Junior Member
    Merhabalar. Yaklaşık 2 ay önce bu aracı alarak aranıza katıldım. İnternette bu araç ve LPG uyumu ile ilgili çok az paylaşım olduğundan tecrübemi paylaşmak istedim. Aracı çok beğendim. Yalnız 10 yıldır LPG li araç kullanan biri olarak hemen eksikliğini hissettim Aracı yoğun kullandığımızdan buna bir çare bulmamız gerekiyordu. Aldıktan 2 hafta sonra lpg olurmu olmazmı hangi lpg olur diye 1 hafta araştırdım.Bizzat montaj yapan pek çok yerle görüştüm. En sorunsuzunun sıvı enjeksiyon olduğunu öğrendim ancak fiyatından dolayı seçeneklerimden çıkardım. Diğer seçenek ise hem lpg hem benzini belirli zaman aralıklarıyla kullanan sistemlerdi. Motorun yapısından dolayı enjektörlerin zarar görmemesi için belirli aralıklarla benzin püskürtülmesi gerekiyor yani bu motor gaz fazındaki lpg yi tek başına yakarsa zarar görüyor. Pek çok görüşmeden sonra kendilerine en çok güvenen firma Landi Renzo idi(Fiyat 4000 TL). Yıllardır LPG li araç kullanan biri olarak ufak sorunların çıkabileceğini göze alarak kararı verdim ve Karaman Karpar Otomotivde aracın motor koduna özel gelen kit 40 lt lik ince uzun silindirik depo ile takıldı. Montajdan sonra 2 sorun yaşadım. Birincisi araç lpg ye geç geçiyordu. Aracı tekrar götürdüm, usta bir sorun bulamadı ve genel merkezden(Olgun LPG) yardım istedi. Uzaktan bağlanıp sorunu çözdüler. Yeni ayarlarla bu kez de aynı anda, aynı miktar aldığım lpg ve benzin aynı anda bitmeye başladı. Bu kez farklı bir yetkili bayi olan Konya Ademler lpg ye gittim. Orada yeniden ayar yapıldı ve bu kez tüm sorunlar çözüldü. Son ayardan sonra yaklaşık 1000 km yol yaptım şuanda görünürde herhangi bir sorun yok. Gelelim ne kadar yaktığına. LPG yi doldurup biraz km yaptıktan sonra aynı yerden tekrar doldurarak yaptığım ölçümlerde. LPG için Sadece şehir dışı 9 lt /100 , sadece şehir içi 11-12 lt /100. Benzine gelince tam olarak ne kadar benzin harcadı bilemiyorum. Son ayardan hemen sonra aldığım(depo boşken) 50 TL lik benzin son 1000 km içerisinde hala bitmedi. Araç ile lpg takılmadan önce İstanbula gidip gelmiştim(Konyadan). O yolculukta yaptığım ölçümde 8 lt/100(yol bilgisayarı verisi değil) ortalama yakıt tüketmişti. Tüketimlere bakılacak olursa kardamıyım evet. Bu kadar fark için değermiydi derseniz benim gibi çok km yapan biri için evet. Ama yılda 5000 km falan yapan birisi iseniz hayır. Bu arada o araca lpg mi takılır falan demeyin ben bundan önceki aracı bayiden çıkarıp eve uğramadan lpg ciye götürmüştüm(tabi anlaşma gereği garanti bozulmuyordu o ayrı mesele)
    2011 Audi A4 1.8 TFSI LPG

Senior Member muratduran Üyenin Avatarı
    Hayırlı olsun hocam, 120lik motoru pek önermiyorlardı, aynı model 160lık da vardı. Acaba araç çok hantal mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Mercedes Benz W204 FL C180 Fascination 1.8 CGI 7Gtronic 2011
    Satılan: Audi A3 Sportback 1.4 TFSI S-tronic Attraction, 2010 (8P)

Junior Member
    Teşekkürler. Yıllardır 100 bg ve altı araçlara binen biri olarak tatminkar diyebilirim. Daha öncede turbolu araca bindim ancak tfsi motor 120 lik olmasına rağmen en dik rampalarda bile kendini bırakmıyor. Aynı zamanda 160 lık seçeneğe gore daha ekonomik.
    2011 Audi A4 1.8 TFSI LPG

100 beygir altı araçlar zaten 900-1000 kg hocam bu 1300-1400. Neyse siz performans iyi diyorsanız yeterli zaten. Güzel günlerde kullanın

Junior Member
    Yazılım ile 160 da 120 lik de 210bg oluyor diye biliyorum janziman farkı varmış tek

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yazılım hiç güvenmediğim ve hoşlanmadığım bir uygulama. Aracı daha güçlü yapmak için limitleri zorlamak, zamanlamaları düzeltmek kesinlikle aracın ömründen çalıyor.

Senior Member
    160bg olan modeller de zaten aynı motor. Arada sadece yazılım farkı var. Motora zararı olmaz ama fazla bg olduğunda sadece şanzımana zararı olur. Şanzıman manuelse 210bg e kadar artırabilirsiniz. Ancak tabi araçta lpg varsa ben de tavsiye etmem. Hem yazılım hem lpg bir arada çok baş ağrıtır. Yoksa yazılımla bg artırmanın bu motora bir zararı yok. 160bg ve 120bg arasında Şanzıman aralıkları farklı olduğundan şanzımanda kararsızlıklar olabilir o ayrı mesele.

Alıntı lutiun Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    160bg olan modeller de zaten aynı motor. Arada sadece yazılım farkı var. Motora zararı olmaz ama fazla bg olduğunda sadece şanzımana zararı olur. Şanzıman manuelse 210bg e kadar artırabilirsiniz. Ancak tabi araçta lpg varsa ben de tavsiye etmem. Hem yazılım hem lpg bir arada çok baş ağrıtır. Yoksa yazılımla bg artırmanın bu motora bir zararı yok. 160bg ve 120bg arasında Şanzıman aralıkları farklı olduğundan şanzımanda kararsızlıklar olabilir o ayrı mesele.
    Araştırmak lazım bu yazılım işini, ben hiç güvenemiyorum. Motoru daha güçlü ve daha ekonomik yapmak bir yazılıma bakıyor olsa ve hiçbir dezavantajı olmasa zaten herkes yaptırırdı.

Junior Member
    Ademler sınıfı geçti sanirim

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Senior Member
    Alıntı muratduran Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    Araştırmak lazım bu yazılım işini, ben hiç güvenemiyorum. Motoru daha güçlü ve daha ekonomik yapmak bir yazılıma bakıyor olsa ve hiçbir dezavantajı olmasa zaten herkes yaptırırdı.
    Zaten 12p bg olan modeller bazi ülkelerdeki vergi dilimlerinden kaynakli olarak audinin motorda yaptığı bi güç kısması diyebiliriz. Araştırın isterseniz fazla olmadığı sürece motora bi zararı yok diye biliyorum. Ama düzgün bi yazılım atılması gerek tabi. Forumda daha onceden bu konuda yazilan başlıklara bakabilirsiniz.