Senior Member muratduran Üyenin Avatarı
    Alıntı Mehmet64 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaslar ben 2008 2012 arasi a4 yada a5 alacagim bu yag yakma sorunu hangi araclarda var benzinli modellerde mi otomatikte yada manuellerde fark ediyormu.dizel alsam onlardada varmi.
    Dizelde pek duymadim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Mercedes Benz W204 FL C180 Fascination 1.8 CGI 7Gtronic 2011
    Satılan: Audi A3 Sportback 1.4 TFSI S-tronic Attraction, 2010 (8P)

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Arkadaslar ben 2008 2012 arasi a4 yada a5 alacagim bu yag yakma sorunu hangi araclarda var benzinli modellerde mi otomatikte yada manuellerde fark ediyormu.dizel alsam onlardada varmi.
    160 HP 1.8 TFSI larda yağ yakma sorunu yoktur. Aracım 2011 1.8TFSI A5 ve yağ yakmıyor. Yaklaşık 8000km gibi bir aralıkta yağını değiştiriyorum okadar süre ve kilometrede yarım lt eklemiş oluyorum yani yağ yakıyor denilemez. Okadarcık eksiltme F30 kasa 320ied bmwlerde de var ona bakarsan.

A5 alıcaksan bahsettiğim 2. versiyon 1.8TFSI ları tavsiye ederim. 2.0 TFSI lardan çok daha az benzin yakıyor yağ da yakmıyor.

Alıntı erenboi Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    muthis gercekten.

2 ay once aracima yazilim guncellemesi geldi, motor sogutma sivisi devirdaim pompasi ile ilgili. ondan sonra 4bin km yaptim, arac gram yag eksiltmedi.
    Daha once de 10000 km`de 1 litre gidiyordu. Siz nasil bu kadar yuksek yag tuketimine giriyorsunuz? aracinizin KM`si kac?

Audi Ingolstadt ile yazismalarda 1000 km`de 1 litre ve uzerini normal karsiladiklarini soylediler. 1 depoda yag eksiltme olayi inanilmaz ve sinir bozucu.
    Yazılım güncellemesi nerede yapıldı Doğuşta mı? Ben de 2011 model A5 in ile yazılım güncellemesinden faydalanabilirmiyim?

Dizel alırsan 4 bakımdan 1.8 TFSI a göre zararlı çıkarsın:

1: Fiyat olarak aynı HP gücünde hemen aynı performans ve yakıt tüketiminde araca en az + 40 bin tl fazladan vermiş olursun.

2: Fazla verdiğin tutarı satarken kuruşu kuruşuna geri alman imkansız A5 te.

3: Aynı model sene kilometrede 2. el bir dizel A5 2. el benzinli bir A5 e göre çok çok daha hor kullanılmış olma ihtimali çok daha yüksek ve genellikle orjinal kilometresi en az 1.5 2 katı olacaktır benzinlinin.

4: TDI larda devirdaim içeride ve bir çok parça içeride araç önceden hararet görmüşmü devirdaim değişmişmi vs TFSI da dışardan el feneriyle inceleyerek anlarsın TDI da anlayamassın.

5: Multitronik Audilerde ciddi şanzıman arızaları ve yüksek maliyetler söz konusu...Manuel vites bir 1.8TFSI bulursun ama manuel vites bir TDI bulman neredeyse imkansız. Manuel şanzımanda böyle bir arıza ve masraf riski yok. Şanzıman yağı castrol 75w80 ve fiyatı da uygun....vs vs...

karar senin...

Junior Member
    110.000 km a5 3.0 tdi manuel arac kullandim, 1 litre bile yag yakmadi.

Senior Member
    A5 ilk çıktığı senelerde İstanbul galerilerde bir tane mavi 6 ileri düz A5 3.0 tdi vardı. Herhalde 2008-2009 olmalı. Almayı çok istemiştim. Ama sonrasında o kadar güçlü bir aracın düz viteste zor olacağını düşündüğümden vaz geçmiştim. Galeri test yaptırmıyordu.
    Sonuçta 245 beygir ve 500 nM di sanırım. Spor kullanımda sürekli vites değiştirmek isterdi diye düşünmüştüm. Audi nin hiçbir 3 litre motorunda kronik yağ yakma olayını duymadım.
    Rengi de Estorile yakın bir maviydi.

Senior Member Muss@ Üyenin Avatarı
    Alıntı moonlightblue Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    160 HP 1.8 TFSI larda yağ yakma sorunu yoktur. Aracım 2011 1.8TFSI A5 ve yağ yakmıyor. Yaklaşık 8000km gibi bir aralıkta yağını değiştiriyorum okadar süre ve kilometrede yarım lt eklemiş oluyorum yani yağ yakıyor denilemez. Okadarcık eksiltme F30 kasa 320ied bmwlerde de var ona bakarsan.

A5 alıcaksan bahsettiğim 2. versiyon 1.8TFSI ları tavsiye ederim. 2.0 TFSI lardan çok daha az benzin yakıyor yağ da yakmıyor.

