Member
    Arkadaşlar merhaba,
    Aranıza katılalı 1 hafta falan oldu. Adım, Gökay BAYAZIT.
    Hemen sorumu sormak isterim.
    Aracım 2016 model A4 B9. Orta konsolda 1 usb ve 1 aux girişi var. Hayalet ekran ve navigasyon var. Samsung telefon için kablosuz şarj var. Fakat Apple Carplay yok. Bunu nerede ve nasıl taktırabilirim.
    Teşekkürler
    Gökay BAYAZIT

Senior Member
    Sonradan taktırılabilir bir donanımı yok bildiğim kadarıyla, yazılım sadece fakat ilginç bir şekilde almanyada 400 euroluk bir opsiyon. Bu kadar pahalı olması da vag-com üzerinden açılabilecek kadar basit olmayacağı fikrini uyandırıyor bende.

Şunu ekliyim, kişisel görüşüm, benim aracımda var ve USB ile telefonu bağlamaktan kullanım olarak tek farkı telefonun arayüzünü kullanıyor olmak ve müzik ses kalitesinin fark edilir şekilde iyi olması. Fakat;

Araç carplay modunda iken, aracın kendi navigasyonu, telefon ekranı ve sesli komut sistemi çalışmıyor. Bu en gıcık tarafı. Apple'ın navigasyonunu da sadece orta ekranda görüntüleyebiliyorsunuz ve virtual cockpit harita ekranı siyaha dönüyor bu modda. iOS 11 ile kablosuz carplay gelecekmiş, a4 bunu destekleyecek mi bilmiyorum ama Türkiye'de destekleyeceğini sanmıyorum çünkü Audi connect ile birlikte hotspot üzerinden Wifi bağlanma menüsü de kapalı burada.

Özetle, iyi güzel fakat sonradan taktırmaya değeceğini düşünmüyorum şahsen. Bu arada smartphone interface donanım adı ve 2USB çıkışı oluyor kolçak içinde.

Member
    Cevap için teşekkür ederim. Ender Elektronikten edindiğim bilgiye göre bana maliyeti.4600TL KDV dahil.

2 USB çıkışı doğru. Fakat benim amacım Google Earth veya Maps i sürekli güncel olarak internete bağlı kullanabilmek. Sim girişi aktifmiş ama o girişi kullancak uygulama yok normal sistemde. Apple carplay ile gelen özellikler sayesinde internet uygulamalarını da kullanabiliyoruz.

Member
    Şunu anlamaya çalışıyorum. Siz apple carplay in navigasyonunu sadece MMI ekranından mı görüyorsunuz sadece. Eğer öyle ise vazgeçmem için bir sebep.

Member
    Sizce Apple Carplay in en güzel ve en kötü özelliği ne peki?

Junior Member
    Ben bu donanimi arabayi alirken sormustum. Apple Carplay in dijital ekranla vs ile alakasi yok. Bu donenimin su an turkiyede desteklenmedigi soylendi bana. Acikcasi kafama pek yatmadi almayanda calisan sey burda neden calismiyor fakat cevaplari bu oldu.

Ayrica kablosuz sarj samsunga ozel degil. Apple urunlerinide sarj ediyor fakat iphone 7 ve ustu olmasi lazim.

Alıntı gokay Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Sizce Apple Carplay in en güzel ve en kötü özelliği ne peki?
    Apple Carplayin kotu bir ozelligi oldugunu dusunmuyorum pek kullanma firsatim olmasada. Apple Carplayin ozelligi telefon ekraniniz ile arabanizdaki MMI ekrani eslestirmesidir. Yani telefon ekraninizi MMI dan kontrol edebiliyorsunuz.

Member
    bu özelliği herhalde bizim gibi aracında virtual cocpit ve navi olmayanların sorması bile abes herhalde
    2016 A4 AVANT 1.4 TFSI DYNAMIC

Member
    Şu durumda sırf bu eşleşme için sonradan o kadar para verilirmi diye insan düşünmeden duramıyor!

Junior Member
    Alıntı akorkmaz11 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    bu özelliği herhalde bizim gibi aracında virtual cocpit ve navi olmayanların sorması bile abes herhalde
    Virtual cockpit ile hic bir alakasi oldugunu dusunmuyorum bu ozellik opel astrada bile var. Dedigim gibi sadece eslestirme sagliyor telefon ile ekran arasinda ama tabiki ozellik ozelliktir

Member
    Peki google earth i nasıl kullanabiliriz araçta. sim kart girişi mevcut.