Senior Member frodo555 Üyenin Avatarı
    Artık arabam 3 bin km oldu… Forumda şimdilik başka B9 alan da olmadığına göre bir inceleme yazma işi bana kaldı.

Bir B8 a-5 1.8 TFSi kullanıcısı olarak, önce eski arabama göre farklarını yazarak başlamak lazım . Hatta görsel ve donanım incelemesini bir yazı olarak yazayım; teknik-sürüş vs. ayrı bir post halinde yazarım.

Öncelikle bakacağımız yer, aracın dışı; dışında da aerodinamik iyileştirmelere girmeden direkt gözün gördüğü ve hissettirdiği..

Tam bu noktada ağlamak istiyorum sayın seyirciler.

Öncelikle indiğimizi anlatalım ki bindiğimize sıra gelsin. Fibonacci sayılarını bilirsiniz; bir özellikleri de şudur, sayıları bir öncekine böldüğünüzde çıkan sonuç gitgide fi sayısına (1.6180339..... uzuyor) yani “altın oran”a yaklaşır. Altın Oran’ı Leonardo Da Vinci “Vitruvius Adamı” eskizinde kullanmıştır. Bu da 650 yıldır mükemmel insan vücudunun tanımı olarak kullanılır.

Bunu niye anlattım; çünkü bence altın oranı otomobile uygulasanız çıkacak sonuç, spor otomobilin mükemmel formu B8 a5 dir.. Yeni aracın en büyük problemi de budur; selefinin muhteşemliği ve o tasarımdan farklılaşma adına yapılan her dokunuşun onu geriye götürmesi… Tabi bu benim sübjektif kriterlerime göre böyle, başkası için farklı olabilir..

Ben 2011 yılında bir spor araba bakarken adaylarım olağan şüpheliler + 1 idi (E-coupé – 3 coupé – A5 + C70). Volvo’dan sıkıntı veren iç tasarımı, diesel istemiyor olmam ve hard-top’un gevşeyip tangırdama riski nedeniyle vazgeçtim. Diğerleri eşit donanımda olduklarında hemen aynı paralara satılıyordu ama baz donanımları arasındaki farklar nedeniyle Mercedes açık ara pahalı, A5 ise boş alınırsa %30 falan daha ucuzdu. O noktada kararım %30 ekonomikse, %70 de tasarımdır. Gerek Mercedes’in gerek BMW’nin o sanki içinde bomba patlamış da tavan yukarı şişmiş görünümleri, E’nin ayrıca sanki başka bir şasiye kaporta uydurulmuş da bağlantılar yerinde tam oturmamış gibi yüksek duruşu, BMW’nin aşırı yuvarlak, spor arabadan çok dolmuşa benzemesi vs.vs. Bunların karşısında A5 inanılmaz güzel duruyordu. Dengeli bir sertlik, DTM-edition gibi bir basıklık, şişkin çamurluk çizgileri ve bunları inanılmaz güzel tamamlayan LED’ler… Bahsettiğim “Altın Oran” da önden ve arkadan baktığınızda gördüğünüz genişlik-yükseklik orantısı… Sanki bmw ve Mercedes sedanlara , bu ise supersport sınıfına ait gibi görünüyordu.. Hah! Sonunda zar-zor da olsa bağladım yukarıya, buraya nereden geldiğimi unutmak üzereydim

İşte eski araba böyleydi.

Yenisinde ise (hiç rakamlarına bakmadan, sadece gözle görünce hissettireni yazacağım) sanki araç daralmış, tavanı yükselmiş, artık boyu mu uzamış ne olmuşsa; a5 değil de a4 coupé gibi olmuş.. Evet ya! tam olarak bu… B8 kasalarda ikisine de sahip oldum, iki farklı arabaydılar; bunlar ise aynı aracın 4 ve 2 kapılısı olmuşlar…

Şimdi rakamlara bakalım, B9 gerçekten de 48mm uzamış, 8mm de daralmış. yükseklik güya 1 mm düşmüş – ki buna hayatta inanmam; sadece boy en oynamaları yüzünden bu kadar yüksek görünüyor olamaz; sadece görünüyor değil, hissettiriyor da; park ettikten sonra eskisinde arabadan çıkıyordunuz, yenisinde ise arabadan iniliyor… Gerçi bunda süspansiyonun ve prestige paketteki koltukların da muhakkak bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Şu an lastik çamurluk arası neredeyse bir karış, ben ciddi ciddi benim arabadaki nakliye takozlarını sökmeyi unuttuklarına inanıyorum.

