Senior Member
    Alıntı eksh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaş anlamadığım şey şu;marka aynı,aynı araç ve aynı talimatlar.Nasıl farklı işlem yapıyorlar.
    Ben değişelim dediğim zaman bile biz önermiyoruz demişti servis danışmanı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Ben 2 kere dogusa 1 kere senyildiza sormustum 2 sene once israrla degisim yok dediler.Gecen hafta aradim fiyat sordum yine yok inermiyoruz dedi.Ben almanya audi ile konustum degistircem deyince 170 tl 2 litre sanz yagi + 35 tl sanz yag filtresi + 130 tl iscilik toplam 325 tl fiyat cikardilar hemen.

Bu isten para kazanacakken neden degismezler cidden anlasilir degil.zaten garantisi bitmemis araclarinkini ucretsiz , garantisi bitmis ama bakimlari serviste yapilmaya devam etmis araclari iyi niyet kapsaminda 300 500 tl alarak degistiriyorlar.

Cok guzel kafa yasiyorlar ama kimse cozemedi nasil bi kafa oldugunu bunlarin.Benim arac 114 bin km de.onumizdeki ay gidip degistiricem az toparliyim kendimide.

Galaxy S7 EDGE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2012 Audi A3 1.6 Tdi 140 HP 290 NM S-Tronic Ambition

RS3 BODY KIT~Custom diffuser ~ ZENEC 3131D MMI ~ Powershop S-Tronic Software ~ Remmaped By Powershop ~RS3 mirror ~ TFSI Look Exhaust ~ Koni STR.T ~ Stgx Spacer ~ Eibach 3.5 Pro kit ~ RS3 SPOILER ~

Senior Member
    Alıntı erdi_89 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben 2 kere dogusa 1 kere senyildiza sormustum 2 sene once israrla degisim yok dediler.Gecen hafta aradim fiyat sordum yine yok inermiyoruz dedi.Ben almanya audi ile konustum degistircem deyince 170 tl 2 litre sanz yagi + 35 tl sanz yag filtresi + 130 tl iscilik toplam 325 tl fiyat cikardilar hemen.

Bu isten para kazanacakken neden degismezler cidden anlasilir degil.zaten garantisi bitmemis araclarinkini ucretsiz , garantisi bitmis ama bakimlari serviste yapilmaya devam etmis araclari iyi niyet kapsaminda 300 500 tl alarak degistiriyorlar.

Cok guzel kafa yasiyorlar ama kimse cozemedi nasil bi kafa oldugunu bunlarin.Benim arac 114 bin km de.onumizdeki ay gidip degistiricem az toparliyim kendimide.

Esasında yağı değiştirmek sorunlu iş.Değiştiğin zaman yukarda arkadaşın yaşadığı sıkıntıları da yaşabilirsin.
    Ama gene de bunun bir usülü var ve uygulanmalı.
    114 bin km de kardeşim bu işi yapmak cesaret istiyor,yukardaki sıkıntıları sende yaşamayasın sakın.

(ek)sh

Senior Member
    Alıntı eksh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Esasında yağı değiştirmek sorunlu iş.Değiştiğin zaman yukarda arkadaşın yaşadığı sıkıntıları da yaşabilirsin.
    Ama gene de bunun bir usülü var ve uygulanmalı.
    114 bin km de kardeşim bu işi yapmak cesaret istiyor,yukardaki sıkıntıları sende yaşamayasın sakın.

Benin korktugumda o iste.Ama su dar var abi.Km elbette onemli ama ben kullandigi yag ve yag filtresinden kaynaklandigini dusunuyorum.Yag filtresi zaten yan sanayi belli.

Kendi aracim icin konusayim(a3) kaputu actiginda panjurun ustunde hangi tip sanz yagi kullanilmasi gerektigini yaziyor.Castrol'un urettigi ve sadece servislerde olan bir yag.Audi almanya bile soyleyemem hangi yag oldugunu demis.

Yağ'dan yağ'a icerik olarak fark var ve bu islerin mutlaka yetkili serviste yapilmasi gerektigini dusunuyorum.Cunku eski yağ'i vakum ile komple cekiyorlar.Arkadasin sanz yağ'i nasil degistirildi tam bir muamma.

