Junior Member
    Arkadaşlar aranızda yeniyim. Daha önce kullandığım araç (3yıl önce) Audi A3 1.6 sportback triptronik di 2006 model.
    Şuan yeni aldığım araç 2007 B7 KASA 2.0 TFSİ QUATRO TRİPTRONİK (LPG YOK)
    229 Bin Km. de aracım

1. Sorum Triger seti ve bakımı hangi şartlarda olmalı.
    2.Şanzıman Bakımı ve Şanzıman Yağı Fiyatı Hakkında.
    3.Frene bastığım zaman bitik balata Diske sürter de durma mesafesi uzarya abs yi hissedersin diskin üzerinde buna benzer 140-180 km hız arasında bastığımdada aynı şekilde Az frene dokunayım bitik balata sesi gibi sesgeliyor. Bunun nedeni nedir ? Bileniniz varmı.
    4.Uzun yolda sıkıştırarak Mesela Otobana çıktığımda hiç durmadan ne kadar yol yapabilirim ?
    5. Arabayı sabah çalıştırayım 3 dakika sonra 90 dereceye geliyor soğuk havalardada dahil bu normel mi ?
    6.Arabayı sıkıştırarak kullandığımda gelip park edeyim Böyle yağ kokusu geliyor neden Gelir ?
    7 Sizlerin önerdiği İstanbul içi Bu arabanın dilinden anlayan ve sizlerin vasıtasıyla Gidebileceğim sağlam ustalar varmıdır ? önerirmisiniz.
    8. Klimayı çalıştırmak istediğimde ECO tuşuna basıyorum ışı sönüp geri yanıyor ECO tuşunu bir türlü kapatıpta klimayı çalıştıramadım. Klimayı denemem için bildiklerinizi paylaşırmısınız. ECO tuşu ne işe yarıyor
    Teşekkürler.

Senior Member infectedtr Üyenin Avatarı
    Alıntı samettan52 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Arkadaşlar aranızda yeniyim. Daha önce kullandığım araç (3yıl önce) Audi A3 1.6 sportback triptronik di 2006 model.
    Şuan yeni aldığım araç 2007 B7 KASA 2.0 TFSİ QUATRO TRİPTRONİK (LPG YOK)
    229 Bin Km. de aracım

1. Sorum Triger seti ve bakımı hangi şartlarda olmalı.
    2.Şanzıman Bakımı ve Şanzıman Yağı Fiyatı Hakkında.
    3.Frene bastığım zaman bitik balata Diske sürter de durma mesafesi uzarya abs yi hissedersin diskin üzerinde buna benzer 140-180 km hız arasında bastığımdada aynı şekilde Az frene dokunayım bitik balata sesi gibi sesgeliyor. Bunun nedeni nedir ? Bileniniz varmı.
    4.Uzun yolda sıkıştırarak Mesela Otobana çıktığımda hiç durmadan ne kadar yol yapabilirim ?
    5. Arabayı sabah çalıştırayım 3 dakika sonra 90 dereceye geliyor soğuk havalardada dahil bu normel mi ?
    6.Arabayı sıkıştırarak kullandığımda gelip park edeyim Böyle yağ kokusu geliyor neden Gelir ?
    7 Sizlerin önerdiği İstanbul içi Bu arabanın dilinden anlayan ve sizlerin vasıtasıyla Gidebileceğim sağlam ustalar varmıdır ? önerirmisiniz.
    8. Klimayı çalıştırmak istediğimde ECO tuşuna basıyorum ışı sönüp geri yanıyor ECO tuşunu bir türlü kapatıpta klimayı çalıştıramadım. Klimayı denemem için bildiklerinizi paylaşırmısınız. ECO tuşu ne işe yarıyor
    Teşekkürler.
    1-triger seti her 70-80 binde bir bilyaları ile değişmesi gerekir.
    2- şanzıman her 50-60binde bir değiştirilir 5lt alsa en az 250₺ falan tutar
    3-konu halkında bilgim yok
    4-uzun yolda durmadan 4 -6 saatten fazla gitmemeni biraz dinlendirmeyi tavsiye ederim
    5-audi turbolu motorlar sıcağı sever onun için hemen ısınması normal
    6-2.0tfsi lerde sıkıştırma ve yağ yakma olayı var yağını kontrol etmelisin. Biraz fazla sıkışmış ise üst kapak contasını kontrol et gevremiş ve kenardan şımarma yapmış olabilir. Bu motorda yağ konusunda dikkatli olmalısın
    7-Ankara'da ustam var ancak İstanbul halkında fikrim yok
    8- econ tuşunun sönmemesi klima arızası anlamına geliyor
    Hayırlı olsun keyifli sürüşler 👍🏻

Junior Member
    Çok teşekkür ederim . Şanzuman yağı Litresi 125 tl gibi bir tutar duydum . O zaman yanlış duymuşum . Klima ECON tuşunun sönmemesi yarın gaz bastıracagım bakalım düzelecek mi yoksa kompresör mü göreceğiz.