Bu kadar kötüleme yeter (kötüleme değil, ilk halini yüceltme diyelim). Gelelim iyi yönlerine. Ben B8 kasa 2012’de makyajlandığında da nefret etmiştim. Şimdiki görsel değişiklikler bunu daha da kötüye götürmemiş. Hatta ön tarafta yaptıkları bir miktar iyileştirme de sayılabilir.

En nefret ettiğim far-panjur arasının açılması işini geri almışlar, güncel kasada aynı 2011 öncesi gibi küçük bir hat kalmış-k, bu bence kesinlikle daha sportif duruyor. Panjurun altıgen hali korunmuş, ama far konumlandırmasından mıdır nedir, o da 2011’in dörtgeni gibi gayet sportif görünüyor. 2 yerine 4 çizgili kaput, büzülmüş torba formunu biraz iyileştirmiş; kaputun yan finişlerinin aracın gövde çizgisine kadar indirilmesi de çok sportif bir detay olmuş (cam suyu kapağını da bildiğiniz yerden almışlar, sağ çamurluk üzerindeki kaput menteşesinin yanına, sağ aynanın önüne, şu s-line logosunun falan konduğu krom detayın oraya getirmişler, bulana kadar kafayı yedim ama çok güzel fikir).. Aynalar kapıya alınmış ve bu da çok sportif olmuş; bunu yaparken ayna biraz küçülmüş, ama eskisi de servis minibüsü gibiydi, bu boyut çok daha mantıklı.

Farların LED çizgileri 2012+ modele göre çok daha sportif; 2011-’ye göre ise daha modern. Benim aracım LED kısa farlı (LED olmayanı da var, sahibindendeki tek 0km 2.0tdiQ xenon farlı), ilginç şekilde bi-xenon lardan daha başarılı buldum. Ortadaki 2. LED ise hem sis farı olarak kullanılıyor, hem de viraj aydınlatması olarak (sanırım). Ön sinyaller kısa far gücünde, sarı-kaş şeklinde yanıyor ama pasif.. sinyallerin yandığı LED bandı aynı zamanda farların da kaput yüzeyine uzantısı şeklinde, BMW bunu 5 serisine mi ne yapmıştı, ondan işte.. Sisler ana far grubuna taşınınca alt yan ızgaraları L şeklinde krom çizgiyle doldurmuşlar, ben yeni kasanın S serisinde T şeklindeki kromu daha çok beğendim.

Aracın yandan görünümünde çok farklı bir durum göze çarpmıyor. Dikkatli bakınca bir-iki değişiklik yapılmış. Örneğin eski kasadaki altı çizgi ön çamurluktan arka çamurluğa dışa doğru tek çıkıntıydı; yeni kasada bu önce içeri girinti sonra çıkıntı şeklinde daha sert ve sportif çalışılmış, 3D hava verilmiş. Eskisinde tavan aşağıya iner ve bir noktada hafif bombe yaparken, yenisinde bir süre düşük eğimli gidip daha belirgin, neredeyse bir köşe yaparak aşağı dönüyor, sanırım arka baş mesafesiyle ilgili bir ayarlama (sunroof olamaz tavan dışarıya doğru açılıyor).

Arka kısma geçtiğimizde kaporta olarak bagaj kapağı eskisinin neredeyse aynısı ama o kadar çok yeni şey var ki sanki sıfırdan yapılmış izlenimi uyandırıyor. Arka yüzeye dönüşler yine keskin köşeler şeklinde, ama… (bu nasıl tarif edilir ya) döndükten sonra eski kasada hemen birşeyler başlarken, yeni kasada 1’er cm hiçbir şey konmamış, sanki köşeli dönüşü belirginleştirmek, kuvvetini arttırmak istenmiş. Araca entegre spoiler çizgisi bana eskisinden daha belirgin geldi, yanılıyor da olabilirim.. Arka stopların genel şekli ve LED yerleşimi bence tüm A5 serisindeki en başarılı uygulama. Sinyallerin LED olması ve animasyonlu olması da hoş duruyor. Geri vites aydınlatmasının gücü eskisine göre 1 değil 2-3 tık yukarıda. 3. Stop lambası arka camın üstüne ince bir bant şeklinde ve bütün cam boyunca konuşlandırılmış; bu da harika görünüyor (öyle olmalı, dışarıdan bakmadım yanarken).. Jantlara hiç girmiyorum, alınabilecek 50 çeşit jant var sonuçta.. Benim aracımda 245/40/18 lastikler ve halen çok sevdiğimi söyleyemeyeceğim (fazla etli geldi bana) çok kollu jantlar var.