2012 Audi A3 1.6 Tdi 140 HP 290 NM S-Tronic Ambition

RS3 BODY KIT~Custom diffuser ~ ZENEC 3131D MMI ~ Powershop S-Tronic Software ~ Remmaped By Powershop ~RS3 mirror ~ TFSI Look Exhaust ~ Koni STR.T ~ Stgx Spacer ~ Eibach 3.5 Pro kit ~ RS3 SPOILER ~

Senior Member
    Ben bu işi geçen sene yaptım. Araç A6 ve 59.000 km de idi. ZF Türkiye ye mail attım, Mertan Oto ya yönlendirdiler. Kanalda iken alt korumayı söktüm. Şanzıman etiketinin resmini gönderdim. 6 HP 19 kodlu şanzımandı. Mertan Oto ZF Lifeguard 8 yağının doğru yağ olduğunu söyledi. Filtran marka şanzıman filtresini ( Alman Malı) ve ZF LG 8 yağı satın aldım. Usta arkadaşımla değiştirdim. 7 bin km oldu tık yok allah a şükür. Marka olarak Üzerinden çıkan fabrikasyon filtre ile 1-1 aynı filtre
    idi .
    Aracınızın şanzıman yağını ve filtresini Mertan oto dan öğrenebilirsiniz. ZF nin orjinal yağını satıyorlar . Değişim servisleri var mı bilmiyorum.

Senior Member muratduran Üyenin Avatarı
    60 binden daha geçe kesinlikle bırakmayın yağ değişimini. 100 bin km ve üstünde araç aldıysanız ve şanzıman yağının doğru zamanda değiştirildiğini kesin olarak bilmiyorsanız da asla bir daha şanzıman yağı değiştirmeyin. Bu ısın Algoritması bu

Mercedes Benz W204 FL C180 1.8 CGI Fascination
    Mercedes Benz W204 FL C180 Fascination 1.8 CGI 7Gtronic 2011
    Satılan: Audi A3 Sportback 1.4 TFSI S-tronic Attraction, 2010 (8P)

Member
    şanzıman yağının ya düzenli olarak değiştirilmeli ya da eğer düzenli değiştirilmemişse hiç değiştirilmeye çalışılmamalı (gittiği yere kadar gitmeli).
    düzenli şanzıman yağı değiştirilmediyse, zamanla dişlilerin vs'nin aralarına sıkışan çapaklar ya da başka türlü kirleri yağ değişimi sırasında hareket ettirirsiniz. özellikle klasik yağ değişiminde şanzımanın içerisinde hatırı sayılır miktarda eski yağ kalır. yağ değiştirme bu daha önce biryerde sıkışıp kalmış ama pek de sorun çıkarmayan parçacıkları alabora ettiği için bu kir/parçacıklar gider biryerlere yapışır ya da tıkar ve soruna neden olur. O nedenle yüksek km araçlarda sadece yağ değişimi değil de vakumla sistemdeki eski yağın tamamının çekilmesi, araca yeni yağ konulması bir kaç yüz km sürüldükten sonra yağın tekrardan vakumla taamının çeklmesi ve yeni yağ konulması öneriliyor yabancı forumarda. bu yazdıklarım audi şanzımanlarına özel değil, genelde otomatik şanzımanlara yönelik uygulamalar.
    2016 A4 AVANT 1.4 TFSI DYNAMIC

Junior Member
    Sonuç Gürcistan gidiyorum 1500 TL komple şanzıman buldum değişip geleceğim oradaki usta hatta isterseniz 8 ileri şanzımanda takabiliriz dedi beyinleride degistirirsek mantigimada yattı

Senior Member muratduran Üyenin Avatarı
    Şanzıman ve beyin değiştirmek yeterli olmayabilir. Aracın tüm mekanik aksamı da ona uyumlu olması gerekir bence. Durduk yere başına iş alma hocam.

Mercedes Benz W204 FL C180 1.8 CGI Fascination
    Mercedes Benz W204 FL C180 Fascination 1.8 CGI 7Gtronic 2011
    Satılan: Audi A3 Sportback 1.4 TFSI S-tronic Attraction, 2010 (8P)