Member clskn Üyenin Avatarı
    Merhaba arkadaşlar;

Geçen hafta sonu güzel havayı bahane edip, arabayı iç-dış saatlerce yıkadım. islem bittikten sonra garaja park edip eve çıkacakken torpidoyu kapattığımda yeniden açılmadığını fark ettim. Anladımki içerde biryerler kırıldı. Torpido kapaği hiç açılmıyordu. Hafta sonu Ankara Görkem Elektronik Talat Usta' mın yanına gittiğimde torpidoyu söküp incelemek aklıma geldi. Başladım sökmeye. Torpidoyu söküp dışarı aldım, kenar mandala basarak açtım. İş kilidi söküp tamir edilecek mi sorusuna kaldı... İşin zor olan kısmı burasıydı. İnternetten biraz inceleme yaptığımda daha önce aynı sorunu yaşamış bir Audi kullanıcısı işlemi aşama aşama anlatmış. Amerika’ yı yeniden keşfetmeye gerek yok, vatandaşın yöntemiyle söküp yaptık. Fakat dikkat edilmesi gereken noktaları tek tek paylaşacağım. Birilerine faydası olabilir. Resim çekmedim, daha önce yapan arkadaşın resimlerini kullanacağım.

1- Kapı içine bakan yan kapağı söküyoruz.

2-işaretle gösterilen bölümdeki dili iterek torpido kapağını açıyoruz.

3- Altta 2 adet, Üstte 4 adet 8mm vida mevcut, Cırcır ya da lokma ile söküp torpidoyu söküyoruz.

4- Torpido ışıklarına ait olan soketi söküp torpido bölümünü komple dışarı alıyoruz.

5-Torpido kapağını yan çevirdiğimizde görebileceğimiz, kilit bölümünü tutan Tork 20 vida mevcut, bunu söküyoruz. Burada ben bizi çok uzun süre uğraştıran bir hata yaptım. Şarjlı matkap ile sökerken yanlışlıkla sıkma konumunda olduğu için fazladan sıkmaya çalıştı. Bu sayede içindeki karşılık somun bölümü yerinden oynayarak kilit mekanizmasının sıkışmasına yol açtı. Bunun için siz ya matkabın ters çalışmadığını kontrol edin, ya da normal tork tornavida ile elinizle açın.

6-Kilit mekanizmasını düz vaziyette kendinize doğru çekin. Benim yaptığın hata neticesinde sıkıştığı için uzun süre çıkarmaya çalıştık. Sıkışan bölüme WD40 sıkıp kayganlaşmasını sağladık ve üzerine bez koyarak iz yapmayacak şekilde çekiç ile vurarak yerinden oynatıp söktük. Vida bölümü sıkışasaydı kuvvetlice çekince gelecekti. Bu kısma dikkat edin. Ayrıca torpidonun anahtar giriş kısmını sökmeyin. Biz acaba orada tutan birşey mi var diye orayı da söktük ve kilidin şifreleri dağıldı. 3 adet şifre ve 3 adet minik yay düştü. Kaybetmeden şifreleri yerine taktım. Şanstan tek seferde 3 adet şifreyi doğru sıralama ile yerleştirdim. Siz sökmeyin.

7- Aşağıda resimde yer alan kilitin mekanizmayı iten tırnağının kırıldığını gördük.

8- Açma kulbunu dipteki pimi çıkararak iki parçaya ayırıyoruz.

9- Şimdi tamir aşamasına geçtik. Kırılan parçayı hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz. Daha sonra sağlamlaştırmak için kırılan parçanın iç kısmına aynı kalıpta metal bir parça koyarak güçlendiriyoruz.

10- Aynı kalıpta kestiğimiz metal parçayı kırılan iki parçaya delik delip sabitliyoruz. Resimdeki arkadaş kalın bir metal kullanmış. Biz ise daha ince bir levha kullandık.

11-Kırıldığı yerin bi altından bir de üstünden iki delik deliyoruz. Deldiğimiz deliklerden metal levhayı plastik kısma önce hızlı yapıştırıcı ile sabitleyip, deldiğimiz deliklerde vida, perçin vb gibi malzemeler ile sabitliyoruz. Resimdeki arkadaş perçin kullanmış, Biz topluiğne ile sabitledik. Alttan da pim geçtiği için gayet saglam oldu. Eskisinden daha sağlam oldu diyebilirim.

12- Kırılan parçanın içerisinden geçtiği delik kısmını biraz eye ile yontmak gerekecek. Resimdeki arkadaş kalın parça kullandığı için çok eyelemiş, bizim kullandığımız levha daha ince olduğu için az bir işlem ile işi kurtardık.

13-Daha önce ayırdığımız kilit mekanizmasının iki parçasını birleştirip pimi takıyoruz.

Artık kilidimiz eskisinden daha sağlam oldu.

Resimleri çeken arkadaş kalın metal kullandığı için torpido kapağının içindeki mil kısmını da eyelemiş, bizim metal levhanın inceliğinden dolayı gerek kalmadı.

Artık kilit ve kol mekanizmasını yerine takarak söktüğümüz tek vidayı da takıp torpido bölümü ile olan işimizi bitiriyoruz.

Bu arada torpido kapağını açtığımda kapağin açılması için aşağı bastırıyordum. Bunun için birazcık güç kullanmam gerekiyordu. Hazır torpidoyu dışarı almışken yan bölümünde bulunan amortisöre WD40 sıkıp daha rahat çalışmasını sağladım.

İşlem tamam, Hazır sökmüşken detay temizlik yapıp, torpidoyu söktüğümüz soketi takarak yerine oturtup vidalarını takıyoruz.

Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    A4 Avant 3.0 Quattro Tiptronic

Senior Member a4udi Üyenin Avatarı
    ellerine sağlık abi çok özgün bir çalışma olmuş ve sonuç mükemmel

Member clskn Üyenin Avatarı
    Çok uğraştık, ama keyif vericiydi. Sonucun da olumlu olması ayrı bir sevinç..

Teşekkürler, belki birilerine faydası olur.

Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    A4 Avant 3.0 Quattro Tiptronic

Administrator Ümit Üyenin Avatarı
    Alıntı powerup Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    arabanın her yeri ayrı oynyuyor elimde kalıyor

Bence siz aracı kısa zamanda satın
    2F2F Mazisi..