Şu ana kadar s-line olmayan araca muhakkak yapılması gereken görsel değişiklikler:

- Yay (hatta belki coilover)
    - Difuser ve çift (veya 4) çıkış egsoz
    - İşitsel olarak da susturucu değişikliği

Gelelim donanıma.. Burada yeni kasa benim emektarı kelime anlamıyla çöpe atıyor; ama eski kasanın çok full arabalarına binenler için değişen fazla bir şey yok da olabilir. Benim arabamda tavan ve hız sabitleme dışında parayla verilen hiçbir şey yoktu.. Önce herkes için yeni olanları yazalım:
    - Cam tavan artık açılıyor..! Şunu haber diye yazmaya utanır insan.. bu kadar basit lan işte! İlla içeri mi girmesi gerekiyordu? Dışarıda kalarak arkaya doğru açılıyor işte.. millet bunu 10 yıl önce CLK’ya yaptı..
    - Tavan içi perdesi yeni kasada elektrikli.. bu da bir utanç vesilesi, eskisinde elle tutup açıyor kapatıyorduk..
    - Emniyet kemeri yardımcısı.. E-Coupé’de içimde kalan en güzel özellikti, buna da koymuşlar spor arabada mutlaka olması gereken bir özellik…
    - Virtual cockpit.. herkes ne olduğunu biliyor zaten tekrar etmeyeyim, bende yok ama olanda çok şık duruyor… bunlar herkes için yenilik olanlardı.. bundan sonrası bana “yeni”..
    - Elektrikli ısıtmalı hafızalı (sürücü) deri koltuklar.. Sadece iki hafızası var ama zaten bir arabayı kaç kişi kullanır ki.. Sport pakette baldır desteği de var; sırt ayarını çok başarılı buldum. Yolcunun koltuk ayarlarını da ana ekrandan senkronize edebiliyorsunuz.. Özellikle direksiyonu birine verip yana geçecekken tek tuşla sağ koltuğu sizin ayarınıza getirmesi güzel.
    - Geri görüş kamerası (valla bende yoktu, lüzumsuz bulurdum, hala da öyle düşünüyorum ama eşim falan kullanıyor bazen.. ziyanı yok, dursun)…
    - Elektrikli koltuk katlama (bence gereksiz, işi haybeye uzatıyor bi saat bzzzzzzzzttt gitmesini gelmesini bekliyorsunuz).
    - 3 bölgeli klima. Bence coupé araç için büyük salaklık ama sırf o dokunmatik kumandalar için alınır..
    - Audi MMI plus ve Bluetooth… yaaani.. kötü değil tabi hafızası bilmemnesi de var da.. zaten koca ekran koymuşsun, şunu doğrudan telefonu ana ekrana kopyalama şeklinde yapsan da herkes rahat etse... NAVI’yi de telefondan alırım hem.. Bir de bazı özellikler ya yok ya da ben bulamadım, eskisinde parça içinde ileri geri sarma vardı bunda o şarkı yönetim arayüzü bile yok (galiba)…
    - Ambians Aydınlatması.. Bak bu güzel… aracın içindeki her bir aydınlatmayı renginden parlaklığına diğerlerinden bağımsız ayarlayabiliyorsun.. çocuk gibi bunla uğraştım kaç saat (iyice pavyona bağlayınca fabrika ayarlarına döndüm gerçi )
    - Ön koltuk isofix.. Asıl can kurtaran bu... bazen dere tepe gezmem gerekiyor 4wd lazım oluyor, eşimin arabasını almam gerekiyor.. Coupé arabada çocuk koltuğunu arkaya geçirmek imkansız zaten, bırak bağlamayı.. Şimdi 2dk içinde araçtan araca transfer, o avm’ye ben ormana

