Senior Member
    Arkadaslar selam,

Forumda biraz canlandirma olmasi adina yine bir izlenim/inceleme konusu acayim dedim.
    Sancili bir benzinli arac arama surecinden sonra (328i, audi a5, tt gibi adaylarin arasindan) S3 veya Golf R bakayim demistim. sonunda gecen hafta bir S3 bulabildim.
    Araca 2013 model. 49 bin kmde aldim. Renk olarak Amalfi White diye geciyor. Buzdolabi beyazi degil daha cok kirik beyaz gibi bir renk. Donanim olarak Bang&Olufsen ses sistemi, cruise, gunmetal jantlar var. Dogus oto'nun sanirim 2015 ve sonrasinda standart olarak ekledigi donanimlardan; cam tavan yok, on park sensoru yok, koltuk isitma yok. Zaten bu donanimlarin hic birini bang&olufsen'e degismem

ilk olarak tabii ki motordan bahsedeyim; Turkiyede benzin kalitesinin dusuk olmasindan dolayi 280 hp olarak gelmis. Daha sonra 285 yaptilar, 300 oldu ve su an makyajlisi 310 hp olarak geliyor. Fakat 280 olsun veya 285 hp olsun, teknik veriler ayni. dynoda da bu motorlarin 296 hp verdigini diger s3 sahiplerinden duydum. Motor cok canli, hizlanma hic bitmeyecekmis gibi hissediyorsunuz. 2.0 turbo bir motor icin guzel denebilecek bir sesi var. Dynamic moduna aldiginizda iceriye hoparlorlerden yapay bir motor sesi veriyor. seveni de var sevmeyeni de. bence guzel. Bir de direksiyon asiri sertlesiyor dynamicte. BMW'de bu kadar sert olmuyordu.
    Sanziman DSG 6 ileri (hadi stronic diyeyim). Vites gecislerine bir lafim yok, ama ZF8 de yabana atilacak bir sanziman degil. cift kavrama olmamasina ragmen D/S modlarinda DSG ile kapisir oyle diyeyim. ama manuel modda DSG cok daha iyi haliyle. ZF'ten farki, biraz daha mekanik eski arabalari andiran bir sanziman olmasi. ZF cok robotik kaliyordu. konfor severler icin ideal birsey bu tabiiki. Bu 6 ileri dsg sanziman makyajli modelde 7 ileri oldu bu arada.
    Quattro (haldex gen5) da eski S3'e gore gelistirilmis. eskisinde guc dagilimini %20ye kadar arkaya yapabilirken bunda arkaya %80'e kadar aktarim yapabiliyor duruma gore. Ama yine tabii ki onden cekis tabanli bir sistem. Bunun getirdigi avantaj, torsen quattro'ya gore yarim litre daha az tuketim. Makyajli S3'teki quattro icin yapilan yorumlar ise, aracin neredeyse arkadan itisli gibi hissettirdigi vs. yani makyajda haldex de yenilenmis.
    Toparlayacak olursak; makyajli s3 340 bin liradan piyasaya cikti, haydi biz de elimizdeki makyajsizlara 250-260 bin lira isteyelim diyenlere bunlari anlatirsiniz. cunku guzel degisiklikler var arada ( 310 hp motor, yenilenmis quattro, yenilenmis sanziman)

ic mekana gelirsek; on gogus, gosterge paneli, klima unitesi, vitesin oldugu kisim ve trimler BMW 1 ve 2 serisinden cok cok daha kaliteli. fakat bmw'de de kapi dosemesi ve kapidaki kol dayanan yerlerin deri kaplama olmasi daha guzel hissettiriyordu. koltuklar bmw'den daha rahat. oturma pozisyonu da bmw'yi aratmiyor. biraz asagida bunda da. bmwdeki joystick vites diye tabir edilen vites kolu bence kusursuz. bunda hala eski kara duzen ittirmeli vites topuzu var
    multimedia olarak da en azindan bu sinifta audi; bmw'nin ve mercedes'in 5 sene gerisinde. aracta usb girisi yok. olanlarda da usb'den muzik dinlenmiyormus zaten. bunun hic bir mantigi yok bana gore. controller olarak da bmw'de saga sola tiklayarak ileri geri vs gidebiliyordunuz. bunda oyle bir sey yok sadece menude asagi yukari geziliyor. zaten yon olarak da ters calisiyor. icgudusel olarak saga dondurunce asagi inmesini beklersiniz. bunda yukari gidiyor.
    yol bilgisayari bmw'den daha iyi ama.
    direksiyonu da deri kaplamislar ama cok sert bir malzeme. arada herhangi bir yastiklama, sunger bulunmuyor nerdeyse. bmw ve mercedes bu konuda daha iyiler.
    saklama alani gibi seylerde ise audi hala rakipsizligini surduruyor bence. arka orta koltugun altinda bile goz var bir seyler koymak icin.

bu aracin kimileri icin can sikici olabilecek tek yani, siradan sline bir a3'ten ayirt etmenin cok zor olmasi. benim icin guzel bir sey.

