanya ama aracın arkasında hiç mi durulmaz? Nasıl akla mantığa hizmettir? Bu araç fabrikadan çıkarken hiç mi kontrol etmezsiniz? Küllük değil ki atlayasın? Hadi farketmedin çıkışını yaptın, bizde aldık kullandık. Ya kaza yapsaydık? Kaç BMW alan aracı lifte kaldırıp arka denge çubuğuna bakmıştır? Markanıza güvenip bu araçları kullanıyoruz, kendi canımız yetmiyor çocuklarımızı bindiriyoruz.

En kısa zamanda olayı rapor altına alıp Almanyaya bildirmek üzere olayın takipçisi olacağız. İnsana en çok dokunan servis bakımlarını euro üzerinden hesaplayıp tahsil etmek güzel ama kendi hataları olduğu halde oluşan ayıbı çözmeye çalışmamaları.

Bu araçla kaza yapmış olsaydık sonuçlarını düşünebiliyormusunuz? BMW gibi bir marka bu hatayı nasıl yapar?

Not: Bu bahsi geçen parçalar aracımızda mevcut değildir, montaj yapılması gereken bölümler tertemiz fabrika boyası dahi bozulmamıştır. Yani sonradan sökülme ihtimalini akla getirmeyecek kadar tertemizdir.
    Merhabalar,aynı araç bendede var tüm yazılanlara hızlıca göz gezdirdim anladığım bu parça elektronik sistemler çalıştığı için çok da gerekli değil doğru mudur?
    Öte yandan araç durmuyor derken neyi kastettiniz acaba?Benim de frenleme ile ilgili ciddi kaygılarım var,aracım henüz 6-7bin km arası ama frenleme olayı çok vasat ve ben bunu lastiklere yoruyorum.
    Öteyandan dönüşlerde kontrolü kaybediyor derken yüksek süratlerde arkasını bırakmasını mı kastediyorsunuz?

Ben şimdi Musluoğlunu aradım,durum normal diyor.

Bazı modellerde var,bazılarında yok diyor.Benim frenle ilgili şikayetime rot veya lastik tabanları çökmüş olabilir diyor,ki 2. daha uygun gibi.Benim araba Kosiflerde yatmış biraz...
    (ek)sh