Administrator Ümit Üyenin Avatarı

Yeni Audi Q5 Paris’te Gün Yüzüne Çıktı

Audi, Paris Otomobil Fuarı’nda, Yeni Q5’in dünya prömiyerini gerçekleştiriyor. Audi’nin geleceğinin tasarım dili olan Audi Prologue’un izlerini taşıyan Yeni Q5, bir önceki neslinden 90 kilogram daha hafif gövdesi, yeni sürücü asistanları ve geliştirilmiş yakıt tüketimi ile öne çıkıyor. Paris Motor Show’da ayrıca A5/S5 Sportsback, RS Q3 ve RS3 Sedan da ilk kez görücüye çıkıyor.
    Yeni Audi Q5 Paris’te Gün Yüzüne Çıktı

Audi’nin SUV segmentte en önemli temsilcilerinden biri olan Q5, ilk kez Paris fuarında Audi tutkunlarının beğenisine sunuluyor. İlk kez 2009 yılında satışa sunulan ve model yaşamı boyunca segmentinde rekabette büyük başarı sağlayan Q5, kullanıcıların da büyük ilgisini gördü. Satışlarını her yıl artırma başarısı gösteren Q5’in, yeni nesli , Audi’nin yeni tasarım dili olan Audi Prologue çizgilerini taşıyor ve daha keskin ve agresif bir görünümle segmentindeki başarıyı sürdürmeyi hedefliyor.

Bir önceki nesilden 90 kilo daha hafif ve 27 HP daha güçlü olan Yeni Audi Q5, 2.0 TDI 190 HP, 2.0 TFSI 252 HP motor seçenekleri, quattro çekiş sistemi ve Stronic şanzıman ile satın alınabiliyor. Q5’in, sportif kardeşi SQ5 ise 354 HP güç üreten 3.0 TDI quattro motora sahip. Yeni Q5, Çarpışma Önleme (Collision Avoidance Assist ), Dönüş (Turn Assist), Trafik (Traffic Jam assist) gibi güvenlik asistanlarını da barındırıyor. İç hacmi büyüyen ve 10 litre daha geniş bagajıyla, kullanıcılara daha konforlu bir sürüş sunan Yeni Q5, eğlence ve bilgi sistemleriyle kullanıcıların modern hayatın imkanlarından da araç içinde de yararlanmasını sağlıyor.

Audi, Paris Fuarı’nda, ayrıca kompakt SUV modeli Q3’ün sportif ve dinamik RS teknolojisi ile birleşimi olan RS Q3’ü, daha önce coupe versiyonunu tanıttığı A5/S5’in dört kapılı versiyonu A5/S5 Sportback’i ve A3 Sedan modelinin, en sportif versiyonu olan RS 3 Sedan’ı da ilk kez beğeniye sunuyor.

udi'nin yine güvenli yolu seçerek evrimsel tasarım anlayışını izlemesinden ötürü dizayn anlamında konuşulacak pek bir şey yok. İç mekanda ve dış çizgilerde ağabeyi Q7'den esintiler taşıyan modelde analog göstergeleri sevmeyen müşteriler için 12.3 inç boyutundaki dijital gösterge opsiyonel olarak sunuluyor. Direksiyon başındayken dikkatinizi yoldan ayırmamanız adına ön cama bilgi yansıtan bir baş üstü göstergesi de yine opsiyon olarak sunulacak özellikler arasında yer alıyor.

Son çıkan A4 ve A5 modelleri gibi MLB Evo platformunda üretilen yenilenmiş Q5, turbo beslemeli dizel ve benzinli motor seçeneklerinde de sedan kardeşlerini takip ediyor. Audi, lüks crossover modelini Avrupa'da 252 bg (185 kW) güç üretebilen 2.0 litrelik TFSI motor ile sunmayı planlıyor. Ancak markanın ekmek teknesinin TDI dizel üniteler olacağı aşikâr; bu nedenle yeni Q5 aynı hacimdeki ünitenin üç farklı güç çıkışı sunan versiyonuyla satılacak: 150 bg (110 kW), 163 bg (120 kW) ve 190 bg (140 kW). Daha güçlü bir dizel istiyorsanız size önerimiz şu: altı silindirli 3.0 litrelik TDI motorundan 286 bg (210 kW) güç ve 620 Nm tork üretebilen canavar versiyon.

Motor seçeneğine göre yeni Audi Q5'te 6 ileri manuel, yedi ileri S-tronic (otomatik) ve sadece 3.0 litrelik V6 TDI ile sunulacak 8 ileri tiptronik şanzımanlar arasından seçim yapılabilecek. Baz model dizel hariç tüm motor seçeneklerinde markanın Quattro isimli dört tekerlekten çekiş sistemine standart olarak sahip olacak. Bahsettiğimiz giriş seviyesi dizel motorda önden çekiş sisteminden Quattro'ya geçiş sistemi için ekstra ücret ödemek gerekecek.

Şahsi fikrim çok çok güzel olmuş rakipleri arasında tasarımı en güzel olnı net.

Paris Fuar Resimleri

2F2F Mazisi..

Çok güzel olmuş, bu yeni kasalarla birlikte BMW ve Mercedes 'in işi zor.

tolgasecki06
    Guest
    Bordo tam bana göre olmuş içide açık renk. Ben çok beğendim şahsen. Acaba fiyatı ne kadar olur?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Senior Member levent-- Üyenin Avatarı
    valla bu sınıfta araba almak zor. GLC de alınır bu da. Karar zevke kalır bence. GLC yi beğeniyordum bu da çok güzel olmuş. Hangisini alırım bilemedim bir mercedes fan club üyesi olarak

,

Glc nin ici cok kotu ya, disardan bende begeniyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Senior Member Yigit911 Üyenin Avatarı
    İyide bu bildigin makyaj hele arkasi kesinlikle makyaj

Arkasi evet cok degismemis ama on ve ic kisim guncel kasa.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Senior Member HaKoTT Üyenin Avatarı
    Şahsen GLC çok daha başarılı ve kaliteli duruyor benim gözümde. Bir de q5 e binmiştim bir kere çok sert kütük gibi bir araçtı.
    TT

Öyle durabilir, bence Mercedes marka algısındandır, ama ortadaki o parlak siyah, kolayca çizilebilen orta plastik ve 3 parmak çerçevesi olan ipad kopyası ekranla iç kalitede hep sınıfta kalıyor Mercedes. C serisinde de aynı problem mevcut.

Senior Member
    bu tablet ekran koymayi hangi tasarimci cikardiysa kulaklarini cinlatiyorum
    hangi arabaya niyetlensem tanitimdan sonr araci takip etmeyi birakiyorum
    once glc
    sonra a4
    simdi de q5 benim icin bitmistir..

birtek q2 heyecanlandirdi
    onun da bagaj hacmi bana yetmez