Member Özberk Üyenin Avatarı
    Öncelikle hayırlı olsun. Eco tuşu sadece ısıtma için ekonomi modu olduğunu sanıyorum. Sadece kışın kullaniyorum bu yüzden. Zaten eco modundayken hava akışını ızgaralara verdiğinizde eco kapaniyor. Yanlış biliyor da olabilirim.
    11AU557

Junior Member
    Özberk Bey , Teşekkür ediyorum Allah hepimize kazasız belasız sürüşler nasip etsin.
    Eco tuşunun ışığı hep yanıyor . basıyorum kapanıp geri yanıyor . Klimayı bır turlu çalıştıramadım. Ustayada götürmedim şuan için acelesi yok bu arabanın dilinden anlayan ustaları bulmak lazım 2.0 Turbo benzın Otomatık Bide Audi arabanın bir önemi yok ancak audi quatro benım için çok özel bir araç. 7 yıldır hayalini kurduğum Kasa ve motor . O yuzden çok özel benım için . İşin ehli olaman ustalara eltekmek istemiyorum. Ustasını araştırıp isim ile gitmek istiyorum.

Bugun şöyle birşey oldu 90-100 kM gibi bir hızla viraja girdim araba kafayı virajın dış kısmına doğru kafa açtı ve ayağımı gazdan çektim . Böyle bir şey yaşayan varmı ?
    Lastik ebadı 215 55 16 Yazlık Briston Turanzo 001

Senior Member Kürşat Turan Üyenin Avatarı
    Alıntı samettan52 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Özberk Bey , Teşekkür ediyorum Allah hepimize kazasız belasız sürüşler nasip etsin.
    Eco tuşunun ışığı hep yanıyor . basıyorum kapanıp geri yanıyor . Klimayı bır turlu çalıştıramadım. Ustayada götürmedim şuan için acelesi yok bu arabanın dilinden anlayan ustaları bulmak lazım 2.0 Turbo benzın Otomatık Bide Audi arabanın bir önemi yok ancak audi quatro benım için çok özel bir araç. 7 yıldır hayalini kurduğum Kasa ve motor . O yuzden çok özel benım için . İşin ehli olaman ustalara eltekmek istemiyorum. Ustasını araştırıp isim ile gitmek istiyorum.

Bugun şöyle birşey oldu 90-100 kM gibi bir hızla viraja girdim araba kafayı virajın dış kısmına doğru kafa açtı ve ayağımı gazdan çektim . Böyle bir şey yaşayan varmı ?
    Lastik ebadı 215 55 16 Yazlık Briston Turanzo 001
    Aracınız hayırlı olsun, klima kompresörünüz bozulmuş muhtemelen ve bence hemen o lastiklerden kurtulun. Turanza bende kullandım hiç memnun kalmadım. Hatta kurtulmuşken güzel bi 18 jant lastik takımı alın hatta birde yay takıp arabayı birazda alçaltırsanız tadından yenmez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Senaryoyu ben yazarım, figüranlar oynar...

Senior Member ingolstadt Üyenin Avatarı
    Bence econ tuşunun sürekli yanması kompresörle alakalı degil,klima kontrol ünitesinde falan bir sıkıntı olabilir,benim aracımın şuan kompresörü bozuk durumda amq econ tuşu öyle sürekli yanık degil,ben bastıgımda yanıyo.
    İstanbulu hiç bilmem ama
    forumda Audi üzerine özel servis olarak genelde Gümüşok servis in tavsiyesi veriliyo,demekki saglam bir usta, bir araştırın derim,varsa bilenler yerini adresini telefonunu vs.paylaşsın arkadaşımızın sıkıntısı hallolsun.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk
    Vatan sevgisi imandandir. H.z. Muhammed(Sav)

Junior Member
    Peki bu Fren olayını yaşayanınız varmı ? ve Dump VALFE hakkında bilginiz varmı

Junior Member Furkan Balkan Üyenin Avatarı
    Hayırlı olsun benim arabadan almışsın. 200 hp quattro yola yapışıyor canavar ciddi bir yağ yakma sorunu yaşamıyorum, bir üst kasada var o sorun bildiğim kadarıyla, Allah kazasız belasız yolculuk versin, güle güle kullan
    A4 / B7 - 2.0 tfsi quattro s-line

Junior Member
    Teşekkür ediyorum Allah sizlerede tüm kullanıcılara Kazasız belasız sürünüşler nasip etsin.

genelde uzun yol yapıyorum 200 Km hızdan sonra araba baya bi zorlanıyor 210 Km e kadar normel sekılde gelıyor ondan sonra nerdeyse ıkınarak çok uzun sürede yuksek hızlara çıkıyor . acaba sizinde dikkatinizi çektimi hiç uzun yolda kullandınız mı ?