Neyse.. olabildiğince objektif olmaya çalışarak yaklaşık 50 gün ve 3000 km’lik tecrübemi aktarmaya çalıştım.. bir ara akışa uygun resimlerini de çeker araya serpiştiririm; şu anda çok ama çok kirli, aldığımdan beri yıkatmadım… Kısa zaman içinde teknik incelemesini de yazmaya çalışırım.. Sabrınız için teşekkürler..
    2016 - A5 1.4 TFSi coupé 16 SBE 05 / 2011 - a5 1.8 Tfsi 160 bhp 16 AV 018 / 2009 a4 1.8 Tfsi 120 bhp (B8) 16 AV 398 / 2008 - a4 1.9 Tdi 105 bhp 16 AV 301 / 2006 a3 1.6 copué (8p) 16 AV 385... / 2011 renault fluence 1.5 dci 110 hp EDC privilege 16 AV 850 / 2010 opel astra II HB 1.3 cdti 95 hp easytronic 16 AV 530 / 2004 Seat İbiza 1.4 100 hp signo 16 AV 797

Junior Member
    Güzel yazı olmuş.

Eski kasa ve yenisi farkı ancak bu kadar iyi anlatılırdı.

Senior Member muratduran Üyenin Avatarı
    Güzel bir yazıya benziyor ama çivi yazısı gibi çıkmış nedenini bilmediğim bir şekilde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Mercedes Benz W204 FL C180 Fascination 1.8 CGI 7Gtronic 2011
    Satılan: Audi A3 Sportback 1.4 TFSI S-tronic Attraction, 2010 (8P)

Senior Member ingolstadt Üyenin Avatarı
    Pc den yazılan yorumlar telefondan foruma girince okunmuyo bende okuyamadım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Vatan sevgisi imandandir. H.z. Muhammed(Sav)

Senior Member berkaym Üyenin Avatarı
    Tapatalktan okunmuyor

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Member
    ben yeni kasayı beğenmedim.. yazıdan anladığım sizde beğenmemişsiniz... =(
    teknoloji olarak çok iyi tasarım olarak çok kötü olmuş..

Senior Member frodo555 Üyenin Avatarı
    Alıntı Razorback Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    ben yeni kasayı beğenmedim.. yazıdan anladığım sizde beğenmemişsiniz... =(
    teknoloji olarak çok iyi tasarım olarak çok kötü olmuş..
    Ya aslında kötü olmamış... Ama eski arabanın acayip çarpıcı pozları vardı, onlar yok artık. veya dediğim gibi sanırım benim aracım sport falan değil, o yüzden böyle hissettiriyor... Mesela bak şimdi şu görüntü muhteşem, renk de benim arabanın rengi muson gri.. Ben de bunu istiyorum işte
    2016 - A5 1.4 TFSi coupé 16 SBE 05 / 2011 - a5 1.8 Tfsi 160 bhp 16 AV 018 / 2009 a4 1.8 Tfsi 120 bhp (B8) 16 AV 398 / 2008 - a4 1.9 Tdi 105 bhp 16 AV 301 / 2006 a3 1.6 copué (8p) 16 AV 385... / 2011 renault fluence 1.5 dci 110 hp EDC privilege 16 AV 850 / 2010 opel astra II HB 1.3 cdti 95 hp easytronic 16 AV 530 / 2004 Seat İbiza 1.4 100 hp signo 16 AV 797

Member
    bu gösterdiğiniz fotoda bile büyük kayıp var eskiye göre.. belkide gözümüz alışmadı.. çok kesin konuşmamak lazım..

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Çok güzel inceleme olmuş teşekkürler
    2F2F Mazisi..

Senior Member moonlightblue Üyenin Avatarı
    Dediğiniz gibi görünüm olarak b8 den sonra geriye de gitmiş gibi dursa özellikle jettaya benzeyen farlarıyla yinede ilk nesil a5 in karakterini ve stilini taşıyan hala çok güzel bir araba. Tek kusuru eski 1.8t den bile çok yaktıran motoru vede o kasaya 1.4 motor koyup manuel vitesi türkiye de satmamaları. Bunun dışında mükemmel bir arabadır A5.
    İçi A4 gibi de olsa dışı A6 gibi orta sınıfın üstünde bir araba ama aynı zamanda coupe. Genç biri için ideal yani ne A6 alıp içinde emanet araba almış şoför gibi durursun nede porsche carrera alıp konfor ve yumuşaklık konusunda sanki el arabası üstünde gider gibi çin işkencesi çekip paranla rezil olursun. Kısacası A5 hala mükemmeldir. Güle güle kullanın 2. seneden sonra da garanti biter bitmez doğuştan kurtulmanız dileğiyle.