Junior Member
    Merhabalar aracımı yeni aldım a4 2006 tfsi quatro 200km oldugu için şanzıman yagınıda değişeyim dedim mobil 1 litresi 40 tl olan şanzıman yağı aldım ve degiştim değişimden sonra araç 1 nci vites ten 2 nci vitese geçerken küt diye vuruyor 4 gündür araç sanayida o ustada bu ustaya biri yazılım diyor biri kavrama diyor herkez bişeyler diyor işi bilen ustada yok kaldım öyle böyle birşeyle karşılaşan oldumu hiç

Senior Member muratduran Üyenin Avatarı
    Alıntı levent0119 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Merhabalar aracımı yeni aldım a4 2006 tfsi quatro 200km oldugu için şanzıman yagınıda değişeyim dedim mobil 1 litresi 40 tl olan şanzıman yağı aldım ve degiştim değişimden sonra araç 1 nci vites ten 2 nci vitese geçerken küt diye vuruyor 4 gündür araç sanayida o ustada bu ustaya biri yazılım diyor biri kavrama diyor herkez bişeyler diyor işi bilen ustada yok kaldım öyle böyle birşeyle karşılaşan oldumu hiç
    Büyük yanlış yapmışsınız. Şimdi durum şu, şanzıman normalde belli aralıklarla yağ değişimi ister (genellikle 60 bin km). Ancak eğer bu ihmal edilirse yağın yağlama özelliği gittikçe azalır, şanzımanda sürtünme ve kılcal deformasyonlar oluşur. Tabi iyice balçıklaşan şanzıman yağı bu kılcal çiziklere bir miktar yama yapar. Böylece yaşlı aracınızın şanzımanı artık ipeksi çalışmaz ama işte bir şekilde idare eder. Siz bu halde şanzıman yağı değişince ise balçıklaşmış yağın perdelediği kusurlar gün yüzüne çıkar ve geri dönüşü olmaz. Ya böyle vuruntulu kullanacaksınız ya da revizyon yapacaksınız.

Mercedes Benz W204 FL C180 1.8 CGI Fascination
    Mercedes Benz W204 FL C180 Fascination 1.8 CGI 7Gtronic 2011
    Satılan: Audi A3 Sportback 1.4 TFSI S-tronic Attraction, 2010 (8P)

Member
    Yukarıda da belirtildiği gibi eğer rutin bakımları yapılmadıysa yüksek kmde bir aracın şanzıman yağının değiştirilmesi pek önerilmiyor.
    2016 A4 AVANT 1.4 TFSI DYNAMIC

Junior Member
    Geçmiş olsun
    bende aracımı aldığımda 185 bindeydi şu an 225 binde değiştirmeyi düşünüyordum usta bana değiştirme elimizde kalma ihtimali çok yüksek dedi bende değiştirmedim vites geçişlerinde sıkıntı yok fakat kalkışlarda vuruntu yapıyor. benden önceki sahibi değiştirmemiş sanırım 100bin km yol yapmıştır içindeki yağ ile belkide fazla patlayana kadar binceğim artık 1.8T multitronik 6 ileri

Junior Member
    şuan şanzumanı sktürüyorum bakacaklar 2 nci vites valfi olabilir dediler 1 saat içinde dönüş yapacak usta hadi hayırlısı insallah fazla bi rakam cikmaz

Senior Member
    Ben servise Erel'e gidiyorum.Arabayı yaklaşık 200.000 km de sattım,Audi servisi de değişim önermiyor.Periyodik olarak değişim olayı da yok yani... Belli bir km aralığı yok kısaca...
    (ek)sh

Senior Member
    Audi servisi önermiyor ama şanzımanı üreten ZF , 80.000 km vey 8 yılda bir değişim yapılmalı diyor.

Junior Member
    selenoid valf sorunluymus bunlar tek satilmiyor set halinde 7 tane satiliyormus ve fiyatı 2200 tl

Senior Member
    Alıntı eksh Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Ben servise Erel'e gidiyorum.Arabayı yaklaşık 200.000 km de sattım,Audi servisi de değişim önermiyor.Periyodik olarak değişim olayı da yok yani... Belli bir km aralığı yok kısaca...
    Almanya audi ye sordurttum ben kuzenim vasitasiyla.Sase no bile verdim kesinlikle 60 bin km de bir degismesi lazim demisler.

Galaxy S7 EDGE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2012 Audi A3 1.6 Tdi 140 HP 290 NM S-Tronic Ambition

RS3 BODY KIT~Custom diffuser ~ ZENEC 3131D MMI ~ Powershop S-Tronic Software ~ Remmaped By Powershop ~RS3 mirror ~ TFSI Look Exhaust ~ Koni STR.T ~ Stgx Spacer ~ Eibach 3.5 Pro kit ~ RS3 SPOILER ~

Senior Member
    Alıntı erdi_89 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Almanya audi ye sordurttum ben kuzenim vasitasiyla.Sase no bile verdim kesinlikle 60 bin km de bir degismesi lazim demisler.

Galaxy S7 EDGE cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Arkadaş anlamadığım şey şu;marka aynı,aynı araç ve aynı talimatlar.Nasıl farklı işlem yapıyorlar.
    Ben değişelim dediğim zaman bile biz önermiyoruz demişti servis danışmanı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    (ek)sh