bu arada s3 alacaklar icin bir not, 2014 modellerde turbo sorunlari olabiliyor. belli bir parti modelde hatali uretimden dolayi turbo patlatanlar var.
    hatali uretilen, sorun cikarma potansiyeli olan turbolarin parca numaralari:
    Bu alttaki J ve N ile bitenler en sik problem yasananlar:
    06K 145 702 J
    06K 145 702 N
    Daha az sorun rapor edilenler:
    06K 145 702 K
    06K 145 702 Q
    06K 145 702 R

Bunlar disinda su an aklima bir sey gelmiyor. Neden Golf R'dan vazgectin derseniz, tek sebebi dokunmatik ekran olayina uyuz olmam

iyi geceler

Senior Member FatihDemirel Üyenin Avatarı
    Aracınız hayırlı olsun, kontroller olarak sağa sola gidemiyorsunuz dediğiniz eğer radyo vs içinse, ses açıp kapama tuşunu sağa sola hareket ettirebiliyorsunuz.
    Eski Kullanıcı adı:16BFD97

Senior Member
    Eray kardeşim aracın hayırlı olsun.Aklı evvel bir arkadaşım var,Insignia satıp 200.000 TL F30 a vermeyi düşünüyor.Kafasını beynindeki damarları yedim,s3 al diye.
    S3 gerçekten çok özel bir araç,umarım keyifle binersin...

Birkaç yakışıklı pozda koyda iyice canlasın konu...
    (ek)sh

Senior Member
    @FatihDemirel
    Tesekkur ederim, radyo icin degil aslinda. menudeyken controlleri sola ittirince bir onceki menuye donuyordu.

@eksh
    Abi cok tesekkurler. F30 artik bitti abi ne yap et arkadasi ikna et. Ben de cok F30 328i bakmistim, metrekareye 10 tane F30 dustugu icin vazgecmistim.
    S3 sedan alsa her turlu memnun kalir. Benimki sportback ama ben sedani pek sevemedim.
    Fotograflari da aksama yukleyeyim. hem belki arkadasin da ikna olur
    Son düzenleyen eray999, 27-Eylül-2017 saat 10:28.

Senior Member
    Alıntı eray999 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    @FatihDemirel
    Tesekkur ederim, onu bilmiyordum. bir deneyeyim

@eksh
    Abi cok tesekkurler. F30 artik bitti abi ne yap et arkadasi ikna et. Ben de cok F30 328i bakmistim, metrekareye 10 tane F30 dustugu icin vazgecmistim.
    S3 sedan alsa her turlu memnun kalir. Benimki sportback ama ben sedani pek sevemedim.
    Ben yaklaşık 8 seneye yakın sportback kullandım.S3' ün hakkı sportback o kesin ...
    Sedanı zaten sevemedim,bir türlü...

Hayır o para ,o arabaya artık bağlanır mı.
    Al makinayı arkasına 1.4 T yaz,millete şaka yap dur...

Alıntı eray999 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    @FatihDemirel
    Tesekkur ederim, onu bilmiyordum. bir deneyeyim

@eksh
    Ben yaklaşık 8 seneye yakın sportback kullandım.S3' ün hakkı sportback o kesin ...
    Sedanı zaten sevemedim,bir türlü...

Hayır o para ,o arabaya artık bağlanır mı.
    Al makinayı arkasına 1.4 T yaz,millete şaka yap dur...
    (ek)sh

Senior Member
    Sedan'a ben de isinamadim abi ciktigindan beri. CLA ve A3 sedan tuhafima gidiyor. 2 kapi coupe olarak cikmaliydi bence o arabalar.
    200 bin liraya S3 almak istemiyorsa da en azindan bari yeni C'lere veya eski F10'lara baksin derim.
    bir kac video izletsen ikna olacaktir abi. yakiti dert ediyorsa ikisi de yogun trafikte benzer degerlerde seyreder abi zaten en fazla 1 litre oynar.

Junior Member
    Güzel araç güle güle kullanın. Mütevazi görüntüsünün arkasında isteğe cevap verebilen bir güç yatıyor. Ne zaman S3 kullansam soğuyorum aracımdan

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Eray güle güle kullan S3 özel bir araç
    2F2F Mazisi..

Senior Member
    Alıntı elighter Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Güzel araç güle güle kullanın. Mütevazi görüntüsünün arkasında isteğe cevap verebilen bir güç yatıyor. Ne zaman S3 kullansam soğuyorum aracımdan
    Tesekkurler. Bundan sonraki araciniz S3 veya daha guclu bir araba olur dilerim

Alıntı Ümit Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Eray güle güle kullan S3 özel bir araç
    Abi cok tesekkur ederim. Biliyorsun audi'den sogumustum, hele arkadan itisten sonra hic dusunmedigim arabalardi. haldex de olsa quattro olmasi iyi oldu

Senior Member terapati Üyenin Avatarı
    Selamlar, uzun zamandir yazmiyordum ama ara ara firsat buldukca okuyorum buralari

Cok keyifli arac almissiniz, hayirli olsun. Allah kaza bela vermesin, gule gule kullanin
    2012 Audi Q3 2.0 TDI Quattro

2015 Audi S3 Sedan 2.0 TFSI Quattro