Senior Member
    Arkadaşlar selamlar herkese,

Aracın fren diskleri oldukça azalmış durumda. ön balatalar da bitik diyebilirim. 4mm altına düştü.

BMW ETK'dan baktığımda diskle beraber değişmesi gerekenler şöyle görünüyor;

internette ön disklerin ölçüsü olan; OEM 312x24 ölçülerinde disk bulamadım. 300x22 mm olanlar var hep, bu da arka disklerin ölçüsü. Yan sanayi veya başka marka bulunur belki fakat ses ötme vs uğraşmak istemediğim için OEM arıyorum.
    Resimdeki diğer ek parçaları da bulabileceğimi zannetmiyorum pek.
    Serviste de 4 disk 4 balata değişimi 4-5 bin liraları bulur yüksek ihtimalle. insanlar o paralara seramik set takıyorken o seçenek de cazip gelmiyor.

Önerebileceğiniz bir çözüm veya yer var mıdır?

Senior Member
    Elinizde Bmw parça nosu var sanırım. www.paramparca.com dan Disk ve balataların fiyatlarına bakabilirsiniz.
    Orjinal diskin tadını verecek disk bence piyas mallarında zor. Üzerindeki balatanın markası nedir? Yada balata parça nosunı ebay.de ye girip Oem balata markasını öğrenebilirsiniz.
    Araç kaç bin de ? Şimdiye dek Kaç kere balata değiştiniz. Diskleri kumpasla ölçtünüz sanırım. Kaç mm e inmişler ?

Senior Member
    Alıntı supermen5 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Elinizde Bmw parça nosu var sanırım. www.paramparca.com dan Disk ve balataların fiyatlarına bakabilirsiniz.
    Orjinal diskin tadını verecek disk bence piyas mallarında zor. Üzerindeki balatanın markası nedir? Yada balata parça nosunı ebay.de ye girip Oem balata markasını öğrenebilirsiniz.
    Araç kaç bin de ? Şimdiye dek Kaç kere balata değiştiniz. Diskleri kumpasla ölçtünüz sanırım. Kaç mm e inmişler ?
    selamlar,
    ön diskler için parça numarası üzerinden baktığımda stokta hiç bir yerde görünmüyor maalesef. araç pek piyasada bulunan bir model olmadığı için sanırım. ön disklerin ölçüsü tamamen standart dışı (312x24) arkaları gönderdiğiniz siteden buldum ama. diskler daha önce hiç değişmedi, üzerinde OEM diskler bulunuyor markanın kendi logosu olan.
    ATE ve textar öneriyolarlar muadili olarak fakat bunlarda da saçma sapan ötme sıkıntısı yaşayanları duymuştum.
    Araç şu an 42 binde. arka balataları 4 ay önce değiştirmiştim. önler artık neredeyse görünmeyecek hale geliyor yavaştan
    disklerin değişimine servis gerek yok demişti ama balatayla arasında bayağı bir boşluk var.

Senior Member
    Şasenizin son 7 hanesini verirseniz size fren disklerinizin minumum değerini söyleyebilirim.