Member
    Arkadaşlar merhaba 2009 model audi a4 2.0 tdi aracım 203.000 km de acaba aracda negubi bakımları yaptırmam lazım. 6000 km önce motor yağı ve filtreleri degisti şimdi de yeni sanziman yapılıp sanziman yağı da değişti. Önerilerinizı bekliyorum ve bakımın maliyetini. Birde motor yağı ve hava filtresi kaç km lerde bir değişmelidir

Sorum ağır bakım tarzında

Senior Member
    200.000 bakımı diye bir genelleme yapmak doğru olmaz.
    Şu parçaların kontrolü, değişim zamanı geldiyse değişimi gereklidir :
    Triger Seti (90.000 km veya 5-6 yılda yenilenmesi gerekir. Aracın kullanım tarzı ile ilgili bu süre kısalıp azalabilir)
    Fren : ön/arka fren balataları ve disk kalınlıkları ölçülür. A4 B8 de ön diskler 23 mm, arkalar 10 mm altında ise değişmesi gerekir. Sadece diskleri imkan varsa orjinal alın. Balata Feredo, trw, ate olabilir. 2-3 yılda fren hidroliği de değişmelidir.
    Amortisör ve Yürüyen: İyi bir rotçuya gidip ön düzen kontrolü ve amortisör testi yaptırabilirsiniz. Değişecek parçaları size söylerler. 200 binde ki aracın ilk amortisörleri ise %99 değişmesi gerekecektir.
    Soğutma : Devirdaim zaten triger seti ile degisir. Onun dışında v kayışı ve diğer gergilerin kontrolünde fayda var. Degismediyse antifiriz yenilenmeli. G13 kırmızı veya pembe disinda kullanmayin. Üzerine Sadece saf su kullanın.
    İstanbul sartlarinda her 8-9 binde yağ ve filtreleri değiştirin derim. Sadece mazot filtresi 20-25 bin yani üçüncü değişimde değişse yetecektir. Doğuş 30 bin de değiştirir.

Member
    Teşekkür ederim başka birşeye gerek yok yani ozaman.

Senior Member Kürşat Turan Üyenin Avatarı
    Alıntı Serkanbey78 Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Teşekkür ederim başka birşeye gerek yok yani ozaman.
    Aracınız şanzıman arızası vermiş sanırım sorunu nasıl giderdiniz?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Senaryoyu ben yazarım, figüranlar oynar...

Member
    Komple sanziman yapıldı içindeki zincir de değişti sadece zincir 2500 tl civarı imis toplamı 10 bin tl tuttu

Senior Member
    Rica ederim , bu arada her 60.000 km de şanzıman yağını da yenilemeniz iyi olur.

Member
    Teşekkür ederim. Yalniz ufak hir sorum var sadece D ye sokarken hafif çok hafif bir silkeleme yapıyor bazen yapmıyor özellikle yokuslarda iken n den d ye geçişte veya p den d ye geçişte yapıyor düz yolda dururken denedim pek yapmıyor hafif meyilde iken önce el frenini çekersem sonra değiştirirsen yapmıyor. Sindi bu az bir silkeleme normal birsey mi sanzuman yeni. Ama devamli yapmıyor sevgiler lütfen acilcevap

Senior Member
    Madem şanzımanı yeni yaptırdınız hemen yaptırdığınız yere sorunlarınızı anlatıp test sürüşüne çıkın

Member
    Aracı yaklaşık 150 KM kullandım fakat bazen yapıyor bazen yapmıyor yani şimdi alsam götürsem bakacak usta mesela yok böyle bişi normal vs vs, benim düşüncem ustadan bu konuda garanti istemek olacak artık. Fakat benim merak ettiğim diğer audilerde böyle bir durum yokmu, çünkü aracımı yaptırmadan önce daha sarsıntılı bir şekilde böyle bir sorun vardı. acaba tüm audilerde mi var diye merak ettim.

Member
    Yetkili servis normal dedi sorun görünmüyor suan