Yazılım güncellemesi nerede yapıldı Doğuşta mı? Ben de 2011 model A5 in ile yazılım güncellemesinden faydalanabilirmiyim?
    1.8 TFSI'larda kronik yağ eskiltme sıkıntısı vardır. Ortalıkta zibil gibi yağ eksilten 1.8'ler mevcut. Sizin aracınızda olmayabilir, nadir de olsa olmayabiliyor.
    Audi A4 B8 2.0 TFSI Quattro S line S tronic // APR Stage 2 - 290 HP/470 NM - OEM Çift Susturucu Egzoz & Difüzör - OEM 3.0 TDI FMIC - Spor Katalizör (HFC) - RS4 Ön Panjur

Member

Yazilim sadece 2011-2014 arasi satilan 2.0TFSI- 211ps motorlar icin gerekliydi, geri cagirdilar zaten.
    birebir yag ile iliskisi oldugunu zannetmiyorum. Ama ECU sonucta herseyi kontrol ediyor. bazi arkadaslardaki gibi "parca" problemi sebebiyle olabildigi gibi (ki bu durumda asiri yag tuketir); bazi durumlarda Audi kendisi motorun yag yakmasini istiyor.
    Benim durumumda, pompanin gerektiginden asiri calismasi, yanma riskini doguruyordu. Bunu yazilimla "kontrol" ettiklerini soylediler.
    motor yazilimin guncellenmesi, sorunu cozmeyebilir

Bu arada aracin yag yakiyor. 8bin km`de yarim litre yag yaktigini soylemissin. Bu da yeterli.

Ben en son yag doldurdugumdan beri 6bin km yaptim, yag tam seviye halen. Buna yag yakmiyor diyebiliriz. Yazilimdan once 6bin km`de 1 litre eksiltirdi. Bagajda 1 litre bulunur zaten her zaman.

Bu sebeple 2.0tfsi yerine 1.8tfsi tercihi yapilmaz benim fikrime gore. Varsa alim gucun, 2.0 litre ve ustune quattro alirsin ki aracin DNA`sini sonuna kadar hissedebilirsin.
    Gecen haftasonu quattro sayesinde kar-buz karisimi yolda ciddi bi kazadan kurtuldum mesela

Yazilim sadece 2011-2014 arasi satilan 2.0TFSI- 211ps motorlar icin gerekliydi, geri cagirdilar zaten.
    birebir yag ile iliskisi oldugunu zannetmiyorum. Ama ECU sonucta herseyi kontrol ediyor. bazi arkadaslardaki gibi "parca" problemi sebebiyle olabildigi gibi (ki bu durumda asiri yag tuketir); bazi durumlarda Audi kendisi motorun yag yakmasini istiyor.
    Benim durumumda, pompanin gerektiginden asiri calismasi, yanma riskini doguruyordu. Bunu yazilimla "kontrol" ettiklerini soylediler.

Bu arada aracin yag yakiyor. 8bin km`de yarim litre yag yaktigini soylemissin. Bu da yeterli.

Ben en son yag doldurdugumdan beri 6bin km yaptim, yag tam seviye halen. Buna yag yakmiyor diyebiliriz. Yazilimdan once 6bin km`de 1 litre eksiltirdi. Bagajda 1 litre bulunur zaten her zaman.

Bu sebeple 2.0tfsi yerine 1.8tfsi tercihi yapilmaz benim fikrime gore. Varsa alim gucun, 2.0 litre ve ustune quattro alirsin ki aracin DNA`sini sonuna kadar hissedebilirsin.
    Gecen haftasonu quattro sayesinde kar-buz karisimi yolda ciddi bi kazadan kurtuldum mesela
    Zaten vw grubu audiye önden çekişli araba üretmeyi dayatıyor (ortak platform ısrarı nedeniyle). Audi mühendisleri arkadan çekişli üretmek istiyor ama izin vermiyorlar. O nedenle quattroya yükleniyorlar. Bu açıdan quattro büyük nimet. Fırsatı olan quattro almalı bence de.

Mercedes Benz W204 FL C180 1.8 CGI Fascination

8000 km yi 1 yıla yakın sürede yapıyorum eklediğim yağ yarım lt yi bulmuyor bile beni rahatsız etmiyor bagajda da yağ falan taşımıyorum. Bu durum zaten audinin kitapçığında normal bir durum olduğu yazılmış. Neyse bilgi için teşekkürler.

2.0tfsi tercih etmememin asıl sebebi manuel vites bulamamış olmam vede benzin tüketiminin çok daha fazla olmasıydı.

Ben yazılımı güncellettirmek istersem Doğuş bunu yaparmı geri çağırma adı altında ücretsiz olarak. Sanırım Audinin yazılımını Doğuş dışında hiç bir servis güncelleyemez doğrumudur?

8000 km yi 1 yıla yakın sürede yapıyorum eklediğim yağ yarım lt yi bulmuyor bile beni rahatsız etmiyor bagajda da yağ falan taşımıyorum. Bu durum zaten audinin kitapçığında normal bir durum olduğu yazılmış. Neyse bilgi için teşekkürler.

2.0tfsi tercih etmememin asıl sebebi manuel vites bulamamış olmam vede benzin tüketiminin çok daha fazla olmasıydı.

Ben yazılımı güncellettirmek istersem Doğuş bunu yaparmı geri çağırma adı altında ücretsiz olarak. Sanırım Audinin yazılımını Doğuş dışında hiç bir servis güncelleyemez doğrumudur?
    Audi yetkili servislerinin hepsi günceller muhtemelen. Bu arada 2.0 tfsi ile 1.8 tfsi arasında belirgin bir yakıt tüketimi farkı olacağını sanmıyorum. Belki çok düşük hızlarda 1.8 bir tık daha tasarruflu olabilir ama yüksek hızlarda iş tersine döner.

Mercedes Benz W204 FL C180 1.8 CGI Fascination