Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaşlar,

Bu sabah geçen yıl orjinal 64000kmde almış olduğum şuan 74000km de olan 1.8T A5 imin yakıt filtresini değiştirdim.

Netteki yabancı forumlarda 60000km olarak değişimi tavsiye edilirken Doğuş lifetime demişti. Fakat zamanla tortu kum vs tutan kağıttan bir filtre hele benzinin sürekli aşındırdığı filtre asla lifetime olamaz.

TFSI larda bu filtre arka koltuğun sağ tarafında yer alıyor ve içeriden erişim sağlanıyor.

Filtreyi orjinal VW Group olarak Doğuştan almıştım. Benzin pompası ile üst ince beyaz daire şeklindeki kapağı arasındaki contayı da hatta plastik kapağı da değiştirdim. Onları da Amerika'ya gittiğimde ordan orjinal almıştım =).

Aslında bu işlemde 2 adet olan koltuk klipsleri esniyor ve eskisi kadar sıkı tutmaz hale geliyor onları da değişirmek faydalı olur. Bunları almaya unutmuş olsam da bunlar sonradan da hiç alet gerekmeden elle bile kolayca değişir.

Gelelim montaja...Fazla resim yok ama neyse...Arka koltuğu fazla zorlamadan tatlı tatlı defalarca yoklayarak yukarı doğru çekip çıkarıyorsunuz. Sağ ve soldaki oturulduğu noktaların tam ortasından çekmeye bakın çekerken zorlamayın ki koltuk yamulmasın....

Sonra sağ tarafta pompanın üst korumasındaki 3 adet yıldızlı vidayı söküp bardaklığa atın.

Eğer el süpürge makinanız varsa çok iyi olur sökmeden pompa üstündeki tozu çekersiniz araba toz içinde kalmaz.

Sonra pompa üstündeki plastik halka kapağı 180 derece açıyla olarak şekilde uçlarından tornavida çekiçle vurarak açacaksınız. Ama bu kapağın zaten yenisini alıp değiştirecekseniz bu parçayı ısıtılmış bıçakla kesip te çıkarabilirsiniz. Ben yeni aldığım parça orjinal Audi de olsa hatalı olur uymaz vs vs gibi düşükte olsa ihtimallere karşı düzgünce hasar vermeden çıkardım.

Bu kapağı her dişe teker teker tatlıca vurarak çıkarmam 1 saat gibi bir süre aldı sert vurmak istemediğim için.

Bu işlemi yaparken pompa üstüne takılı hortumu alttaki klipsine basarak çıkarıp içindeki benzini bir damla bile sıçratmadan bir torbaya boşaltıp tekrar geri taktım sonra. Bu sırada depo kapağını da basıncı almak için açıp kapattım.

Sonra pompayı çevirerek çıkarıyorsunuz. Yeni filtreden çıkan 3 tane dondurma çubuğu gibi parçayı filtrenin pompaya takılı olduğu klipslerin olduğu kanallara takıyorsunuz pompanın tırnakları kalkıyor filtre kendiliğinden çıkıyor. Tabi sökme işleminde deponun ağzına büyük naylon sermek lazım ki bu çubuklar yada başka birşey içeri düşmesin.

Yeni filtrenin üstüne kutudan çıkan yeni oringi takıp yuvasına oturtuyorsunuz. Klipsli olan şeffaf hortumu da eski filtredeki gibi yeni filtreye takıyorsunuz. Topraklama kablosunu da yeni filtrenin demir kısmına takıyorsunuz.

Önce filtreyi pompaya sonra ikisini bir içeri alıyorsunuz. Bmwlerde önce pompa girer şamandatı pompaya pompa içerdeyken takardım yer darlığından çok şükür Audilerde yer geniş.

Filtre pompaya 2 tane çelik ayaktan takılırken kablolar ve şeffaf hortum pompa ile çelik ayaklar arasındao olmalı ama sıkışmamalı.

Pompayı pozisyonlayıp takmadan önce pompanın yayını ve çubuğunu bastırıp saat yönüne çevirmeyi denemek lazım çünkü yarım tur çevrilince kitleniyor sökerken ters yöne dönebiliyor.

En son pompayı takarken yeni depo contasını taktım ve pompayı oturtmadan 2 tane kalın elektrik kablosunu parmağımla içeriye verdiğime emin olduktan sonra yerine oturttum.

Vidalı plastik kapakta ilk başta işaretli olan yere mümkün olan en yakın yere kadar sıkmak gerekiyor.

Tüm TFSI sahiplerine benzin filtrelerini düzenli değiştirmelerini tavsiye ederim.

Birkaç hafta önce de sızdırmaya yeni başlayan devirdaimi İngitreden orjinal Audi olarak getirtip değişirmiştim onu da başka bir konuda anlatacağım.
    Eklenen Resimler

Junior Member
    Parça kodlarını eklerseniz sevinirim.

Senior Member
    Ruslar video lu anlatmışlar. https://www.drive2.ru/l/1947699/ , Çıkan filtreyi ortadan kesip kesitine balktınız mı ? Kapkara mıydı ?

Alıntı durangox Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Parça kodlarını eklerseniz sevinirim.
    Benzin filtre değişimi sırasında sökerken hasar aldıkları için ayrıca gereken parçalar...

*** Koltuk klipsi 4L0886373 (2 adet)
    *** Benzin Pompası Contası 4F0919133B (1 adet)
    *** Benzin pompasının vurmalı açılan plastik kapağı 4F0201375 (1 adet)

Ben bu listelediğim parçaların hiç birine hasar vermeden filtreyi değiştirmeyi başardım fakat yinede önceden bu parçaları orjinal vwgroup olarak alıp tedbir amaçlı değiştirdim.

Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ruslar video lu anlatmışlar. https://www.drive2.ru/l/1947699/ , Çıkan filtreyi ortadan kesip kesitine balktınız mı ? Kapkara mıydı ?
    bende tam bu siteyi inceledikten sonra değişime kendim giriştim zaten. filtre kesilecek gibi değil çok sert bir plastik kabuğu var hiç uğraşmadım.

Member computeredi Üyenin Avatarı
    güzel anlatmışlar í*½í±í*½í±

Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ruslar video lu anlatm��lar. https://www.drive2.ru/l/1947699/ , ��kan filtreyi ortadan kesip kesitine balkt�n�z m� ? Kapkara m�yd� ?