Senior Member
    Merhaba arkadaşlar. 1.8 TFSİ (chipli) aracımın lastikleri yeni kaliteli bir lastik ile yeni değiştirmeme rağmen yol tutuşundan pek memnun değilim. Şu an araçta 16'' orjinal boyut jantları var. Ancak 18'' alıp da aracın konforunu da bozmak istemiyorum.

Buna göre sadece spor yay takarak aracın yol tutuşunu iyileştirmek gibi bir planım var. Biraz araştırdım sanırım yay konusunda en güvenli ve TÜV belgesi olan Eibach.

Yol tutuşum sadece yay değiştirerek sizce ne kadar iyileşir? Verim alabilir miyim 16'' jantta. Eibach bu konuda doğru tercih midir? Yorumlarınız benim için çok kıymetli ve önemli. Şimdiden teşekkürler.

Senior Member dewrim Üyenin Avatarı
    Hocam 18 jant istemenizin sebebi konfordan vazgeçmemek ama spor yay takma niyetiniz var yine konfordan vazgececeksiniz

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    audi a4 1.8 tfsi 120bg

Senior Member
    Haklısını; ancak hem yay hem de 18'' e geçmek İstanbul koşullarında epey konfordan ödün verir düşüncesindeyim. Sadece lastik jant 18'' yapsam, 16''+Spor yay düşüncesine göre yol tutuşu daha mı arttırır?

kemiksiz
    Guest
    Ya tam yapın ya yapmayın 18 bile küçük A4 e. 18 ve yay bir katkı yapar görünüşe güzel olur. Ama diğer türlü yaysiz 18 veya yaylı 16 çok kötü görünür maalesef Boşa masraf olur

Senior Member dewrim Üyenin Avatarı
    Ya bu konularda otorite sayilmam ama yayın yoltutusunu artırmasının sebebi arabanin salınımını kısıtlaması sen 18 inch lastik taksan arabaya yanak azalacak ve yine lastikteki esneme kisitlancank ama yaya nazaran daha az bi iyileştirme olacaktır bu durum bence yay mantıklı bi çözüm ama confor beklentiniz olmasın yay arabayı sertlestirecektir en güzel kombinasyon yol tutuşu adına 17 jant ve spor ya ve kule gergisi ama bende b8 kasa a4 kullanicisiyim 160 bg multitronic aracı yol çizgisinden hiç saptiramadimki çok ta yavaş kullanan birisi değilim araçta 215 55 16 e bridgestone 93w lastikler var t0001 serisi yanilmiyorsam
    ,biraz sert ama yol tuttu su fren mesafesi filan güzel lastiklerin

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleyen dewrim, 06-Mart-2016 saat 16:57.
    audi a4 1.8 tfsi 120bg

Senior Member
    Yapılacak en güzel modifiye 17 jant ve 225/50/17 lastikler olacaktır. Lastik olarak tam sportif bir perforfamans isteniyorsa conti-5. Biraz konfor odaklı bir performans isteniyorsa Goodyear EGP alınmalı.
    Sonrasında hala yetersiz kalırsa, eğer aracın yüksekliği sabit kalacaksa Bilstein B6 amortisör. Sonrada işin içine yay da girecekse fabrikasyon çıkma spor yay ( 2cm düşüren) alınmalı. Alt surtmesi az yasanmasi isteniyorsa, maximum 3 cm lik yay kullanılmalı. İlk tercih Eibach .

Member
    Bu kasanin normalde yol tutusu bencede iyi, acaba bu sorunu ilk gunden berimi yasiyorsunuz yoksa aracin ikinci sahibimisiniz, demem o otakimi vede uzerindeki yaylari kontrol ettirdinizmi belki bir sorunu vardir

Senior Member
    Aracın ilk sahibiyim. İlk aldığımdan bu yana bu şekilde. chipten sonra tabi daha da yol tutuşu güçle birlikte düştü. Alt takımlarını daha önce kontrol ettirdim. Sorun yok. Sanırım belirttiğiniz gibi jantı büyütmeden sadece yay takmak fazla bir çözüm getirmeyecek. En mantıklısı 17'' jant alıp sert bir lastikle bunu desteklemek. 17'' Jant tarzı konusunda tavsiyeleriniz var mı?

Senior Member bsaglam Üyenin Avatarı
    Benim aracta 19 jant 255 taban 35 yanak p zero h&r 35mm spor yaylar var. 16 jantla fazla yol tutus beklemeyin.

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
    Son düzenleyen bsaglam, 06-Mart-2016 saat 18:49.
    2011 Audi TT Roadster 2.0 TFSI Stronic Quattro

Senior Member
    Sadece 3 cm eibach yay taksam görüntü çok mu kötü olur? Bilemedim. Lastiklerim çok yeni şu an. Büyütüp jant lastik masrafı da yapmak zor olacak gibi...